A felfedezés, hogy a szobroknak testük is van, valós, még ha nem is újkeletű. A meglepődés oka valószínűleg az lehet, hogy a legismertebb fotókon a több tonnás szobroknak csak a fejét vagy a vállát látjuk, testük nagy része a föld alatt rejtőzik – írja a Snopes.
És ugyan vannak teljes egészében látható szobrok is a szigeten, a tavaly októberben indult ötös számú ásatási projektnek köszönhetően most mégis az eddig alaposan beásott szobrok képei kerültek az érdeklődés középpontjába.
Ezek egyike indította el a napokban az ujjongó levélfolyamot. A “szenzációs leleplezéssel” először Guy Kawasaki honlapján találkoztam, ott a The Mary Sue oldalra hivatkoznak, akik pedig a Think Box május 10-ei bejegyzését idézik.
A hatalmas kőfejeket egyébként vulkáni sziklából faragták, 400-1000 éve. A moai szobrok feltehetően híres törzsfőnököket, vagy nagy tiszteletben álló ősöket ábrázolnak. A Húsvét-sziget nevét a holland Jacob Roggeweentől kapta, aki 1722-ben húsvétvasárnap fedezte fel.
Valóban megkésett a hírverés. Sráckoromban, azaz vagy 25 éve hallottam már a dologról. Annyira nem érdekelt a dolog, hogy utána nézzek, de azt valószínűtlennek tartottam, hogy a szobrok tetőtől talpig, ráadásul arányosan ábrázoljanak egy embert. Ahhoz gigászi szobrok kellenének, ráadásul elég szembetűnő a fejek aránytalansága is. Most a képen látom, hogy pont úgy van, ahogy gondoltam. Hogy én milyen fasza gyerek vagyok!
Már 1963-ban Magyarországon is kiadták Thor Heyerdahl Aku-Aku, a Húsvét-sziget titka című könyvét. A Kon Tiki és Ra expedíciók szervezője 1956-ban folytatott ásatásokat a Húsvét-szigeten és ekkor fedezte fel, hogy a szobroknak bizony testük is van (lábuk már nincs, derékig vannak megformázva), s erről remek fényképek is vannak az említett könyvben.
Elég lett volna a londoni British Museumba elfáradni, és ott a földszinten rácsodálkozni egy ilyenre – merthogy az angoloknak ez is van. Amúgy nagy élmény közelről, érdemes megnézni.