“A tőkések a munkásosztályt egyre több és több drága áru, épület, és technika megvásárlására fogják buzdítani. Ezzel együtt arra ösztönözve őket, hogy egyre több drága hitelt vegyenek fel mindaddig, amíg a hitelek visszafizethetetlenekké válnak. A bedőlt hitelek csődbe juttatják a bankokat, amelyek emiatt államosítva lesznek, és mindez végeredményben a kommunizmus születéséhez vezet.” Karl Marx, 1867 Félig megvolnánk…” – szól az idézet, amiről február elején már sikerült pár dolgot kideríteni.
Most a Snopes is rávetette magát a témára, ők is megerősítették, hogy nem Marxtól származnak a mondatok. Hogy ki indította el azokat, nekik sem sikerült kideríteniük.
Viszont olvastam egy érdekes riportot a néhány héttel ezelőtti Spiegelben, amit a Marx-könyvek németországi kiadójával készítettek. Ebben Jörn Schütrumpf elmondta: a válság hatására megnőtt az érdeklődés Marx életműve iránt. Míg 2006-ban 750, 2007-ben 1300 darabot értékesítettek a Tőkéből, 2008-ra ez a szám 3600-ra nőtt. Mindezt úgy, hogy hetekig kapni sem lehetett a könyvet, amíg Csehoroszágból meg nem érkeztek a frissen nyomott példányok. A kiadó a keresletet látva januárban árat emelt, 19,90-ről 24,90 euróra, az eladások azonban tovább emelkedtek.
A cikkben érdekességként közlik a korábbi nyomtatási példányszámokat is: 1966-ban 10 ezret, 1968-ban 12 ezret, 1969-ben 24 ezret, 1975-ben pedig 50 ezret nyomtak a műből. Ezt követően csökkent az érdeklődés, az országegyesítés után pedig szinte eladhatatlanná váltak Marx művei. Most megint futnak, ahogy arra a kiadó felhívja a figyelmet: Marxot a mostani válság megerősíti, de kiutat a kapitalizmusnak a krízisből nem mutat. Hogy akkor mégis mi az értéke ma? “Gondolkodni tanulni. Módszertan. Analízis. És egy krimi a végében: az eredeti tőkefelhalmozásról szóló fejezet” – véli Schütrumpf.
Megpróbáltam elérni a kiadót is, hátha tudnak valamit a neten elszabadult idézetről, mindezidáig azonban nem válaszoltak a megkeresésemre. Ha jön valami, majd újra frissítem a bejegyzést.
Update: Oroszországban is egyre népszerűbb Karl Marx főműve – írja a HVG. A világgazdasági válság első hónapjaiban egyes boltokban csak előjegyzésre lehetett megvenni a vaskos köteteket. A mű népszerűsége a helyi sajtó vélekedése szerint nemcsak a globális krízis nyomán beköszöntött aktualitásának köszönhető, hanem annak is, hogy felnőtt egy nemzedék, amely számára Marx már nem annyira a politikai gazdaságtan alapjainak lefektetője, mint inkább érdekesen író, komoly közgazdász. A mű Japánban képregény formájában is megjelent, Kínában pedig a tervek szerint jövőre mutatják be a Marx-műből készülő új musicalt.
Fotó: fortepan.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
[…] 2.: A Marx-krimi folytatása Címkék: karl marx, myvip, szatíra, iwiw, […]
Da ! Én is megkaptam emailben az idézetet, márc. elején.
Hiteles idézetnek gondoltam. (A strok ?)
Bár a ‘nyelvezete’ gyanús volt. A ‘bedőlt’ szó a közgazdasági , gazdasági szakzsargonban mé 2 – 3 évvel ezelőtt is ismeretlen ‘terminológia’ volt ! Nemhogy a Marx könyvek fordítása idején !
‘Bedőlt’ !?
Az múlt évben ‘honosodott meg’ ez a ‘tolvaj nyelt’.
Szomorú, hogy közgazdászok, pénzügyesek, polititusok egyre gyakrabban használják, a médiákban is !
‘A jó öreg’ csődbement, becsődólt, tönkrement, stb helyett !
Szóval ez a tolvajnyelv újsüttetű : nem illik Marx és korának stílusához .
Idézni pedig pontosan, vagy sehogy !
.
Na mindegy !
Én továbbra is az ágyba ‘szokok’ BEDŐLNI !! : )
.
“…[Nyugat-Németországban] hetekig kapni sem lehetett a könyvet, amíg Csehoroszágból meg nem érkeztek a frissen nyomott példányok.”
Azért a sorsnak néha van egyfajta fanyar, Vonnegut-szerű humora…
Dömdödöm! “Szomorú, hogy közgazdászok, pénzügyesek, polititusok egyre gyakrabban használják, a médiákban is!”
Nem médiák, hanem médiumok a többesszám. Vagy média. Média=médiumok.
‘Pushy’nak :
.
Mindig igazad van – most is !
.
De a ‘hozzálásért’ most csak 5 pont – a 10-ből – .
Köszönet a ‘szépen, tisztán magyarul’-ért !
Magasabb pontszám lehetne, ha a téma lényegére, a hamisított Marx-‘idézet’ terjesztését is kitért volna .
.
De köszönöm !
A jövőben próbálom helyesen használni a médiumokat, médiákat ! : )
.
Hogy az idézetként jelölt iromány (a szóhasználat is igazolja) nem Marx idézet – ‘tartom’ .
.
Minden jót !
.
Nem mindegy, hogy egy olyan nem magyar szót, aminek a pontos jelentése teljesen eltér az ereditől már a latin nyelvcsaládokban is és igy teljesen helytelenül épült be a magyar nyelvbe, hogyan ragozunk?!
Azért van némi jelentősége, hogy használunk-e egy nyelvet, és azt mennyire helyesen tesszük…
Eddig úgy tudtam, a médiának nincs a magyarban többes száma. Média és kész. Írott-nyomtatott, avagy elektronikus. Média.
Médium az ugyan van, meg médiumok is, de ők transzban létesítenek kapcsolatot nem e világi dolgokkal. Legalábbis ezt mondják magukról. :-)
Megdöbbenéssel tapasztaltam jómagam is, milyen előszeretettel veszik újra elő Marx bácsit, amikor kiutat keresnek a kapitalizmusból.
Azt elfelejtik azonban, hogy Marx csak egy közelítést adott a dolgok mibenlétéről, egy elméletet, amivel viszonyleg jól lehet modellezni a valóságot, általa könnyebb megérteni a gazdasági folyamatokat. Az elmélet viszont hibás, mert kihagyja belől az embert magát. A pénz és az ember tulajdonságai miatt nem lehet rá gyakorlatot építeni.
Hasonlítható az elektromos áram és a vízfolyás analógiájához. Lejtés a feszültség (csövekben a nyomás), vízmennyiség az áramerősség.
Jó hasonlat a megértéshez (vízfolyást már láttunk), de csak egy pontig!
Villanyszerelő még nem lesz ez által senki.
Egyszóval Marx bácsi elővarázsolása a jelenlegi válság magyarázatául, főképp megoldások kigondolásához, minimum elképesztő!
Azon már ne is csodálkozzunk, hogy olyan dolgokat is a szájába adnak Marxnak, amihez köze nem volt…
Nyomorunk döntő oka: az államadósság! Olvashatod a http://szemcseppek.blog.hu.-n
[…] Nem Marx tanai támadtak újra […]