Az 1860-as években az élet minden területét átszőtte a politika, és ez a híres embereket ábrázoló fényképek forgalmazásában, gyűjtésében is megnyilvánult – olvasható Tomsics Emőke írásában. A kiegyezés előszeleként foghatjuk fel a királyi család fotográfiái iránti érdeklődés növekedését. A legkeresettebb természetesen Erzsébet királyné volt, bájos alakjában egyszerre testesült meg a nemzet és a dinasztia iránti hűség. Főleg, hogy az 1860-as évek a magyar viselet reformkor utáni reneszánszának kora volt, és Erzsébet több alkalommal is rendelt magyar ruhákat.
Fotózni azonban csak egyszer engedte magát ezekben, ezért a magyar fotográfusok a megnövekedett kereslet kielégítése érdekében kis csalásra kényszerültek: retus és olló segítségével öltöztették magyar ruhába őfelségét. Volt olyan fotós, aki megfestette a magyaros ruhát egy korábbi Sissi-képre, és volt olyan is, aki – drasztikusabb megoldást alkalmazva – egy ismeretlen, magyar ruhát viselő nőalakra testére helyezte Erzsébet királyné egy korábbi képét.
Hasonló manipulációk áldozata lett Ferenc József is, aki ugyan többször vett fel magyaros ruhákat, de ezekben fotográfus elé először csak 1868-ban állt. Minden korábbi ilyen fotója tehát manipuláció eredménye, cikkében Tomsics több példát is hoz erre.
E képek segítségével könnyebbé vált a nemzeti érzés és a királyhűség összeegyeztetése, ráadásul az általuk közvetített információ megfelelt a valóságnak – a fotográfusok divatrajzokat használtak, így nagyot nem tévedhettek. A képek olyan vizuális információ közvetítésére vállalkoztak, melyet közvetlen fotográfiai úton nem lehetett beszerezni, de nagy igény mutatkozott irántuk az alattvalók felől.
További részletek és képek a Fotóművészet 2009/1-es számában.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Kis pö…k !
Hogy tanuljatok.
4 nap múlva -szept. 17.-én – lesz a Sissy temetésének 111. ‘évfordulója /1898.szept.17.-ei temetésének/ , a Bécsi Kapucinusokban levő, a Habsburg családi kriptába.
Európa császárai, királyai jelenlétében.
A szertartás utolsó ‘nyilvános epizódja’ a kripta zárt ajtaja előtt:
– kívülről kopognak,
– belülről egy barát: “Ki az?”
– kintiek: ..-teljes név-, Ausztria császárnéja, Magyaro. királynéja, Cseho. stb, stb …
-bentről: “nem ismerem.”
Majd mégegyszer megismétlődnek ezek.
Harmadszor:
Kopogás.
Bentről:
– “ki van ott?”
Kintről:
– teljes név után már csak: “…szegény bűnös lélek.”
És kinyílik a kripta ajtaja …
.
1898.szept.17. 16 ó körül
eltemették –
a Genfi tó partján Lucheni által történt, szept. 10.-ei meggyilkolása után.
.
Bécs, Kapucinusok templomában levő Habsburg családi kripta.
.
Tanulságos temetési szertartás – nem?
“..SZEGÉNY BŰNÖS LÉLEK.”
Gondolkodjunk ezen!
.
111 év !
SL – neked ez se! Neked magas.
.
Elgondolkodtató kötelező szertartási rend a Habsburg családi temetéseken.
.
Mélyen igaz. A halál után “eltünnek a cafrangok”, értelmüket vesztik a földi “hívságok”, az egykor vágyott, áhított címek, rangok – amikért sokszor verekednek, háborúznak, egymást marják, taszítják, tapossák az “emberek” olyan típusai, hogy átgázoljanak a másikon.
.
Halál. Mindezek értelmetlen, értelmezhetetlen dolgok, hívságok.
Melléd temetik a lovad, a BMW-d, pénzed? A “röhögő örökösök”? Hülyék lennének! Inkább lehúzzák az ujjadról azt a kb 5 eFt értékű gyűrűt is, mert “arany”…
.
Halál.
Marad a “csupasz ember”! A bűneivel.
Igen! A bűneivel. “..SZEGÉNY BŰNÖS LÉLEK” …
.
Mert:
.
“..az … aki bűntelen köztetek.”
.
És mindenki letette a követ, belátta gyilkos indulata szánalmasságát megfordult és elment.
MINDENKI HALANDÓ és követ el “bűnöket” /kicsit, nagyot/- BŰNÖS LÉLEK.
.
Csak szerencsétlen “S.L”-félék hiszik, h., bűntelenek, és e “jogon” pálcát törhetnek, minősíthetnek, “rendszabalyoznak”.
.
Sajnos, ezért tart itt ez az Ország…
Sok-sok liberális, magát okosnak, műveltnek tartó dömdödömmel (szándékos a kisbetű) teli, akik úgy gondolják, joguk van “osztani az észt”.
Semmi magyarságtudat, semmi erkölcs, semmi hagyománytisztelet! De, hogy is lehetne, ha nem magyar, csak “magyarkodó”???
VIGYÁZZ DÖMDÖDÖM, AZ IGAZ MAGYAR TŰR, DE AZTÁN ELHAJTJA A TE “FAJTÁDAT”, VISSZA A “CSINÁLT” ORSZÁGOTOKBA!!!
Irkálhatsz az én monológomra is, szánalmas, kis senki vagy, aki angol szavakkal dobálózva becsmérelsz embereket. Tipikus libi-dumád van: “mindenhez jogom van”! Az ilyenek, mint te, és a szöveged semmit sem érnek! Mi, Magyarok, túléltünk már tatárt, törököt, kommunistát, a mocsok-libi “barkósok” sem fognak ki rajtunk!
Az a baj, hogy a te fajtád még rabszolgának sem volt jó, ezért űzték el őket! Még a 10 parancsolat is azért kellett, mert nem tudtatok viselkedni! Mutass tiszteletet, mert MI mutattuk meg a világnak azt is, hogyan kell alsóneműt hordani, és tisztálkodni!
Menj inkább vissza az “őshazádba”!
Hello kedves szakertok!
Sissy eküvojerol keresünk minel tobb adatot. Ugy latjuk ti nagyon sokat tudtok az eleterol. Minden segiseget szivesen fogadunk!
Elöre is köszi: PP
Gróf Corti “Erzsébet” című könyvében nagyon sok értékes információt lehet találni Erzsébet királyné életéről. Többek között az esküvőjéről, a császárral való megismerkedésükről, utazásairól, gyermekeiről, baráti kapcsolatairól stb.
Magyarul valóban tudott, sőt! Mária Valéria főhercegnőtől megkövetelte, hogy magyarul beszélgessenek a magánéletben is, amit lánya egy idő után nehezményezett, mert ő nem volt olyan mértékben magyarbarát. Erről a wikipedián is lehet olvasni.
én nekem nagyon tetszik a kép és még egy ijen királynénk soha nem lesz mint sissi volt ő volt a legszegebb királyné
[…] Mivel a XIX. században a fényképésznek még nem volt mindenhova szabad bejárása, és a technológia sem tette lehetővé a mozgó alakok fotózását, a koronázási események megörökítését például úgy oldották meg, hogy összekombinálták a fényképezőgéppel készült portrékat egy litográfiai háttérrel. Az első politikai célú, magyarországi képmanipulálás 1866-ban történt meg – Sissi ecsettel festett magyar ruhás fotójáról már itt is olvashattatok. […]