1. Tízparancsolat (1956)
Mint arról már itt is szó esett, sokáig találgatták az emberek, ki adta a filmhez Isten hangját. A szinkronszínész beazonosítása azért sem volt könnyű, mert egyrészt a filmben nem írták ki, másrészt a hangot csak torzítva lehetett hallani. Szóba hozták többek között Cecil B. DeMille-t, Charlton Hestont és Delos Jewkes-t is; egy 2004-es DVD-interjúban Heston el is ismerte közreműködését.
Szintén ezzel a filmmel kapcsolatos az a legenda is, miszerint a későbbi kubai vezér, Fidel Castro egy egyiptomi katonát alakított a filmben. Könyvében Shirley MacLaine is felidézi találkozását Castróval, és amikor rákérdezett e szereplésre, kétértelmű választ kapott. (Castrót egyébként a New York Yankees baseball csapatával is hírbe hozták.)
Személyes adalék a filmhez: én VHS-en láttam, és a család a mai napig meséli, hogy a narrátor a több mint 160 perces filmből legalább félórát átaludt, és közben hangosan horkolt.
2. Ben Hur (1959)
Egy legenda szerint a film harci szekeres jelenetében az egyik szereplő elhunyt, de ez a készítők szerint nem igaz. A forgatás közben mindössze Charlton Heston dublőre sérült meg könnyebben (az 1925-ös Ben Hur forgatása közben viszont valóban meghalt valaki). A cáfolatok ellenére voltak, akik egyenesen arról beszéltek, hogy nem is egy, hanem négy ember halt meg. További részletek.
A hajtós jelenet forgatására egyébként az akkoriban az Egy apáca története című filmben szereplő Audrey Hepburn is ellátogatott, amit sokan később úgy meséltek, hogy a készítők extraként őt is elrejtették az egyik tömegjelenetben.
3. Psycho (1960)
Hitchcock klasszikusát számos érdekes történet lengi körül. Az egyik szerint azért késett a film premierje, mert Janet Leigh mellbimbója is feltűnt a fürdőszobás jelenetben, és a filmet visszaküldték szerkesztésre. Hitchcockék valóban visszakapták a filmet, de végignézve a felvételt, nem találtak mellbimbót. Csupán az operatőr, a vágó és a rendező végzett olyan remek munkát, hogy az az elbírálókat is megtévesztette. A legenda a Hitchcockról szóló 2012-es filmben is feltűnik, igaz, ott más megoldást eszel ki a cenzúra leszerelésére a rendező.
Az sem igaz, hogy Leighnek jéghideg vízben kellett fürdenie a minél élethűbb sikoly érdekében: a víz meleg volt, a jelenet tökéletességét az egyhetes forgatásnak köszönheti.
Azt is beszélték, a detektív szerepét eredetileg George Reeves-nek szánták, sőt néhány jelenetet fel is vettek vele közvetlenül a halála előtt. Reeves azonban hónapokkal azelőtt meghalt, hogy Hitchcock belevágott volna a film készítésébe.
4. A mandzsúriai jelölt (1962)
Egy Amerikában ismert legenda szerint a politikai merényletet megjelenítő Mandzsúriai jelöltet az 1963-as Kennedy-gyilkosság miatt vették le hosszú évtizedekre a műsorról. Ez nem igaz: a film a tévékben a merénylet után két évvel, 1965-ben debütált a CBS-en, és még abban az évben megismételték. A műsorról csak azt követően tűnt el, hogy Frank Sinatra 1972-ben rátette a kezét a film jogaira (igaz, még ezután is játszották legalább egyszer 1974-ben és egyszer 1975-ben). Azután valóban sokáig nem szerepelt a programban, aminek következtében az emberek arról kezdtek beszélni, hogy ez biztosan a Kennedy-gyilkossággal van összefüggésben; végül 1988-ban újra műsorra került. További részletek.
5. James Bond: Dr. No (1962)
Ugyan sokáig beszéltek arról, hogy a radioaktív szennyeződés lemosásakor Ursula Andress meztelen volt, a felvételen jól látható, hogy bőrszínű, egyrészes fürdőruha van rajta. (A videón 1:51-nél)
6. James Bond: Goldfinger (1964)
A legenda szerint a filmben aranyszínűre festett színésznő – akárcsak filmbéli szerepében – nem sokkal később a valós életben is elhunyt “bőrfulladásban”. A lányt megszemélyesítő Shirley Eaton azonban még ma is él. A bőr befestése miatt bekövetkező fulladás ötletét a James Bond-szerző Ian Fleming egyébként állítólag egy horrorfilmből kölcsönözte. További részletek.

