András, Szilvia és Jadeye hívta fel a figyelmem arra a facebookos üzenetre, amit tízezrek osztanak annak ellenére, hogy a kiírásból nem derül ki egyértelműen:
– mikor volt az a “tegnap délbe”, amikor a püspökladányi, kilencéves kislány állítólag eltűnt,
– hány centi a kislány, vagy milyen színű a haja, illetve a ruhája, amit eltűnésekor viselt,
– ráadásul igazi megtévesztésként a felhíváshoz csatolt kép sem az eltűntet ábrázolja, hanem egy neten talált stockfotó (amit ugyan többen is kiszúrtak, de szóvá tenni nem tudták, mert a felhívás alatt zárolva van a hozzászólási lehetőség).
Ezek után persze az is felmerül, hiteles-e a felhívás – mutat rá Jadeye, aki azt is megnézte, hogy a rendőrség eltűnteket felsoroló listáján van-e ilyen nevű kislány nincs. A biztonság kedvéért a helyi rendőröknek is írtam, választ tőlük nem kaptam, de az Indexnek állítólag elmondták: nem tűnt el a kislány.
Nem sokkal később a felhívás legtöbbet megosztott verziója eltűnt a Facebookról.
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Egy ismerősöm felhívta a helyi iskolát. nincs ott ilyen nevű tanuló.
A valós felhívások így néznek ki!
A név alapján is egyértelműen hozzátartozó által a Fb-ra feltöltött fénykép leírása tartalmazza a következő információkat és adatokat:
– az eltűnt személy neve;
– kora;
– külső ismertetőjegyei (melyek közül legalább az arca jól felismerhetően látszik a képen);
– eltűnésének pontos dátuma;
– mikor/hol látták utoljára;
– ha ismert, ruházata;
– amennyiben van, vélhető felbukkanási helye(i);
– hozzátartozójának éjjel-nappal hívható telefonszáma(i);
– melyik az ügyben illetékes rendőrkapitányság és miképp elérhető.
Ezek hiányán kívül árulkodó jel lehet, ha a képnél tiltott a hozzászólás.
(Csak gondolj bele! Ha egy szerettedet keresnéd, nem szeretnéd, hogy akár a legapróbb lehetőségek egyikén is hírt kaphass felőle, így akár csak egy hozzászólásban?)
Mindig csak az eredetileg feltöltött fényképet osszuk meg!!! Ezen kívül megosztás előtt nézzük meg, hogy az adott személy valóban szerepel-e a rendőrség körözési(*) nyilvántartásában.
http://www.police.hu/korozes#
(*) – körözés: Az ismeretlen helyen lévő személy, vagy tárgy felkutatása, illetve ismeretlen személy, vagy holttest személyazonosságának megállapítása érdekében végzett intézkedések összessége.
EZT OSSZÁTOK MEG, LEGYETEK SZÍVESEK, NE A KAMUKAT!
Sajnos ebből is az látszik, hogy agyhalott módra bármilyen ökörséget megosztanak az emberek. Tegnap megint azt olvastam, hogy a Facebook 500 Ft/like, illetve 1000 Ft/megosztás díjtat fizet egy beteg kisgyereknek. Hol élnek azok az emberek, akik ezt elhiszik? Miben hisznek?