A kutatási összefoglalót itt olvashatjátok el, én csupán két érdekességet emelek ki a felmérésből.
– az egyik az összeesküvés-elméletekben való hit és a vallásosság kapcsolatát elemzi:
“Az összeesküvés-hívők nagyobb arányban találhatók meg a férfiak és a szakmunkások körében, illetve a vidéki városok lakói között. A munkanélküliek körében szintén nagyobb arányban találunk olyanokat, akik szerint valamiféle kormány mögötti háttérhatalom irányítja az országot. Az adatok nem igazolják vissza azonban azt a jellegzetes vélekedést, mely szerint az összeesküvés-elméletek a vallásos gondolkodással kapcsolódnának össze, inkább egyfajta politikai valláspótlékként szolgálhatnak: a vallásosak körében legalábbis kisebb arányban találunk összeesküvés-hívőket, mint a nem vallásosak körében.”
– a másik pedig a háttérhatalomban való hit és a szavazási hajlandóság furcsa kapcsolatát:
“A pártválasztók relatív többsége (47 százaléka) egyetért azzal az állítással, hogy nem a kormány irányít, és nem tudjuk, ki mozgatja a szálakat a háttérből. Ez már csak azért is érdekes eredmény, mert ebből a vélekedésből az is következhetne, hogy szinte mindegy, a szavazók kire adják a voksukat. A pártpreferencia nélküliek között azonban – ahol az ilyen összeesküvés-elméletekre nagyobb fogékonyságot várhatnánk – szignifikánsan kevesebben, csupán 37 százaléknyian vélekednek úgy, hogy a kormány helyett valakik a háttérből irányítják az országot. Ez a látszólagos ellentmondás ugyanakkor feloldható, ha az összeesküvés-elméleteket olyan magyarázatokként fogjuk fel, melyek az elitcsoportokkal szembeni fellépésre, és a status quo megváltoztatására irányuló politikai cselekvésre sarkallnak.”
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
“Kerkó Péter a Political Capital kutatási igazgatója, aki szerint a magyar társadalomban mindig erős volt azaz az érzület, hogy vannak olyan külső hatalmak amelyek az országot irányítják, a habsburgoktól kezdve az oroszokig”
ergo a török a tatár vagy épp a mai kiraboltatásunk is csupán egy “érzület”. Most már nyugodt is vagyok.
Azért nehéz a kérdés és hülyeség az egész felmérés mert ha azt kérdezik hogy ki irányítja a kormányt akkor azt mondom hogy így, konkrétan nem irányítják!
De ha azt kérdezik hogy komoly érdekkörök befolyásolják-e hogy nekik megfelelő jogszabályokat alkosson a kormány akkor már azt mondom hogy ez igenis így van!!
Vagy ha azt kérdezik hogy a helyi döntések sokszor a helyi hatalmasság szája-íze szerint történik-e akkor megint igennel felelek. Elég csak az Ángyán dokumentumokat megnézni vagy hogy a trafikpályázaton “jó fideszesnek” kell nyernie, netán a Grippenes lefizetésekre és a sor végtelen!
Magyarán nem háttérhatalomról hanem korrupcióról és korrumpálásról kéne beszélni!
Ha nem kérdeznek rá ezen utóbbira akkor lehet hogy kínomban én is kiválasztom valamelyik “háttérhatalmat” és rábolintok! Különben a válaszomalapján még a korrupciót is cáfolnám!
Sz.r a felmérés!!! Be kellett volna rakni a korrupciót is egyik válaszlehetőségnek! Hirtelen megváltozna az egész arány!
” … a kormány helyett valamiféle háttérhatalom irányítja az országot ..”
A kormány irányítja az országot, viszont a kormányt háttérhatalmak mozgatják a pénzükkel ; -) .
Kalap!
A kutatás célja a háttérhatalomról szóló gondolatok kutatása volt. A korrupció nem háttérhatalom, az egyes érdekkörök sem háttérhatalmak – ezért nem szerepeltek ilyen válaszlehetőségek. Nem azt vizsgálták, hogy az emberek szerint hogyan működik a kormányzás, hanem azt, hogy milyen arányban hisznek a háttérhatalmakban. Nincs itt semmi hamisítás, vagy csúsztatás. Ha a kutatás szar volt, akkor ennek nem ez az oka.
afrencsik!
Az idézett mondat nem azt állítja, hogy az orosz vagy a habsburg befolyás csak egy érzület. Arról, hogy a befolyások valóságosak-e, arról egy büdös szót sem szól. Csak arról, hogy jellemző a magyar lakosságra az ilyen érzés.
A hétköznapi életben nem zavaróak az ilyen kommunikációs problémák?