7. Rosemary gyermeke (1968)
Egy híresztelés szerint a filmhez a Sátán Egyházát alapító Anton LaVey adott technikai tanácsokat, ez azonban az IMDb szerint nem igaz: LaVey nem működött közre az alkotásban.
8. A keresztapa (1972)
Egy korábban már itt is elemzett legenda szerint a híres lefejezett lovas jelenetet Frank Sinatra története inspirálta, aki állítólag a maffia nyomására kapta meg a számára később Oscart hozó Maggio közlegény szerepét a Most és mindörökké című filmben. A valóságban Sinatra ugyan erőteljesen lobbizott a szerepért, és felesége, Ava Gardner is beszállt a meggyőzésbe, az imdb.com szerint azonban a Sinatra helyett eredetileg kijelölt Eli Wallach nem fenyegetés hatására lépett vissza a szereptől, hanem mert időközben elfogadott egy Broadway-szerepet. Ezzel ellentmond, hogy utóbb Sinatráról saját lánya, Christina azt nyilatkozta: apja hosszú ideig kapcsolatban állt a chicagói alvilággal, és a Keresztapa lovas jelenetének inspirálója apja volt. Részletek itt.
9. Rollerball (1975)
Ez volt az a ritka film, amit gyerekkoromban valahonnan én szereztem be, így én mutogathattam körbe a baráti körnek. A szóbeszédek ellenére viszont senki nem halt meg az extra erőszakos játékról szóló film forgatása során.
10. A nyolcadik utas: a Halál (1979)
A szóbeszéd, miszerint a színészek – John Hurt kivételével – nem tudták, mi fog történni a híres mellfelszakító jelenetben, részben igaz. A résztvevőknek nagyjából elmondták, mi lesz a feladatuk, de például Veronica Cartwright nem tudta, hogy vérrel fogják összefröcskölni.

11. Conan, a barbár (1982)
A Mattel állítólag Conan-figurákkal készült a bemutató idejére, amikor azonban látták, hogy a film milyen erőszakosra sikeredett, visszavonulót fújtak. A legenda szerint a kármentesítés érdekében a babák haját beszőkítették, és a figurát pedig átnevezték He-manre. Mivel azonban az első He-Man figurákat 1981-ben adták ki, a legenda valószínűleg hamis lehet.
12. Volt egyszer egy Amerika (1984)
A szóbeszédek ellenére a vasútállomáson látható, idős jegyárust a film 1933-as idősíkjából nem Sergio Leone játszotta.
13. Rambo 3. (1988)
Bár azt mesélték, hogy a Rambo-filmek agresszivitása által inspirált Michael Ryan ámokfutása miatt Nagy-Britanniában betiltották a filmet, ez csak a bulvárlapok kitalációja volt. Később még csak kapcsolatot sem sikerült találni a lövöldözés és a film között. A brit médiahatóság mindenesetre a filmet igencsak megvágatta: másfél percet szedettek ki a mozis verzióból és kétszer ennyit a videováltozatból.
14. Vissza a jövőbe 2. (1989)
A legenda szerint a trilógia második részében felbukkanó sportalmanachból előre megtudhattuk, hogy a Florida Marlins nyeri az 1997-es World Series-t. Ráadásul úgy, hogy Floridának akkoriban még baseballcsapata sem volt. A Snopes és az IMDb szerint azonban a filmben nem jelenik meg erre vonatkozó jóslat. A legenda 1997-ben kezdett terjedni, közvetlenül a floridaiak győzelme után, aztán még jó párszor feltűnt, más csapatokkal is. Részletek itt.
15. A bárányok hallgatnak (1991)
Sokáig arról beszéltek, hogy a film alapjául szolgáló regény szerzője, Thomas Harris nem volt hajlandó megnézni Jonathan Demme alkotását, mert attól félt, az hatással lenne későbbi írásaira. Ez azonban nem igaz, Harris nem sokkal a premier után megnézte a filmet, és remeknek titulálta a munkát.
16. Az oroszlánkirály (1994)
A film kapcsán sokat beszéltek egy porfelhőbe rejtett üzenetről, a SEX szó állítólagos rajzfilmbeli felbukkanásáról. Hogy mi az igazság, a jelenetből nehéz megállapítani. A kivitelezők elismerték ugyan a rejtett üzenet létét, de a hivatalos magyarázat szerint a betűk a speciális effektusokért felelős csapat nevét (S-F-X) jelenítették meg. Részletek itt.
