Negyedórás videóra bukkantam tegnap a The Atlantic oldalán a tornacipő-dobálás jelenségéről. A film készítői arra voltak kíváncsiak, szerte a világban mit gondolnak az emberek, ha áramszedőkre, telefonkábelekre, fákra hajított cipőket látnak.
A videóban nem arról esik szó, hol miért kerültek a cipők a magasba, hanem hogy miként értelmezik a látványt, milyen városi legendákat kapcsolnak hozzájuk a helyiek Spanyolországban, Ausztráliában vagy éppen az Egyesült Államokban.
A cipődobálás motivációja sokféle lehet
Amerikában leggyakrabban két, félelmet keltő dologhoz kapcsolja a nép a szokást:
- a csukák különböző bandák territóriumának határait jelölik,
- a cipők azt mutatják, hol lehet drogot kapni.
Ennek köszönhetően egy-egy új fellógatott cipő megjelenésekor a rendőrség gyakran kap aggódó telefonhívásokat riadt nagymamáktól, akik attól tartanak, lakóhelyük biztonsága veszélybe került.
Nincs kizárva, hogy vannak helyek, ahol a jelzés ezt jelenti, mégsem minden fellógatott csuka kapcsolható bandákhoz és droghoz – a cipődobálásnak ezerféle motivációja lehet.
Amerikai legendavadász oldalakról összeválogattam párat a teljesség igénye nélkül, néhány közülük a filmben is megjelent:
– önmagukat megvédeni képtelen gyerekek lábáról szedik le erősebbek erőfitogtatásként,
– diákok ünneplik az iskolában eltöltött utolsó napjukat/a nyári szünetet,
– szüzességük elvesztését adják hírül tinédzserek,
– katonák jelzik ezzel új állomáshelyre telepítésüket/leszerelésüket,
– házasságra készülő fiatalok zárnak le egy korszakot,
– bandatagok/helyiek emlékeznek így elhunyt társaikra,
– alacsonyan repülő légi járműveknek jelzik a kábelek magasságát,
– lakhelyváltozásukat jelzik a távozók,
– kreatívok hagynak grafittihez hasonló nyomot maguk után,
– poénból dobják magasba cipőiket az emberek, vagy mert máshol is láttak már ilyet, vagy mert viccesebb/izgalmasabb fellógatni őket, mint kidobni.
Interneten megörökített magyar csukák a levegőben:
– kapcsolatot lezáró fiatal,
– ballagó diák.
És a környék más városaiban:
– Ljubljanában (itt már nagyiparban nyomják a turisták, ami jelentősen ront az esztétikán),
– Prágában,
– és Kolozsvár városában.
Fotó: flickr.com/ekonon
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Látta valaki a Big Fisht????
Újpesten a tanév végén kerülnek ki a drótokra évek óta, szóval ez biztosan a magyarázatok közé tartozik.
Szerintem poénból dobják fel, bár én inkább úgy fogalmaznék, hogy unatkozó hülyegyerekek nem tudtak jobb szórakozást kitalálni maguknak.
Óbudán a Szőlő utcában azt jelzi, hogy “itt bármiféle drogot megkaphatsz”.
Mi fára dobáltuk fel a címerezőtábor végén, volt ott egy bizonyos fa, amire már generációk óta dobálták, úgy két hét címerezés után sárban, latyakban már úgyse használható másra, ill. fasznak van kedve egy 500ft-os kínai cipőt órákig suvickolni
(Cseh)szlovákiában a (nép)hadsereg leszerelő katonái dobálták fel a barna műbőr cipőket a laktanya közelében található drótokra.
Rögtön az “Amikor a farok csóválja” (Wag the Dog) c. film jutott eszembe…
Lol. Újpesten, a Rózsa utcában van egy iskola, közel a villamoshoz, illetve a kórházhoz. Ott az iskolával szemben 4 éve egy hülye feldobott egy pár tornacipőt az egyik vastag átkötő kábelre. Ahogy teltek a hónapok, újabb cipők jelentek meg, 1 év után már 7-8 pár is. Ebben az volt akkor számomra a meglepő, hogy semelyik hatóságot, ELMŰ,t nem érdekli az ilyen, hogy legalább leszedjék?
Vittore: Szerintem az ELMÜ ezt nem tudja, hiszen honnan tudná. Akkor szedi le, ha lakossági bejelentés érkezik. Egyébként azon túl, hogy csúnya, az a baj ezzel a cipődobálással, hogy ha sok van egy vezetéken, még esetleg leszakad. Ráadásul eső után jól megszívja magát vízzel, úgy még súlyosabb.
Budán a Mátyáshegyi barlang közelében lóg évek óta egy pár cipő. Ház csak úgy 100 méterre van, csendes hegyvidék, úgyhogy kizárt, hogy drog… vagy poén volt, vagy valaki barlangászás után dobta el.
Pár cipőtől tuti nem szakad le nagyon sokszorosan túl van biztosítva maga a vezeték is elég erős sodrony, de a tartókonzolok is sokszoros túlbiztosítással készülnek, pár cipő meg se kottyan nekik, egy átlagember súlyát is elbírja.
Bonchidán is van egy pár csuka a kastély előtti villanydróton, bár én nem igazán tudtam mire vélni…
Az “Amikor a farok csóválja” c. filmben, mely egy fiktív politikai átverésről szól, megjelenik a feldobàlt cipók szimbóluma, a nagy àtverés része, egy nem létező hàborúban eltűnt nem létező katonára (Schumann) emlékeznek így, a cipők dobálását is az elnökválasztó kampányhoz kötődő átverés kidolgozója kezdi el, tudatosan indítva el vele egy hullámot. A film 1997-es. Korábbról van informâció fellógatott cipőkről?
és itt ez jelenthet valamit?
https://www.google.com/maps/@19.5793196,-99.1299594,3a,65.3y,70.16h,123.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sglykETZKrGZU-kvBHL_oeg!2e0!7i16384!8i8192