Vajon ez az olvasói levél lenne a legendás csengetős mozik ötletadója? Vagy a “kettesben a moziban” jeligére író miskolci néző csupán egy máshol látott gyakorlatot szeretett volna meghonosíttatni Miskolcon is?
Erre nem tudom a választ, de ami 1920-ban Miskolc városában vágyálom volt, az Török András Budapest könyv című útikalauza szerint a harmincas években már bevett gyakorlat volt a pesti mozikban.

Könyvében Török az ekkortájt üzemelő Décsi mozit – a Művész ősét – említette olyan helyként, ahol nem sokkal az előadás vége előtt csengetéssel jelezték a pároknak, hogy ideje kibontakozni egymás karjaiból. A szerző később egy hármas interjúban is szóba hozta a csengetős mozikat:
“Annak idején Schiffer Pál filmrendezőtől hallottam egy történetet, aki idős édesapját próbálta elcipelni a Művész moziba. Az édesapja azt mondta, ő oda nem megy, mert az csengetős mozi. Ezen tulajdonképpen a szerelmespárok moziját értette, ahol a film vége előtt mindig csengettek, hogy most akkor tessék szétrebbenni, mert fölgyújtják a villanyt. Ebben a moziban kifejezetten kétszemélyes székeket használtak”.
Deák László egy írásában – szüleit idézve – a Csokonait is e mozik közé sorolta:
“Ugyanígy érthetetlen okból nem látogattuk a Népszínház utcai Csokonait, amit szüleink csengős mozinak hívtak.”
A gyakorlat születésének idejét nem sikerült felkutatnom, viszont Burget Lajos Retró szótára szerint a szünetekre és a film végére figyelmeztető kódrendszer a mozik 1949-es államosításáig működött bizonyos filmszínházakban extra szolgáltatásként.
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Na most megint én vagyok tufa hogy nem értem ennek az értelmét? Ha a nőmmel akarok lenni és vele foglalkozni, akkor nem megyek moziba, hanem kettesben vagyunk egy szobában. Ha a film rossz, akkor eleve be sem megyek a moziba, ha meg jó, akkor nem gabalyodok. Mit nem értettem meg rendesen, segítsetek már.
Jó neked, ha van szobád, ahol kettesben tudtok lenni…És ha nincs? És már unsz a kocsi hátsó ülésén dugni a teszkó parkolóban….Jók lennének még ezek a mozik.
xezs: Inkább a nőknek vannak ilyen becsípődéseik, hogy egy nyálas, romantikus filmre be tudnak indulni. A férfiak meg sok hülyeséget megcsinálnak a nők kedvéért. Még akár egy Twilight filmre is beülnek.
Ha felajánlod, hogy otthon, kettesben a 4 fal között, akkor unalmas besavanyodott pasi vagy, akiből hiányzik a romantika és a spontaneitás és különben sem szereted őt igazából, csak a szexet akarod.
Annyit még hozzátennék a cikkhez, hogy a csengetési rendszer az közel nem volt ennyire egyedi meg ennyire specifikus. A csengőzést az kb minden moziban használták, ahol nehézkes volt a kapcsolat nézőtér és a gépház között, és a gépházból csengővel jeleztük a lenti embereknek, hogy kezdődik a film, meg vége a filmnek, illetve lentről is csengővel lehetett jelezni, hogy ha életlen a kép, vagy túl halk illetve túl hangos a film.
Anno a 60-as, 70-es években sok olyan mozi volt ahol lehetett kétszemélyes páholyba jegyet kérni. De volt a hol csak annyi kellett, hogy az ember egy “kétszemélyes” helyet kérjen a pénztárnál. A pénztáros vette a jelzést és némi felárért adott egy sötét sarokban két helyet.
xezs!
1920-ról van szó!
“Hallod-e Rozika te, gyerünk a moziba be…” Ez sem a díjnyertes filmekről szól, ugye?
Xezs,
ahogy fölöttem mondják: képzeld el, hogy van egy barátnőd, akivel épp abba a szakaszba léptek, hogy megtörténhet a dolog (ne feledjük el, hogy majd’ 100 évvel ezelőtt vagyunk, a szex egyáltalán nem jellemző az első (jó)pár találkozásnál, sőt, gyakran hónapok, évek is eltelnek a megismerkedés és az első “alkalom” között!!!) – és, a pár évtizeddel ezelőtt divatos megfogalmazás szerint “van kivel, van mivel, de nincs hol”. – magyarán, se nálad, se nála nem lehet. Mit tennél? (a válasz előtt ne feledd, hogy ma nyilván eszedbe sem jutna a mozi – de akkoriban voltak mozik, akik szinte ebből tartották fenn magukat – vagyis, akkoriban a mozi elég népszerű megoldás volt erre).
Nos tehát, mit tennél?
bio
bio: Megkeresném a legközelebbi szénakazalt.
xezs: fogd fel úgy, hogy a városok szénakazlai a mozik voltak ;-)
Mi értelme a csengőnek külön? Hiszen a film végét azért kb. lehet tudni mikor van ill. a stáblista megjelenése is feltűnő jelenség.
Adani bazmeg, 20-as, 30-as évek! Némafilm? Csukott szemmel smárolás közben? Észrevennéd a végefőcímet?
A 30-as években is volt már hangosfilm.
Mondjuk csengetős moziban sem lettem volna takarító :)
Xezs-el értek egyet. Baromira utálnám, ha beülnék egy moziba és mellettem lévő pár dugását is végig kellene néznem. Ha szexmozi az más, oda csak olyanok mennek be… De normál moziba undorító ilyen szokást rendszeresen bevezetni. Én imádom a szexet, de máséra nagyon nem vagyok kíváncsi.