17. Fargo (1996)

Bár a film elején azt olvashatjuk, hogy a sztori igaz történeten alapul, ez azonban nem igaz. Az itt megjelenített bűncselekmény a valóságban nem történt meg, bár az alkotók két valós minnesotai esetet felhasználtak a filmjükhöz. A nézők megviccelésétől amúgy sem idegenkedő Coen testvérek azért említették igazi sztoriként filmjüket, hogy a képtelen történet hihetőbb legyen. A végén viszont – a legkisebb betűk között – leleplezik magukat:

Egy városi legenda szerint ennek köszönhetően voltak, akik Minnesotába utaztak a filmben látott táskányi pénzt keresni. Részletek itt.
18. Twister (1996)
A legenda szerint egy ontariói autós mozira épp a Twister vetítése közben csapott le egy tornádó, és a nézők el voltak ájulva az élethű filmes hatásoktól. 1996 májusában ugyan valóban volt egy hasonló eset, de nem a film vetítése közben, hanem csupán aznap, amikor este játszották volna a filmet. Részletek itt.
19. Szigorúan bizalmas (1997)
A filmben megjelenő bordélyház alapjául állítólag egy régi szóbeszéd szolgált, amely szerint Hollywoodban valóban van egy hely, ahol híres sztárokra emlékeztető prostituáltak kényeztetik a vendégeket.
20. South Park: Nagyobb, hosszabb és vágatlan (1999)
A sokat hangoztatott legenda ellenére a filmet nem tiltották be Irakban; az irakiak számára nem túl hízelgő film forgalmazói érthetően nem is próbálkoztak ottani terítéssel.
21. Star wars III. rész: A Sith-ek bosszúja (2005)
Bai Ling jeleneteit állítólag azért vágták ki, mert George Lucas feldühödött azon, hogy a színésznő levetkőzött a Playboynak. A rendező azonban tagadja ezt: szerinte a kérdéses jelenetet egy korábbi szakaszban, már 8 hónappal Bai Ling fotózkodása előtt kivágta, és semmi köze nem volt a Playboy-szerepléshez. Kukába kerültek egyébként Lucas lányainak jelenetei is.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
“6. James Bond: Goldfinger (1964)
A legenda szerint a filmben aranyszínűre festett színésznő – akárcsak filmbéli szerepében – nem sokkal később a valós életben is elhunyt “bőrfulladásban”. A lányt megszemélyesítő Shirley Eatonnal azonban nemhogy későbbi szerepekben is találkozhattak a nézők, de még ma is él. ”
A fentebbi egyik kommentben említett Mythbusters-beli tesztelést még kiegészíteném azzal, hogy ott meg is említették ezt a halál-legendát, vagyis, hogy a színésznő valóban meghalt nem sokkal később, és rögtön hozzá is tették, hogy ez nem igaz, még be is vágtak egy részletet a már öregen nyilatkozó színésznőről.
Adani,
“A díszlet egri vár meg a tűzkerekes jelenetnél szinte teljesen leégett és újra kellett építeni. A történet szerint ez azért történt, mert ugye az ismert tény, hogy a török sereget a pl. Lentiből odazavart sorkatonák alkották, katona-katona ugyebár. ”
Biztos, hogy Lenti? Mert a vár-díszlet Piliborosjenő határában épült fel (a mai napig megvan részben) – miért a többszáz kilométerre, zalában, Zalaegerszegen is túl lévő lévő Lenti laktanyából hoztak volna katonákat? Akkoriban csak Budapesten volt vagy egy tucat laktanya, kb 30 kilométerre a forgatás helyszínétől…
(No, persze, nem tudom, miért gondolom, hogy ezt a kommentelő több mint egy évvel a kommentje után látni fogja, de sebaj :D)
A katonaság sosem a logikájáról volt híres, régi mondás, hogy “nem logikus, de legalább katonás” ill. gurítjuk a kockát és visszük a gömböt, nem ez lenne az egyetlen logikátlan megoldás. Lenti egyébként is egy büntető alakulat volt (“egy év Lenti majd helyrebillenti”), pláne akkoriban, És hát ez, hogy kizavarják őket a prérire étlen-szomjan a kánikulában belefér ebbe.