Ami biztos: a fotós Jevgenyij Haldej zászlót kitűző katonájának képe számos orosznak a fasizmus felett aratott győzelmet jelképezi a mai napig.

Szintén biztos: a dagesztáni kormány tavaly februárban kiadott egy közleményt, melyben hírül adták, hogy 94 éves korában elhunyt Abdelhakim Iszmajlov, aki a második világháború utolsó napjaiban elsőként tűzte ki a szovjet zászlót a Reichstagra. A közlemény szerint Iszmajlov 1945 tavaszán, a harcok utolsó napjainak egyikén két katonatársával, a kijevi Alekszej Kovaljovval és a minszki Leonyid Goricsevvel tűzte ki a lobogót, és ezt az ünnepélyes pillanatot rögzítette Jevgenyij Haldej, a TASZSZ fotósa.
A történet azonban tele van kérdőjelekkel
Nem bizonyított, hogy a képen látható zászlókitűzés valóban éles szituációban történt-e, sőt, minden bizonnyal ennek ellenkezője igaz. Azt még a dagesztáni közlemény is elismeri, hogy a szovjet katonák azokban a napokban többször is kitették zászlajukat a Reichstag épületére, miután azt a németek többször lelőtték.
Egy friss elmélet szerint a fotózkodásra napokkal a szovjet bevonulás után került sor, amikor Haldej három katonával felmászott a romos Reichstagra. Egyiknek a kezébe egy óriási zászlót nyomott, majd utasította, hogy merre nézzen, merre forduljon, milyen pózt vegyen fel. A fényképész barátja, Kalman Kaszpijev szerint az óriás lobogót Haldej maga készítette vörös asztalterítőből.
A The Times verziója szerint Iszmajlov ugyan rajta van az ott készült képek egyikén (lásd lent), de nem ő a zászlót tartó férfi. Sőt, segítő szerepére is csupán fél évszázaddal az ostrom után derült fény, amikor a zászlótartó Kovaljov azonosította őt egy 1995-ös dokumentumfilmben.

Az első katona, aki állítólag 1945. április 30-án valójában kitűzte a szovjet zászlót (pontosabban egy vörös rongyot) a Reichstagra, az orosz származású Mihail Minyin volt. Tőle azonban politikai okokból pár évtizedre elorozta e címet Sztálin egy földije, a grúz Meliton Kantarija, akit az orosz Jegorov tizedes segített; a kommunizmus éveiben legtöbbet mesélt verzió szerint ők láthatók Jevgenyij Haldej fényképén.
Mi van a császikkal?
Az ügy érdekessége, hogy későbbiekben elterjedt, hogy a szovjet katona karjáról ki kellett retusálni a több karórát (a második képen látszanak is a császik). Ezt a Times szerint később maga Haldej is elismerte, szakértők mégis úgy tartják, hogy az ismert képről nem csupán a plusz órát tüntették el, hanem valószínűleg több beállított felvételből retusálták össze.
Szóval: félek, ebben az ex-szovjet mi-kutyánk-kölke-rivalizásban nem én fogok rendet tenni. Minden nemzet ünnepli a maga hősét, és ez így van jól. Egy valami azonban ebben a nagy katyvaszban is világosan látszik: a dagesztáni zászlótűző története a leggyengébb teória mind közül, igazából ezt a dagesztáni kormány is csak okos csúsztatásokkal és fenntartásokkal közölte e formában.
Update | A fotózkodás története megjelenik a 44. gyermek című film első jeleneteiben is. A lenti képen épp azt láthatjuk, ahogy a filmben a fotósnak kiválasztják a zászlótartó hősöket.

Természetesen Dimitri Petrenko tűzte ki a zászlót, mind ott voltunk :D
Nem is a szovjetek tűzik ki a zászlót a Reichstag-ra, hanem álruhás németek a Kremlre. Ezt bizonyítja a karóra-hisz olyan eleve nem lehet szovjet katonának-meg a magyar KGST import? villamos is.
Irigylem a szovjeteket, (oroszokat?) nekik legalább van fényképük erről a nevezetes történelmi eseményről. Dugovics Titusz hőstettéről, amikor a törököt zászlóval együtt magával rántotta a mélybe, csak a legenda maradt…:/
Khmm. Várvédő: Dugovics Titusz, amennyire ismereteim valósak, tulajdonképpen egy történelmi legendánk. Igen sok korábbi várostromból maradtak fenn ilyen hőstettek (zászlótartóval birkózás után mélybe ugrás) Konstantinápolytól Nándorfehérvárig. Ezzel együtt elképzelhető ilyen hőstett (sőt valószínű) de a későbbi szándékos legendakreálásig a korabeli krónikákban nincs megnevezve a vitéz, esélyesen nem Dugovics Titusznak hívták (egészen addig, míg századévekkel később a Dugovics családnak nem kellett bizonyítania nemesi címét és nem hamisítottak pár okiratot :D )
Ellenben igen, az oroszoknak legalább fényképeik vannak :(