Egyébként komolyan azt gondolja valaki, hogy “az emberek”, a “nép”, a “nemzet”, az valami jól körülírható, homogén csoport? Természetes, hogy egy adott kormány adott intézkedése valakinek kedvez, valakinek meg nem – hiszen a kormányzott társadalom számos, eltérő igényű, érdekű csoportot tartalmaz. Egy egyén meg akár több, eltérő, vagy akár teljesen ellenkező érdekcsoportba is tartozhat, felváltva, vagy akár egyszerre is. Természetesen nem tagadom akár a korrupció, akár az egyéb befolyásolások tényét. Csak túlzó, ostoba, felelőtlen egyszerűsítés összeesküvésekkel meg titokzatos ellenségekkel magyarázni minden bajunkat.
Igazából nincs is háttérhatalom. Ahogyan az NSA sem kémkedik az emberek után. Őszintén nem tudom minek kéne még kiderülnie ahhoz, hogy az emberek végre felfogják az igazságot. Ha a Bilderberg csoport összes tagja állna ki az emberek elé és jelentené be, hogy ők uralják a világot, a kondicionált tömegek azt is egy kabaréműsornak fognák fel és megvonnák a vállukat. Amíg van kenyér meg cirkusz, addig egyikük sem törődik azzal sem, ha eladják alóluk az egész országot, tönkreteszik a földeket, mérgezik az élelmiszereket és minden lépését követik.
Pongyolán van megfogalmazva a kérdés, illetve a ráadható válasz.
“Az alábbi csoportok közül Ön szerint melyek azok, melyek a háttérből irányítják Magyarországot?”
“Egyik sem” – helyette érdemesebb lett volna: “Nem irányítják csoportok a háttérből az országot”
A “melyek” szóismétlés sem túl elegáns.
(eddig a szőrszálhasogatás)
Kérdés számomra, hogy egy ilyen felmérés a véleményemet vagy pontos ismereteimet kéri-e számon. Mivel valamilyen dolog létezéséről illetve nem létezéséről van szó, bizonyítás hiányában csupán arról lehet szó, hogy miben hiszek. Ebben az esetben a “nem tudja” válasz mindenkire értendő. Amennyiben valakinek mégis bizonyító erejű tudomása van, annak ebben a konkrét esetben állampolgári kötelessége, hogy ezt tudomásra hozza.
Janoss: abban az esetben ha a feltételezett háttérhatalom a megválasztott vezetőségen keresztül fejti ki hatalmát, akkor az jó eséllyel korrupció, hiszen egy eset kivételével magánérdek (az adott csoport érdeke) írja felül az államérdeket. Az egy említett kivétel, ha egyik ország avatkozik bele egy másik ország belügyeibe, ez a befolyásolástól kezdve az ellenséges tevékenységig bármit jelenthet (a megválasztott hatalom szerepétől függően).
Ezt már mindenkinek – tovább tördelve a gondolataimat (gyakran lefagy a gépem, ezért nem kockáztattam):
Látva, hogy többen többféleképpen értelmezik a kérdést, ezért nyilvánvalóvá válik, hogy nem egzakt fogalmakról diskurálunk. Ebből kifolyólag érdemes (lett) volna definiálni a “háttérből irányít” kifejezést.
Utasításokat ad? Befolyásol? Zsarol? Kényszerít? Lefizet? Manipulál? Hipnotizál? Vallásos befolyást szerez? Dublőrt klónoz? Agykontrollt alkalmaz? Idegen technológiákat vet be? Chipet juttat belénk?
A nyilvánvaló marhaságokon túl sem egyértelmű a helyzet, de van számos eset, amikor nem csak következtethetünk magánbefolyás érvényesítésére, de vannak jogerős ítéletek is korrupciós ügyekre, hatalommal való visszaélésre, ezért nem tiszta, hogy hol válik el a tények ismerete a feltételezésektől.
A “háttérből irányítás” forrása és mikéntje mellett értelmezhetetlen annak mértéke is. Mindenki befolyással van mindenkire, ha x.y. nem fizet be 10 adóforintot, akkor hatással van a költségvetésre, ha gipszpéter (péter, a jogvédelem miatt :) ) kiröhögi a politikai szónokot az utcán, akkor hatással van a választásokra, stb. Bár ezek jelentősége inkább filozófiai (Pillangó-hatás), azért számos esetben beszélhetünk hasonlóan nyilvánvaló, de ezeknél jóval nagyobb horderejű dolgokról is.
összegezve gondolataimat: a kérdés valahol a megkérdezett személy érzelmeit kéri számon, hiszen mindössze a megkérdezettek 24%-a válaszolt úgy, hogy “nem tudja”, egy olyan kérdésre, amire a választ nem tudja. Ilyen esetekben a hit kerül előtérbe (ezért jó az Urbanlegends-es cím), ami viszont a pongyola, nem megfelelően leszűkített definíciók miatt engem bosszant. Persze egyéni véleményem, és mindössze a közvélemény kutatás készítőit minősíti.
Megnézném én azt a “Bilderberg csoportot” vagy mit, aki az önimádó, egoista, magától már kórosan elszállt Királyunkat képes irányítani XD
Engem egyre jobban emlékeztet a gyalog galopp fekete lovagjára :D
Hacsak nem maga Merlin annak a bizonyos csoportnak a vezetője…