Az 1956-os totónyertes sztorija azt követően vált országszerte ismert történetté, miután a különös esetből Szabó Illés volt újságíró Telitalálat címmel könyvet írt, majd filmet rendezett – írtuk anno Legendavadászat című könyvünkben.
A bevallottan fikciós elemeket is tartalmazó mű szerint H. Béla targoncavezetőnek telitalálata lett a totón, balszerencséjére azonban az átadás időpontja 1956. október 23-ára esett. Mivel félt, hogy nyereményét elrabolják, a pénzt elásta egy játszótéren. A család fekete báránya, Pista azonban rábeszélte Bélát, hogy cseréljék be a pénzt aranyra és valutára. Elindultak az uzsoráshoz, de Pista váratlanul meghalt. H. Bélát időközben elhagyta felesége, ezt követően Béla a közeli kocsmába költözött és vendégségbe hívta a lakóközösséget. Később Rózsika, H. Béla albérlője is megjelent a kocsmában, és egymásba szerettek. A forradalom leverése után mindennek vége szakadt, amikor a kocsmát porrá lőtte egy szovjet tank. Béla ugyan életben maradt, Rózsikát és a pénzt azonban örökre elveszítette.
A szerző verziója
A fikció és a valóság közötti választóvonal feltárása érdekében felkerestük Szabó Illést, akitől megtudtuk: a nyertes valódi neve Radspiller Béla, aki a fővárosi, Illatos úti Hungária Vegyi Művekben dolgozott targoncavezetőként – ugyanott, ahol Szabó Illés édesapja is. Elmondása szerint a nyertessel vagy annak családjával nem tudta felvenni a kapcsolatot.
Radspiller – mesélte Szabó – a forradalom kitörésekor nem tudott mit kezdeni a pénzzel. Előbb elásta, majd újra elővette a pénzt, végül úgy döntött, úgy védi meg vagyonát, ha mindenki számára látható helyre teszi. Ez a helyi kocsma volt, és erről az egész utca tudott. Szabó Illés szerint a pénzhez mégsem nyúlt senki, gazdája egyfajta szent tehénnek számított. A pénz – mai értékén legalább egymilliárd forintnak megfelelő összeg – kiemelte a közösségből Radspiller Bélát. A forradalom leverése után – az író szerint – egyik napról a másikra teljesen eltűnt a Radspiller-család.
Könyvében erről így ír: „Mintha azt hallották volna, hogy az egész utca, ahol lakott, merev részeg volt a forradalom alatt, meg mintha… Igen, mintha ’57 áprilisában beállított volna a gyárba, hogy tartoznak neki még háromszáz forinttal… Azon túl semmi. Eltűnt, hírét se hallották. (…) Még a családtagjai sem kerültek elő.”
A család másképp emlékezik
Radspiller szerencsés-szerencsétlen története itt akár véget is érhetett volna, ám a nem túl gyakori családnév nem hagyott minket nyugodni. A cégnyilvántartásban találtunk is egy személyt, N. Tibornét, akinek az édesanyját az adatok szerint Radspiller Ilonának hívták. Szerencsénk volt: a vonal túloldalán Radspiller Béla unokája jelentkezett, akinek a segítségével elértük Radspiller Béla fiát.
Ő azonban – az édesapja emlékére hivatkozva – elzárkózott a nyilatkozattól. Azt viszont határozottan állította, hogy édesapja nem tűnt el és külföldre sem távozott. Ugyan valóban otthagyta munkahelyét, és máshol talált állást, ám – a saját fia állítása szerint – nem verte el a hatalmas vagyont, ahogy arra volt munkatársai következtettek. Az ifjabb Radspiller állítólag többször is felkereste Szabó Illést, hogy kegyeleti okokból változtasson könyvén, de nem sikerült elérnie, hogy az író véghezvigye a valósághoz közelítő módosításokat a regényben.
Az egykori targoncavezető négy évvel a rendszerváltás után hunyt el, 1994-ben.
Update | 2009-ben találtam egy nyereményről szóló híradást az MTI akkor elindított híradatbázisában.
Update 2 | A nyereményátadás fotón: “Rádspiller Béla, a Hungária Vegyi Művek cellatermi égetője 640 ezer forintot nyert a totón. A nyereményt az üzem ebédlőjében fizették ki. A képen feleségével, legkisebb gyermekével és a totónyereménnyel. Budapest, 1956. október 23. Fotó: Jármai Béla (MTI)”
Update 3 | Néhány évvel később az Index újra elővette a sztorit, és hozzátett pár részletet a történethez. Pálffy Lászlótól, a Szerencsejáték Zrt. játéktörténeti szakértőjétől például megtudták, hogy a nyeremény pontos összege 648 789 forint volt. A rekordpénz Pálffy szerint elsősorban annak köszönhető, hogy több nagy meglepetés is született a heti meccseken, például a magyar és osztrák B-válogatottak budapesti meccsén minden szakember hazai győzelmet várt a döntetlen helyett. A másik ok az volt, hogy akkoriban rekordokat döntögetett a totózók száma. 1955-56-ban egymillió felett volt a hetente átlagosan eladott szelvény, 1956-ban pedig egyszer kétmillió felett is járt.
