“Imádom a kortárs művészetet, de sokszor nagyon frusztrál a kortárs művészvilág és a kortárs szcéna” – vallja TED-es előadásában Hembrey, aki bevallása szerint a nagy kiállításokról hiányolja a szélesebb közönséghez szóló műveket. Éppen ezért úgy döntött, csinál egy olyan biennálét, ahol ebből sincs hiány.
Ahogy az az arkansasi istenháta mögött felnőtt, 37 éves művész-kurátor Hembrey oldalán olvasható, a művészvilág új “biennáléja”, a Seek minden kiállító művésze Hembrey fantáziájának terméke. A műtárgyakat maga készítette, és mindegyikhez egy fiktív művészkaraktert is gyártott – sőt, még a kurátorok – Calinda Salazar és Fletcher Ramsey – is kitalált személyek. A Seek valójában még csak nem is kiállítás, hanem egy limitált, 1000 példányos, 412 oldalas, dedikált katalógus, amit Hemprey weboldalán lehet megvásárolni – 1000 dollárért.
A válogatásban van minden, ami egy kortárs kiállításon felbukkanhat: beltéri és kültéri installációk, realisztikus vagy éppen szőrből készült festmények, rövidfilmek, performanszok. Anélkül, hogy lelőném előadása poénjait, csak egy példa: az általa Kay Overstrynek hívott képzőművész figurája, akit a pillanatnyi létezés és mulandóság foglalkoztat. “Az időjárás, amit csináltam” című projektjében Overstry egy dércsíkot készít: kimegy egy hideg, száraz éjszakán, és oda-vissza lélegzik egy meghatározott csíkon, így hagyva létezése nyomát a természetben. Hembrey negyedórás előadása – Patai Anna jóvoltából – magyar felirattal is elérhető a TED oldalán.
Remek előadás (a TED-előadások amúgy is nagyon jók).
Egyetlen dolog nem jött le nekem tisztán, még pedig az, hogy ez tulajdonképpen egy holt komolyan projekt vagy poén – esetleg a kettő keveréke? Mert a közönség jól hallhatóan poénra vette és néhol a faszi is eléggé ezt tűnik sugallni. Viszont, 2 évig dolgozni egy ilyenen kicsit melós poénnak…
bio
remek görbe tükör mindaz elé, amit “modern művészetnek” hívnak… ennyiben talán maga is modern művészet. És mondjuk annyira komoly, mint egy karikatúra.
…már szerintem… :-)
bio: Ez simán üzlet.
1000 db katalógus 1000 dollárért= 1 millió dollár. Két évig dolgozni egymillió dollárért nem is olyan sok munka.
“Kortárs művészeti galériában leteszed a táskád és elmész vécére. Mire visszaérsz már többen körülállták és nézik.”