Hétből egy tudós tapasztalt már olyat, hogy valamelyik kollégája komoly vétséget követett el az eredmények meghamisításával – írja a Times Online. A kutatók szerint nem ritka, hogy kollégáik játszanak a kapott eredményekkel, azokat szelektíven mutatják be a pályázati támogatások elnyerése érdekében.
Persze önmagára csupán a megkérdezettek két százaléka vallott, a tudósok főleg kollégáikat mártották be. Daniele Fanelli, a tanulmány készítője szerint rengeteg esetre soha nem is derül fény.
A tanulmány készítésekor különféle területeken dolgozó tudósokat vizsgáltak, és az eredmény szerint a félrevezetés gyakrabban fordult elő az orvosi, gyógyszerészeti területen, ami arra enged következtetni, hogy a várható haszon is vezérli a megkérdőjelezhető módszerekkel élő szakembereket. Ha MTI lennék, a hír végére biggyeszteném: arról nincs hír, jelen kutatás a hétből hányadik volt.
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
…magára csak a tudósok 2%-a vallott.
Gondolom ötven megkérdezettből egy. Vagy negyven megkérdezettből, és kerekítettünk… csak így jobban és tudományosabban hangzik. Mintha csakugyan megkérdeztünk volna pl. 500 tudóst.
…én ezt tettem volna még hozzá :D
A tudományos kutatás lételeme a csalás. Pontosabban a mérési adatok szándékos elferdítése. És ez nem pénzkérdés. Ha a tudósok hiúságával motort lehetne hajtani, akkor nem lenne a világon benzinéhség, és nem egy-kettőt ismerek belőlük. A tudóst az elismerés hajtja, ehhez pedig csalni kell, hogy nagyot durranjon a kutatás. Hát csalnak. Mi nem érthető ezen??? Ők is csak gyarló emberek. Csal a csillagász, amikor “felfedezi” a nap másik oldalán az új kisbolygót, és nem teszi hozzá, hogy “és-még-húszezer-másik-van-lévén-a-kisbolygó-övezetről-beszélünk” csal a gyógyszerész, mert azért fizetik, hogy eredményes legyen a sertésinfluenza oltóanyaga (magyaroknak nem kell, birkákra nem hat!) csal a régész, amikor azonosítja a görög sisakot, mert az egy érdektelen perzsa fazék, (by. LLL) csal a fizikus, amikor közli, hogy a Nagy Hadronütköztetővel most csinálunk egy fekete lyukat, mert tudnia kell, hogy a fekete lyuk létrejöttéhez (nem, nem az a lyuk, ez a csillagászati!) annyi anyag kell, amennyi a naprendszer egészében nincsen, stb, stb, stb… Na EZÉRT hitelesebb a Wikipedia, ott nem kapsz semmilyen elismerést a munkádért, ergo nincs értelme csalni vele. De ha belép a képletbe a pénz, akkor minden felborul.
Ja, és persze csalok én is, amikor az LLL-t nem írom ki, hogy Lőrincz L. László… :)))