Érthető emberi tulajdonság, hogy mindent szeretnénk magunkhoz, a mi mércénkhez viszonyítani. A betöltött évek száma sokat elmond egy emberről, az életkorhoz rengeteg fizikai vagy pszichológiai tulajdonságot kapcsolhatunk. De mi van akkor, ha házi kedvenceink lelki állapotát szeretnénk koruk alapján megismerni? Működik-e ugyanez? Nyilvánvalóan nem, valami fordító kulcsra van szükségünk.
Tévhit az 1:7-es arány
Tudósok szerint egy kutya korát áttenni emberi életkorra, és ehhez egyetlen, minden ebre érvényes formulát találni, messze áll az egzakt tudománytól. A többség, ha egy kutya fejlettségi szintjét szeretné megbecsülni, a bevezetőben említett 1:7-es formulát használja – ami azonban egy tévhit.
A Slate szerint ez a fajta átszámítás a 60-as években jött divatba az Egyesült Államokban, és a matematikai példatárakban való megjelenése (a szorzás gyerekközeli illusztrálására) csak hozzájárult terjedéséhez. Ma már világszerte ismerik és használják a híradásokban is, ha egy kutya “életkorát” kell szemléltetni.
Mit lehet akkor használni?
A Slate magyazin szerint sokkal jobb az AVMA (American Veterinary Medical Association) képlete, amely legalább a kutyák korai fejlődésének gyorsaságát figyelembe veszi. Eszerint egy közepes testméretű kutyánál az első év 15 emberi évnek, a második 9 emberi évnek felel meg, az ezt követő években pedig minden év 5 emberi évet jelent.
A Snopes egy hasonló képletet közöl, szintén megjegyezve, hogy az állatok mérete befolyásolhatja a számokat. Az ő összegző táblázatukban 1 naptári év egy kutyánál 15, kettő 24, négy 32, hét 45, tíz 56, tizenöt 76, húsz pedig 98 emberi évet jelent. (Közlik a macska adatokat is: 1 – 15, 2 – 24, 5 – 36, 7 – 45, 12 – 64, 15 – 76, 18 – 88, 21 – 100).
A kutya mérete is számít
Ezek a képletek már kicsit jobbak, de csupán a közepes méretű kutyákra érvényesek. A számítási mód azonban az állat méretétől is függ. A nagyobb testű kutyák ugyanis rövidebb ideig élnek a kisebbekhez képest. Hogy miért, a Wall Street Journal által megkérdezett szakértő szerint még a tudósok számára is rejtély, hiszen különböző fajok között éppen ennek fordítottja figyelhető meg. A weben található egy-két életkorkonverter, ami a testsúlyt is figyelembe veszi, egy itt, egy meg itt.
A formulának ráadásul – kapcsolódva az emberek és kutyák várható élettartamának növekedéséhez – változnia is kellett az idők folyamán. A teljesség igénye nélkül megemlítendő még pár dolog, ami a kutyák átlagéletkorát a méreten és fajtán kívül befolyásolhatja: táplálkozás, ivartalanítás, a gazda gondossága.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
bocsánat elírtam “Xezs”
xD
[…] egy eb 1858-tól 1867-ig, egy másik pedig 1867-től 1872-ig. Ez Bondeson szerint megmagyarázza a kutya feltűnően hosszú életkorát […]
Az 14 év, plusz amit a gazdájával töltött… szerintem még beleférhet…
A mi kutyusunk 25 éves lesz idén! Egy Csaucsau és Husky keverék… A szabadban él… Kicsit már nem a régi a hallása és a látása de nagyon játékos még mindig. A szüleim azt mondják hogy el kell altatni, de nem viszi rá a lélek őket… Az egész eddigi életem része ez a jószág, egy részem is meghal ha egyszer elpusztúl szegény.. :((
Hogy jutottam el idáig a kémiától?O.o
az én törpe uszim 16-éves mult köszi jól van és remélem még sokáig velem marad!
Sziasztok az en kutyusomat Rokinak
Hivjak es nagyon szeret jatszani csak sajnos mar egy kicsit oregecske de igy is imadjuk ot
Az én kutyám 11 éves! Elvittük orvoshoz és azt mondta, hogy rossz a szíve és rossz a vér keringése.:(
Nagyon szeretem és remélem sokáig a családunk része marad.
A “büdös szájú” 3 fogú, csak foltokat látó, füttyre és tapsra figyelő yorkim 18,5éves.
Ja……… erről papírom is van, mivel törzskönyvezett:-)