Fotó: fortepan.hu / Telitalálat
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Nagyon érdekes cikk volt, élveztem, hogy megint végre egy igazi URBAN LEGEND van fent az oldalon!
Mi lett a pénzzel??
Ez tényleg az.
Van egy másik már a Kádár korban játszódó legenda. Egy baráti társaság ( mindannyian építőmunkások) közösen lottóztak és mikor bekerült a csapatba egy új ember ő is beszállt a lottó klubba. Hamarosan jött április elseje és kitalálták ,h megviccelik. Kitöltöttek a következő sorsolás után egy négyest ( így nem volt gyanús) majd bekeverték a többi közé. Közösen ellenőrzik van egy négyes, rábeszélik az új tagot ,h úgyis ő az új fiú menjen el ő a pénzért. El is megy, de közlik vele, h még nincs kész a lista, jöjjön vissza pár hét múlva. Kifelé menet megállítja egy ember, h hallotta, h négyese van és jött beváltani és, h ő megvenné tőle ezt a szelvényt. Emberünk nem érti meg hát ő nem akar illegális dolgot csinálni. Az ismeretlen elmagyarázza, h maszek munkákkal sok mellékest szedett össze, és ezért venné meg, h tisztára mossa a le nem adózott pénzét, nincs ebben semmi törvénytelen itt megvárja hazaszalad hozza a pénzt ő átadja a szelvényt és sosem látták egymást. Emberünk ráállt a dologra és valóban így is történt, megkapta a pénzt az ismeretlen meg papírok nélkül a szelvényt. A kérdés milyen képet vágtak a jómunkásemberek mikor jött a haver, h itt a pénz osszuk el, ill. a csávó, aki megvette pár héttel később?
A legendát én a múltkor még kiszínezetebb állapotában hallottam a TV-ben, és még sokkal frankobb a sztori így:
Szóval R.B. a forradalom napján ment fölvenni a pénzt. Akkoriban még a közbiztonság, és a közerkölcsök jobbak voltak, de azért a biztonág kedvéért két ÁVH-s tiszt kísérte volna haza a lottóigazgatóság belvárosi épületétől Soroksári otthonába a szerencsés nyertest.
A Kossuth tér irányában a forradalmi tömegbe botlottak, ahol a tömeg vezetői, és a tömegből is sokan azt gondolták, hogy “társuk” az “őrizetes”.
Miért fogtak el barátom ?- kérdezé tőle,és a nyakában lévő táskáról azt hitték ,hogy röplapokat tartalmaz.
-Mi van benne bajtárs ?- amire zavartan csak annyit tudot felelni, hogy papírok.
-Akkor szórjuk szét !-kiáltották többen is
-Engedjétek el pribékek, harsogta a tömeg.
Végül a lökdösődést, kavarodást kihasználva ki tudott szabadulni a forradalmárok gyűrűjéből R.B.
Brandboy! Ez nagyon jó történet…az ismerőseimnek elmeséltem…a szórjuk szétnél a lelki szemeink előtt repkedtek a bankjegyek…lett is belőle nagy kavarodás a Kossuth téren
[…] Szabó Illés volt újságíró Telitalálat címmel könyvet írt, majd filmet rendezett. A Legendavadászatban aztán kiderült, hogy a részben fikciós műben sok igaznak mondott részlet nem […]
És egyébként milyen Szabó Illés könyve?
Adani történetét kétszer is el kellett olvasnom, mire sikerült megértenem, de szerintem az csak városi legenda. Brandboy sztorija viszont élethű, simán lehetett, hogy szétszórtak egy ekkora összeget a Kossuth-téren, és mindenki bevetette magát a papíreső alá. Amekkora kavarodás akkor volt, ez simán belefér.
brandboy! Ez, amit leírtál, kábé majdnem egy az egyben így ment le a filmben is ;)
Az a sztori megvan ,hogy egy öregasszonynak úgy lett 13+1-es találata a totón, hogy elküldte az unokája, hogy adjon fel egy totót hátha nyer, de mivel fingja sem volt az , hogy kell a lottózó ablakába kirakott minta totószelvényt (ami a totózást reklámozta) másolta le egy az egyben? A rádióban is mondták egyszer mikor épp arról beszéltek ,hogy sok bunda volt a totó meccseken. Mintha nem lehetett volna előre látni ,hogy ha dirtekt a totózás miatt rendeznek meccset akkor azt meg fogják ill. meg akarják bundázni.
[…] többet viszont nem tudni a valós eseményekről. Néhány éve az Urbanlegends.hu kérdezte Szabó Illést, mit tud a története ihletőjéről. Az író szerint Radspiller a forradalom […]
[…] A valóságban azonban egészen más történt. Az Urban Legends alaposan utánajárt a legendás totónyertes valódi történetének, teljes sztori itt. […]