1. Kosztolányi Dezső
Kosztolányi Nyár, nyár, nyár című versének kezdőbetűiből a “Nyald ki a seggem Karinthi” mondat olvasható ki. Kettejük irodalmi ugratásairól részletesebben itt olvashattok.
“Karinthy Frigyesnek, úri-magának, az embernyi embernek,
De kicsit talán a Kálomistának is küldöm, azzal az
Instanciával, hogy ne átallaná elolvasni ezt a nekem-kedves
Poémát, minden irányban.
Nyár,
A régi vágyam egyre jobban
Lobban,
De vár még, egyre vár.
Kár
Így késlekedned, mert az éj setétül.
Az élet
Siralmas és sivár
Enélkül.
Gigászi vágyam éhes, mint a hörcsög,
Görcsök
Emésztik s forró titkom mélye szörcsög.
Mostan hajolj feléje.
Közel a lázak kéjes éje.
Akarod?
Remegve nyújtsd a szájad és karod.
Itt ez ital illatja tégedet vár.
Nektár.
Te
Hűtelen, boldog leszel majd újra, hidd meg.
Idd meg.”
2. Edgar Allan Poe
Két késői versében Poe is eldugott egy-egy nevet: “A Valentine“-ban Frances Sargent Osgoodét (a kulcs: az első sor első betűje, a második sor második betűje, stb.), az “An Enigma“-ban pedig Sarah Anna Lewis-ét (ugyanezen minta alapján).
3. Umberto Eco
Az olasz szerző A rózsa neve című könyvének egy kulcsszereplője, Burgosi Jorge Eco nagy példaképének, Jorge Luis Borges-nek állít emléket. Az argentin szerző egyébként szembetegsége következtében élete végére maga is teljesen megvakult.
4. Stephen King
Az amerikai szerző összehasonlító példaként magát is megjeleníti Rémkoppantók című könyvében, amikor ezt írja, nem kis öniróniáról tanúbizonyságot téve (bocs, a magyar verziót sehogy sem találtam):
“… she wrote good old western stories that you could really sink your teeth into, not all full of make-believe monsters and a bunch of dirty words, like the ones that fellow who lived up in Bangor wrote.”
5. Dan Brown
A Digitális erőd című könyv utolsó lapján az alábbi számsor olvasható:
128 – 10 – 93 – 85 – 10 -128 – 98 – 112 – 6 – 6 – 25 – 126 – 39 – 1 – 68 -78
A számsor megfejtését megtaláljátok itt, a megoldás pedig: WE ARE WATCHING YOU.
6. Básti Zoltán
A sopronbánfalvai templom szekkórészletének eredeti nagyságú reprodukcióján Szent Mihály arkangyal egy Sztálin arcával megfestett ördögöt győz le.
7. Michelangelo
A sixtusi kápolna oltárfalán Michelangelo úgy ábrázolja Szent Bertalan apostolt az Utolsó ítélet című képen, hogy egyik kezében kést, a másikban tulajdon bőrét tartja. Michelangelo e bőrre állítólag saját arcképét festette meg.
8. Houdini
2002-ben a U.S. Postal Service kiadott egy emlékbélyeget a magyar származású bűvész tiszteletére. E bélyeget egy speciális lencse alá tartva a jó öreg Houdinin megjelennek a láncai.
9. Coca-Cola
Egy ausztrál posztert a nyolcvanas évek közepétől visszavont a Coca-Cola, mert a plakát rajzolója egy orális aktust rejtett el a rajzon.
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
http://www.urbanlegends.hu/2004/08/bill-sux/
Régen volt egy legenda, hogy a cseh korona bankjegyek tervezője elrejtett egy csomó poént valamelyik bankjegyen, talán a 20 koronáson. Háromfejű emberek, és egyéb torzrajzok, továbbá, hogyha kicsit összehajtogatta az ember, akkor a feliratok is új értelmet nyertek.
Én akkoriban nem jártam Csehszlovákiában, nem volt a kezemben ilyen, ezért nem tudom, mi a valóságtartalma a dolognak. De ha valaki tudja a poénokat, írja meg, légyszi!
Az a csehszlovák 20 koronás lehet, amin Jan Zizka huszita vezér mellképe látható. Ha fejjel lefelé fordítjuk, akkor viszont Jan Palach, a 68-ban önmagát elevenen elégető prágai diák lángokkal keretezett arca látható. Egy kis fricska volt ez a pénz tervezőitől a rendszernek.
http://www.flagmagazin.hu/print_cikk.php?cikk_id=1
@naavi: sajnos szó sincs fricskáról, ez egy abszolút magyar hoax vagy tévedés, ahogy tetszik.
A belinkelt oldalon egy remek konteo olvasható, de sehol máshol az interneten nem tudnak arról, hogy az 1970-es 20 koronáson ilyen rejtett üzenetek lennének. A Zizka portré tényleg így néz ki
http://ces.mkcr.cz/cz/img.php?imgid=1251
és nagyon erős képzelet kell ahhoz, hogy a bankjegy megfordításakor bárki is Jan Palach arcát lássa (a szerző látta valaha Palach arcát??)
de ami a legdurvább: a hátoldalon látható kódexminiatúra a legkevésbé sem vicces kitaláció, hanem a középkori ún. Jensky Kódex egyik (Csehországban) közismert illusztrációja, színesben így néz ki:
http://media.novinky.cz/619/206195-top_foto1-kmw60.jpg
ximinez!
Gratulálok! Általában is szakértő vagy a témában, vagy utánajártál? Én speciel lusta vagyok ilyesmire, csak irkálni szeretek…
@naavii
@ximinez
már a legendák sem a régik…
Ja a magyar papír 200 forintoson a fa tövében meg egy hatalmas pénisz figyel.
@Janoss
Köszönöm szépen, nem vagyok szakértő csak utánajártam, mert elég hihetetlennek tűnt hogy a rendszerváltás előtti Csehszlovákiában húsz évig senkinek nem tűnt fel a dolog… ez a 20 koronás egyébként az egyik legrandább papírpénz, amit valaha láttam :)))
“Aztán meg jó cowboyregényeket ír, amikre az ember ráharaphat, nem pedig ilyen kitalált szörnyetegekkel meg mocskos szavakkal teli könyveket, mint az a Stephen King nevű fickó, aki Bangorban lakik.”
;-)
Nekem is van ilyen 20 koronásom, és nagyon jól látszódik rajta Polach arca.