“NeoCitran, Coldrex, Robitussin és a többiek… Továbbküldöm, mert ez nem máshonnan, mint egy richteres (Richter Gyógyszergyár) barátnőmtől jött.
Miközben azon elmélkedem, hogy miért lehet eljárni egy vitaminkereskedővel szemben, aki c-vitamint vagy cinket javasol a nátha kezelésére és nem lehet a diszkódrogok forgalmazóival szemben, hadd mutassam meg a probléma gyökerét Önnek is.
Az utcai drogok a gyógyszeripar melléktermékei. Az LSD, a heroin és a most divatos diszkódrogok mind a gyógyszergyárak remekei. Hogy üldözik vagy mindennap reklámozzák a tévében csak attól függ, hogy sikerült e valakinek igazolni, hogy ártalmas.
Vegyük például a fenilefedrint. Ez a vegyület nem csupán a speed és az extasy nevű diszkódrogok alapanyaga, hanem a Coldrex, a NeoCitran, a Robitussin és még számos agyonreklámozott nátha elleni szer fő összetevője.
Miért *szedik a fiatalok a diszkóban*? Hogy feldobódjanak. Miért szedi egy náthás? Ugyanezért. Ne gondolja, hogy ettől meggyógyul. Ezek nem gyógyszerek. Csupán bedrogozva kevésbé fogja érezni, hogy beteg. Kicsit leverte a nátha? Szedjen drogot! Recept nélkül kapható a patikákban és akár egy benzinkúton is” – kezdődik a levél, amit Gabriella küldött be, és amellyel a Ködpiszkáló blog gyógyszerész szerzője már tavaly januárban foglalkozott.
Én itt senkit sem fogok a fent felsorolt gyógyszerek szedésére buzdítani, sem lebeszélni azokról – nem érzem magam illetékesnek a témában. Amit megtehetek, hogy a levél állításait összevetem a gyógyszerész bloggerek véleményével – a döntést pedig rátok bízom.
Az állítás: “a fenilefedrin gyógyszervegyület a speed és az extasy nevű diszkódrogok alapanyaga.”
Ködpiszkáló: A speed néven ismert kábítószer kémiai neve metamfetamin, az extasyé metiléndioxi-metamfetamin, tehát ezek nem azonosak a fenilefrinnel. Bár kémiai hasonlóság van, hatásuk teljesen eltérő. A fenilefrinnek nincsenek a speedhez és az ecsatsyhoz hasonló központi idegrendszeri hatásai. Hatásának lényege, hogy összehúzza az ereket, ennek következtében enyhíti az orrdugulást.
Az állítás: “a gyógyszerek gyermekváltozatait olyan alapon alkotják meg, hogy feltételezik, ha egy gyógyszer biztonságos a felnőtteknek, akkor egy kicsi nem árthat a gyereknek sem.”
Ködpiszkáló: A gyógyszerek gyermekváltozatai hosszas vizsgálatok után kerülhetnek forgalomba, csak annak igazolása után, hogy gyermekeken is hatásosak és biztonságosak.
Az állítás: “ha nem szed gyógyszert, ugyanannyi idő alatt fog meggyógyulni a megfázásból, mint gyógyszerekkel.”
Ködpiszkáló: Ez részben igaz, ugyanis a vírusok által okozott megfázás lezajlása érdemben nem gyorsítható. Gyógyszerekkel azonban csökkenthető a köhögés, a torokfájás, az orrdugulás és a bakteriális felülfertőződések, szövődmények esélye.
A Ködpiszkáló teljes cikkét és a körlevél tavalyi – még richeteres körítés nélküli – verzióját elolvashatjátok itt.
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Erről hirtelen a South Park köptetős része jutott eszembe….
mélyéről párolog a bögre, de nagyon…
A cikkben felhozott vény nélkül kapható szerek valóban nem tartalmazzák a pszeudoefedrint,
de ezek pl. igen (aspirin komplex, rhinathiol cold):
http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/aspirin_komplex_500_mg__30_mg_granulatum_belsoleges_szuszpenziohoz/51999
http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/rhinathiol_cold_200_mg_30_mg_filmtabletta/13124
Pszeudoefedrint lásd wikipedia (serkentőszer):
http://hu.wikipedia.org/wiki/Pszeudoefedrin
Amúgy nekem semmi bajom azzal, hogy serkentőt raknak bele :), én szívesen veszem megfázáskor.
Mit tartalmaz a Coldrex tabletta
– A készítmény hatóanyagai a paracetamol, fenilefrin-hidroklorid, koffein, terpin-hidrát és aszkorbinsav (C-vitamin). Minden tabletta 500 mg paracetamolt, 5 mg fenilefrin-hidrokloridot, 25 mg koffeint, 20 mg terpin-hidrátot és 30 mg aszkorbinsavat tartalmaz.
– Egyéb összetevők: kálium-szorbát, nátrium-lauril-szulfát, povidon, sztearinsav, talkum, hidegenduzzadó keményítő, kukoricakeményítő, Eurocol sunset yellow (E110).
hát ezek alapján a paracetamol a fő alapanyaga
remek ,ha szociológus s még jobb ha pszichólógus-ld Szendi- kommentál
az efedrin nyálkahártya duzzanatot csökkent, ezért teszik ezekbe a szreekbe
de ennek egyszerü, mai -modern és hatásos terápiája a NSAD
-a non szteroidális antireumatikumok-
ezek csökkentik a nyálkahártya duzzanatot és a gyulladásos tüneteket
ez a terápia sajnos MO-n nem elterjedt-hibásan-
Alighanem Katrin Hámor sem orvos, vagy gyógyszerész, de még csak nem is ápoló, vagy asszisztens, hogy ilyen sületlenségeket ír – de azért ekézi a szociológusokat, pszichológusokat, amiért azok szintén sületlenségeket írnak.
1.) Az NSAID-terápia elterjedt Mo-n is. Gyk.: a paracetamol (Coldrex, Robophen, Panadol, Neocitran, stb.) és a metamizol (Algopyrin), az acetilszalicilsav (Aspirin, Kalmopyrin), valamint az újabban felkapott ibuprofen (Nurophen, Alogoflex, Advil, stb.) is NSAID-ok, bár az első kettő kissé más hatásmehanizmusú, mint a többi. (Viszont mondjuk Cataflamot (diklofenák) szedni náthára, az kb. az ágyúval verébre kategória. Náthára a paracetamol tökéletesen elegendő, és annak a mellékhatásprofilja a legkedvezőbb.)
2.) Az NSAID-ok hatékony és egyszerű FÁJDALOMCSILLAPÍTÓK és gyulladáscsökkentők, de speciel a nyálkahártya-duzzanatot pont nem csökkentik, mert érösszehúzó hatásuk nincsen. (Ja, és csak óvatosan velük, mert ártanak a gyomornak, akár gyomorfekélyt is okozhatnak – bár ahhoz nagy mennyiség kell.)
3.) Az efedrin és pszeudoefedrin alkalmazása teljesen biztonságos, ezért is engedélyezett. (Bár vannak még biztonságos drogok, amik meg nem engedélyezettek, a logika nem mindig erőssége a törvényalkotóknak.) Különösen abban a dózisban, amiben ezekben a kombinált szerekben megtalálhatóak.
András:
Nem az a mérvadó, hogy tömegre miből van több a gyógyszerben. Ugyanis az egyes hatóanyagokból más-más mennyiség kell a kívánt hatás eléréséhez. Bár a Coldrexben a többi hatóanyag ebből a szempontból is viszonylag kis dózisban van jelen.