A magyar internet első évtizedében meglepő hevességgel folyt a “hacker kontra cracker” vita, vagyis hogy ki tekinthető igazi számítógépkalóznak, ki a bűnöző és ki nem – olvasom a 20 éves a magyarországi internet című kiadványban.
És tényleg. Sem az Internettóban, sem később a hvg.hu-ban nem tudtuk úgy leírni – véletlenül vagy tudatlanságból – a hacker szót egy rosszindulatú támadásra vonatkozóan, hogy azonnal ne kaptunk volna felháborodott hangvételű olvasói leveleket. Mintha egy önkéntes hackerrendőrség figyelte volna a magyar web tartalomgyárait, ugrásra készen a tévesztések korrigálására.
Ahogyan a jubileumi kiadvány felidézi: a klasszikus szóhasználat szerint ugyanis “a hacker nem rosszindulatú támadó. Követ el ugyan olyan dolgokat, amelyek az üzleti élet szereplői szerint elítélendőek, sőt, esetleg még jogilag is büntethetők, de céljuk nem a károkozás és végképp nem az anyagi haszonszerzés”. A hacker ebben az értelmezésben inkább csak saját ügyességét próbálja, ha pedig hibát talál, figyelmezteti az üzemeltetőt. A cracker ezzel szemben nem törődik azzal, ha károkat okoz, élvezettel turkál rendszereinkben és hozza nyilvánosságra az általa megszerzett adatokat.
A média azonban nem volt érzékeny e megkülönböztetésre, és letette voksát az egységes hacker kifejezés mellett. Az MTI-ben utoljára 2000 februárjában szerepelt a cracker szó, akkor is csak Szekfű Balázst, a Carnation Internet Consulting ügyvezető igazgatóját idézték. A szakma egy darabig ellenállt, aztán feladták. Egy exkollégám szavait a fülemben hallva egy ideig még serényen javítgattam kollégáim hackerjeit crackerekre, végül én is feladtam.
A “cracker” az nem utcai kábszer árus, esetleg lecsúszott drogos? (szmájli)
nem, a cracker az aki elkészíti a kalózverzióit a filmeknek, játékoknak…
A hacker pedig az, aki ingyen és bérmentve fejleszt nyílt forráskódú szoftvereket a köz javára. Minden más csak közönséges bűnöző. :)
Eric Steve Raymondtól ajánlom elolvasni a Katedrális és a Bazár című könyvét. Illetve a hacker howto-t. :)
http://catb.org/~esr/faqs/hacker-howto.html
Figyelem! A magyar sajtóban pontosan fogalmazni TILOS! Felszólítom a szerzőt, hogy azonnal keverje össze a hackert és a crackert, nehogy azoknak legyen igazuk, akik tudják is, mi a kettő közötti differencia!
A hacker ha be is tör egy rendszerbe nem okoz károkat, nem teszi tönkre a rendszert. Aki másképp cselekszik az cracker. A Hacker etika egyik fontos pontja, hogy úgy bánj a feltört géppel mintha a sajátod lenne. Régebben ugye sokan nyomták hobbiból, kíváncsiságból, ha pedig sikerült feltörni a rendszert feltérképezték, sőt sokszor a rendszergazdának is írtak mailt, pontosan leírva, hogy ott jártak, és részletesen leírva hol a hiba és hogyan kellene kijavítani.
A cracker meg eleve rombolni megy, a hacker meg vagy hobbiból esik neki a rendszernek vagy megrendelésre, de akkor is megkeresi amiért jött, azt ellopja, aztán már megy is, a rendszert nem bántja, eleve értelmetlen lenne ,hiszen a cél az, hogy ne fedezzék fel. A log fájlokból törli ki magát ha van egy kis esze, hogy később se legyen egyszerű lenyomozni hol turkált és honnan.
Most így belegondolva, ethical hackingről már hallottunk, de ethical crackingről még soha. Valószínűleg azért, mert nem is létezik ilyen :)
Egyre gyakrabban hallok hekkerekről is. Azok kik? Talán internetes halsütödések?
Bizonyára Balcsin lévő bádogbódék, ahol hekket árulnak. A magyar átlagember évente 2x eszik halat. Nyáron hekket a Balcsin meg karácsonykor pontyot.
Én még nem adtam fel…
Sok itt még a zavar és ferdítés… A crackerek alapvetően PROGRAMOKAT törtek és törnek. Tudatlan vagy álszent, aki tagadja, hogy jelentős szerepük volt a számítástechnika elterjesztésében a “poornép” körében, nélkülük sokkal kevesebb gyerek ismerkedhetett volna meg a számítástechnikával a ’80-as évektől kezdve mostanáig. A legtöbb cracker nem anyagi haszonszerzés céljából teszi, amit tesz! A netes dolgokhoz meg kevéssé értettek.
Az utóbbi alapvetően a hackerek területe… És ami itt nem hagzott el: ezeknek két fő csoportja van: white hat (fehér kalapos) hackerek és black hat (fekete kalapos) hackerek. Az utóbbiak azok, akik elsősorban haszonszerzés céljára fordítják a tudásukat, mint pl. üzleti titkok vagy hitelkártyaadatok megszerzése, stb.
Még valami: anno egy ismert hacker követte el azt, hogy a netes szótárában a “black hat hacker” kifejezést fogta és lecserélte a crackerre, próbálva minden rosszat azokra fogni.
Nekem a crackerről a számítógépes játékok másolás védelmét feltörő személy és/vagy csapat ugrik be.
Nincs jó meg rossz hacker, ahogyan alapvetően jó vagy rossz ember sincs.
A filmek, játékok feltörői viszonylag ritkán tevékenykednek szerverek baszkurálásával. Az egyértelműen hacker kiváltság :D Azt sem azért, hogy megírják, hol a hiba. Arra vegyen fel a tulajdonos egy webmestert.
Ez a cracker-hacker mizéria addig élt amíg nem tudtuk mi az internet, illetve még gyerekcipőben járt. Ma már a hacker egy háttérmunkás, minden gané melót elvégeznek a bot-ok :D
Egyetértek “Adani”-val, sajnos túl sokan nincsenek tisztában a fogalmakkal és összekeverik őket!
Hacker: Ja, jó lenne, ha nem kevernék az emberek a dolgokat, kár, hogy olyannal értesz egyet, aki összekeverte, vagy inkább totál hülyeséget írt.
dz jól összefoglalta a dolgokat, neki, meg akik hozzá hasonlókat írtak, van igaza.