“Az 1848-as pesti forradalom idején a márciusi ifjak még valóban így is (kívül piros) használták, de Than Mór festményein is megfigyelhető, hogy a huszárok csákórózsáján is helyesen szerepel a színsorrend. Téves viszont Szendrey Júlia kokárdája, amit Petőfinek készített, hiszen ezen az olasz színek sorrendje figyelhető meg. Valószínűleg már a forradalom idején is használtak téves kokárdákat, nem mindenki tudhatta hogyan kell helyesen hajtani. Manapság téves történelmi berögződések, és a hagyomány miatt legtöbbször a piros van kívül és a zöld belül”
– érvelnek például a Facebookon gyülekező kokárdareformerek, és mindjárt idézik is Katona Tamás egy beszédét:
„… Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb.”
Mit mondanak a történészek?
Az ügyben megkerestem Hermann Róbert történészt is, aki a dologról először Katona Tamástól hallott, valamikor 1994 körül; neki pedig Olaszországban mondták ezt egy hivatalos látogatáson. Ami kokárdát Hermann a korszakból ismer, ott mindenhol kívül van a piros, belül a zöld.

Zászlótörténész kolléganője szerint az is bonyolítja a kérdést, hogy ha van farka a kokárdának, akkor szabályos a kívül piros – belül zöld. Ha nincs, akkor viszont a heraldikai szabályok szerint kívül kellene lennie a zöldnek, belül a pirosnak.
Hermann rögtönzött ikonográfiai kutatása során csak két korabeli Vasvári-ábrázolást talált, amin van kokárda is. Miután azonban ezek litográfiák, nemigen lehet megállapítani, milyen a színsorrend. “De nekem úgy tűnik, hogy inkább a piros volt itt is kívül, és belül a zöld” – írja.
Kérdésemre, hogy a hagyományőrzést vagy a szabályt tartja fontosabbnak, azt válaszolta. Ő maradna az eredeti formánál, mégiscsak így hordták-hordjuk 162 éve. “No és azt sem tartom elképzelhetetlennek, hogy a ‘heraldikai tévedés’ tudatos volt. Vagyis hogy a kokárdát hordók ilyen módon kívánták kifejezni a rokonszenvüket az olasz forradalmi egységmozgalommal. De ez csak feltételezés, bizonyítani nem tudom” – írja.
Update | Ezt a jelenetet az egyik 2015-ös márciusi ünnepségről készült videóban találtam: “Egy érdekesség. Itt a legtöbben olasz kokárdát hordanak. Mert a szabályos kokárda ilyen.”
Illusztráció: Bődey János
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Falloutnak teljes mértékben igaza van.
Na melyik hasonlít az OLASZ -ra? köszi
http://kepfeltoltes.hu/140313/olaszmagyar_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Szerintem az egész tradíció kérdése, nekem a kívül zöld kokárdáról nem is jut eszembe semmi. Világ életemben kívül volt a piros. Petőfié is ilyen volt, mi pedig most rájuk emlékezünk, az ő emléküket idézzük meg. Ez a lényeg, nem a szabályok, meg a heraldika. Az maradjon kötelező a hivatalos országcímerekre, zászlókra.
Másfelől olaszok ide, franciák oda, a nevünk is fordítva van hozzájuk képest! Ez is rossz akkor így? Vagy találjuk ki, hogy “javítsuk ki” mostantól azt is: Sándor Petőfire, Lajos Kossuthra? Mert nemzetközileg így helyes? A mi tradíciónk – mint minden tradíció – úgy helyes ahogy elfogadta és él vele a közösség.
Falloutnál a 10 pont!
Függőleges sávok esetén az első szín kerül belülre. A sokat emlegetett olasz zászló…
Vízszintes sávok esetén a felső szín kerül kívülre. Kedves reform kokárdások: lehet ellenőrizni a vízszintes sávos lobogókat és a hozzájuk tartozó felségjeleket/kokárdákat.
