A fórumbejegyzések szerint a különleges eseményt…
– emberek tucatjai látták a saját szemükkel,
– emberek tucatjai állították, hogy apjuk / anyjuk / nagyanyjuk látta a saját szemével,
– még “egy szilveszteri bakiparádéban is benne volt, igaz ott már kisípolva”,
– “komoly egyetemi tanárok is állítják” (akiknek azért illik hinni),
– sőt még “valami videómegosztós oldalra” is felkerült.
Az időpont változó…
– az egyik verzió szerint valamikor “az átkos 40 vége felé” történt,
– egy másik szerint már a rendszerváltást követően, “93 magasságában.”
A helyszín is…
– egy tévéstúdió,
– vagy egy rádió stúdiója,
– vagy egy bányászvidéken volt helyszíni sorsolás (Miskolc, Ózd).
A húzó személyét illetően a legnagyobb a szórás, volt köztük…
– párttitkár,
– a hónap munkása,
– bányász,
– szabolcsi származású férfi,
– ózdi vasöntödei munkás, Józsi bácsi,
– Kovács József vájár,
– mecseki uránbányász,
– bajszos csávó,
– dunaújvárosi öntőmunkás,
– pécsi bányász,
– paraszt bácsi,
– farkaslyuki bányász.
A legendás sorsolásnak azonban semmi nyoma
Valamikor 2005-ben váltottam pár levelet egy olvasóval, aki azt állította, egy ismerősének megvan az eset videón, “mert az apja sokáig videómániás volt, minden sportesemény stb gyűjtött. A baj csak az hogy kb 1500 kazetta porosodik a lomosban, és nincsennek kategorizálva :(((( De azért ráállítottam az ügyre.” Na, ezt azóta várom.
Az évek során jó néhány kört futottam a témában, archívumokban, adatbázisokban, az interneten, de sehol nem találtam fogást. Az egyik legkülönlegesebb magyarázatkísérlet szerint az eset nem történt meg, az csupán a Gálvölgyi Show egy gegje volt.
A minap egy más ügy apropóján – a Szerencsejáték Zrt. kommunikációs igazgatóján, Lugosi Viktórián keresztül – sikerült megszólaltatni Kiss Jánost, a cég ” Nagy Öregjét”, aki mindent tud a lottóról. És – mint a klasszikus kabaréban – “ismeri az embert, aki ismeri az embert”. Kiss felhívta a lottótörténet élő atyját, egy idős urat, aki szintén ismerte a történetet, és a következőt mondta:
“Akit csak tudtam a régiek közül, megkérdeztem a „lófasz 6-os” tárgyában. Senki sem merte állítani, hogy valóban megtörtént. Hallani többen hallották a sztorit. Úgy gondolom, érdekességként, legendaként kezelhetjük, ami akár meg is történhetett volna. (Én egyébként ezt a történetet 99-es 66-os változatban ismertem.)”
A netes kommentek között talált számvariációk legabszurdabbja egyébként a 96-69-es változat volt, egészen addig, amíg egy hozzászóló rá nem mutatott, hogy a 69-es golyó megfordítva is 69-et mutat.
Update | Közben egy olvasónak köszönhetően befutott egy újabb – fentiekkel ellentétes – vélemény; Bay Éva televíziós bemondó, műsorvezető így emlékezik a történetre:
“Egy vidéki helyszínen egy édes öreg bácsika húzta a nyerőszámokat, és kihúzott egy golyót, kinyitotta, ránézett, azt mondja, ez a hatos… nem, lófaszt, ez a kilences. Na most… egyszerűen elájultunk. Hát, nem lehetett ezt meg nem történtté tenni. Viszont, azóta, nem a számhúzó húzza ki és nem ő mondja meg, milyen számot húzott.”
Update 2. | A Szerencsejáték Zrt. 2011-ben HAT F@#*T KILENC! címmel facebookos kampányt indított az eset felderítésére. A nyomozás egy videójában Bay Éva úgy emlékezik, hogy a kilencvenes évek derekán, Komlón történt az ominózus hatoslottó sorsolás. A húzó egy “kitüntetett nyugdíjas bányász bácsi” volt, az eseményt pedig a Petőfi Rádió közvetítette. Az eset szerinte fordulópont volt a húzások közvetítésében – innentől állítólag a műsorvezető mondta be a számot. Bay Éva adott egy nyomot is: egy Kovács Péter nevű hangmérnököt, aki hallott az esetről, és annak másnapján viccelődött is ezen Bay Éva jelenlétében. A műsorvezetőnő a Szerencsejáték Zrt. híradójában újra elmesélte a sztorit, én pedig itt fejtettem ki a véleményem.
Update 3. | A Szerencsejáték Zrt. megbízásából az ügy után “nyomozó” Detektív János ezt írta 2011. szeptember 6-án, a kampány végén: “Karrierem legnagyobb csalódásaként éltem meg a tényt, hogy nem tudtam felgöngyölíteni a lottósorsolások egyik – ha nem a legnagyobb legendáját. Ami tényként kiderült, hogy van, akinek a tudatába már beleégett a történet, mégpedig a következőképpen: Komlón, a 90-es évek közepén, egy kitüntetett bányász, hatos lottó sorsoláson ejtette el a legendás mondatot”. A győztes ál-videó pedig ez lett.
Ez hát a helyzet, a szilárd – kézzel fogható, szemmel nézhető – bizonyítékok érkezéséig íme egy másik félresikerült sorsolás:
Update 4. | 2015 nyarán ismét népszerűvé vált a történet, miután valaki kivágott, majd újra feltett a YouTube-ra egy rövid részt ebből a 2011-es remake-ből.
Update 5. | A videót 2016-ban megtalálta a Ripost is, és ezzel a címmel és leaddel adta el: “Előkerült a legendás lottóhúzás videója! Tényleg létezik.”
Löttóötöst ide de gyorsan:)
Én csak annyit szeretnék kurva szomorúan hozzátenni, hogy mind a 96-69, mind a lottózás nagy öregjének 66-99-es nyomorult mellébeszélésével az a probléma, hogy az ötöslottóban 90 (KILENCVEN) szám van. Mielőtt valamelyik Derrick idekommenteli, hogy de “ez” hatoslottó, nos abban 45 szám van. Kurva szomorú :( A Híradó archívumában dolgozott egy rokonom 20+ évig, én is kértem a 2000-es évek elején, hogy kerítse elő nekem, nem lett meg, és nem is én kértem először. :( De ettől még ugyanilyen túlképzett emberek ugyanilyen számjegyekkel naponta lőnek mellé valószínűleg.
Attól még nem lehetetlen 99-est húzni. Aztán pár másodperc alatt rájönne a húzó, meg mindenki más is, hogy az 66-os, pontosan azért, mert csak 90 szám van.
Nekem is felmerült nemrég egy ilyen emlék (bajszos csávó húz, 99, ő maga is csodálkozik, de aztán hamar rájön a megoldásra), de lehet, hogy csak “emlék” mert többször is olvastam a “6-os, f*szt 9-es”-ről
Viszont ebben az emlékben (vagy “emlékben”) semmi csúnya szó nem hangzott el, az iskolában beszélgettünk erről, de nem volt a kommentekben sokszor emlegetett “hetekig ezen röhögött mindenki” sem.
Ezt az emléket viszont az is cáfolhatja, hogy sokan esküdöznek, hogy csak a rádió adta a sorsolást, a tévé nem!
Máshol is, meg talán ide is írtam, hogy nem emlékszem ilyen sorsolásra, meg említettem is, hogy tényleg megtörtént, ha ennyien ilyen sokféleképpen emlékeznek rá? Vagy egyszer tényleg megtörtént valahol (talán nem is lottó, hanem vállalati tombola, vagy ilyesmi?) aztán áthelyeződött sok helyszínre és mindenki emlékezni kezdett rá, mindenki másképp?
Aztán nekem is beugrott valami emlék, de lehet csak azért, mert olvasgattam ezzel kapcsolatos írásokat. Itt az urbanlegendsen is vannak írások, arról szó, hogy az embert be tudja csapni az emlékezete, én is írtam ott kommentet olyan emlékeimről, amik sosem történhettek meg.