Tehát tetszik, nem tetszik az olasz és a magyar kokárda egyforma. Ezt a felségjeleknél úgy oldották meg, hogy a magyar háromszög alakú.
Egyébként is: ez a szabály kb. 60 évvel későbbi…
Aki a zöldet rakja kívülre az iráni kokárdát tűz ki – viselje büszkén!
Aki pedig a mi forradalmunkra kíván emlékezni, az tűzze ki azt, amit Petőfi és Jókai is büszkén viselt!
Aki azt állítja kívül van a zöld és belül a piros, az kérem nézze meg az Iráni légierő, hogy használja. Az ő zászlajuk zöld-fehér-piros és valami miatt a légierőjükön belül van a piros és kívül a zöld. A különbség abból adódik az olaszok függőleges csikózású zászlóval rendelkeznek, mi vízszintessel. A két esetben a kokárdás színek fordulnak. Függőleges esetben az első szín kerül középre, míg vízszintes esetben a legalsó.
szerintem a vörös szín van belül,
hiába szebb a kívül vörös /nem piros, mert piros szín nincsen/
az iráni légierő meg az olasz nem a mellén visel
i a magyar repülő meg ék belül pedig vörös, ez se a mellén, de így jó…
a mellkokárda pedig az alsó, a farok úgy rendezendő, hogy felül legyen a vörös szín, lefelé haránt, ugye, a többi
“nem piros, mert piros szín nincsen”
Mi vagy te, vasutas?
Már senki sem emlékszik, hogy 1990 előtt milyen volt???
Mi az, hogy piros szín nincs???
Az 1848-as pesti forradalom idején a márciusi ifjak még valóban így is (kívül piros) használták, de Than Mór festményein is megfigyelhető, hogy a huszárok csákórózsáján is helyesen szerepel a színsorrend. Téves viszont Szendrey Júlia kokárdája, amit Petőfinek készített, hiszen ezen az olasz színek sorrendje figyelhető meg. Valószínűleg már a forradalom idején is használtak téves kokárdákat, nem mindenki tudhatta hogyan kell helyesen hajtani. Manapság téves történelmi berögződések, és a hagyomány miatt legtöbbször a piros van kívül és a zöld belül” – érvelnek például a Facebookon gyülekező kokárdareformerek, és mindjárt idézik is Katona Tamás egy beszédét:
„… Ugye a kokárda úgy készül, hogy egy nemzeti színű szalagot meghajlítunk. Hogyha azt akarjuk, hogy kétoldalt piros-fehér-zöld jöjjön ki belőle, bizony itt a zöld kerül kívülre és a piros belülre. A kokárda mindig belülről kifelé olvasandó. De már 1848-ban a kokárdák többsége fordított volt. Kívül volt a piros, mert úgy csinosabb.”
A huszárok csákóján belül piros(szív is ott dobog!) kívül zöld volt. Ha a kokárdát kibontjuk,felül lesz a piros-fehér-zöld. Ha a szélén piros..kibontva a zöld lesz felül. Ha a szabadságharccal foglalkozunk, ezzel is kellene.
Egy apróság: ha én egy nemzeti színű szalagot akarok meghajlítani, akkor azt először úgy teszem magam elé, hogy a piros van felül. Meghajlítás után akkor igenis a piros marad kívül :-)
PIROS – FEHÉR – ZÖLD így magyar! Az olaszok nem buták,
soha nem használnának magyar kokárdát…:-)
Szerintem is így a helyes piros fehér zöld de az egyenes rész is ezt követi. Politikusaink egy része miért nem így használja. Talán Ők nem is magyarok?
Nálunk ma erről szólt a nevelési értekezlet egy része! Az óvoda bejárati ajtajára kikerült a reformer kokárda. Szóvá tettem.. Rendre utasított a vezetőkm azzal érvelt ,hogy Kossuth Lajos is ilyet kapott a feleségétől.