A felhívás fekete hátteres részével kapcsolatban Hírbehozó megjegyzi: az egész történet (“Blackle“) évek óta tart. A hipotézis szerint ha a Google a szokásos fehér helyett fekete háttérrel jelenne meg, akkor a monitorok kevesebbet fogyasztanának. Csakhogy – ahogy arra HH rámutat – a Google statisztikái szerint a fekete Google-oldal éppenhogy növelné az energiafogyasztást a flat monitorokon. Hogy a helyzet ne legyen ennyire egyértelmű: a Techlogg mérése szerint nincs nagy különbség a fekete és a fehér weboldalak energiafogyasztása között flat monitorok esetében, s ugyanerre jutott a témával akkor szintén foglalkozó WSJ-blog is.
HH egy hozzászólója azonban megjegyzi: a kampánynak ezen része nem a takarékosságról, hanem a figyelemfelhívásról szól. “Azzal, hogy elsötétül az Iwiw sokan nyúlnak majd a Google után és keresik meg, hogy miért is fekete. Ezáltal hozzájuk nem csak Krisztike iwiw üzenete jut el, hanem a Föld Órájának üzenete is. Már elérte a célját az Index, az Origo, a Föld Órája… azzal, hogy téma lett” – írja harzol.
Egy másik hasonló kérdés: California to reduce carbon emissions by… banning black cars?!
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
“Tanácsom, csak akkor kezdj el írni, ha folyamatosan tudsz olvasni!”
Rézfánfütyülő fűzangyal, csak akkor oltogass másokat (jelen esetben tachee-t), ha van felhatalmazásod rá! neked nincs..
Tache:
A “fekete” színű pixel (amely áll egy piros, egy kék és egy zöld elemi fényforrásból, nézd meg egy legalább 5-10-szeres lupéval a monitort közelről) pont azon az elven válik “feketévé”, hogy mindhárom színkomponens ki van kapcsolva, így nem is fogyaszt… :-)
Szóval a további takarékossághoz már nincs mit kikapcsolni az elemi pixelek szintjén, mert az legfeljebb már fekete lyuk lenne :-)
Az elektronika meg nagyjából közös az egész mátrixra.
Itt jegyzem meg erről az egész fene nagy “Kapcsoljuk le a villanyt…” kampányról, hogy Kecskemét városa is megpróbálta 9 középülete éjszakai világítását egy órára lekapcsolni. Ezért az akcióért E.On közel 500 ezret kért (2 fő helyszínenként, kiszállás, autó, éjszakai bérpótlék, adók, stb.) Vagyis ha épületenként átlagosan – alaposan túlbiztosítva – 50 kilowatt fényteljesítménnyel számolunk (ez megfelel 100 db 500 W halogén vonali izzónak vagy nátrium lámpának, ami nem kevés mondjuk a Katona József Színház esetén, de elég akár a Városházára is), akkor egy óra fogyasztása (40 Ft/kwh elszámoló áron)
1 h * 9 * 50 kw * 40 Ft/kwh = 18.000 Ft (nagy ráhagyással!)
Ha ehhez hozzácsapunk némi amortizációt (mondjuk két izzó kiégése + csere) akkor sem több 25.000,- Ft-nál a spórolás.
Ezzel szemben az E.On-nak volt képe fél milliót kérni. De az a vállalkozó, aki helyette megcsinálta 50.000-ért (és az E.On ezért a körmére akar nézni), még mindig kétszer annyiba került a városnak, mint a spórolás az áramon.
Ennyit az ilyen píár értékű akciókról.
Az persze más, ha egyáltalán nem világítjuk be a várost, az tényleg spórolás! Csak hát akkor meg jönnek a turizmus felelősei, hogy nem elég vonzó a város a turistáknak. Meer licht!
Meer Licht? Tengeri fény? :)
A ma leginkább elterjedt LCD monitorok esetében teljesen mindegy, miylen színű képet jelenít meg. Ugyanis bekapcsolástól kikapcsolásig konstans a fogyasztása, mivel azon az elven működik, hogy egy folyamatosan világító test adott részeit kitakarják mágnesesen érzékeny folyadékkristállyal.
Azt hogy az origo meg az index valóban elsötétült-e nem tudom, de ha igen, akkor az nagyon nagy baj, mert azt mutatja, hogy a szerkesztőségükben sok a Hiszékeny úr! :P
CRT (katódsugaras) monitoroknál megint nem ér semmit a sötét háttér, mert a sugarakat így is, úgy is küldi, csak legfeljebb az általunk láthatatlan fényt át nem eresztő szélekre.
Nem lenne ez rossz elgondolás akkor, ha a monitorok se nem CRT se nem LCD típusúak, ellenben plazmák lennének, de pont a számítástechnikában nem terjedtek el az irtózatos méretük miatt (nagyobbakat tudnak csinálni, csak 90 cm képátló alatt a jelenlegi technológia szab határt)
Összefoglalva tehát : sokkal többet spórolnánk, ha mondjuk a rendesen bevilágított Barátok közt vagy Jóban rosszban sorozatok helyett minden este Alien filmeket játszanának, és csak plazma tv-t nézne a magyar polgár :)
Szerintem a fő motiváció nem az energiatudatosság, hanem a környezetvédelem egy másik fontos területe, a fényszennyezés csökkentése volt, csak ez elveszett az információk dzsungelében.
fenyszennyezes.csillagaszat.hu
szerintem meg subidubi, es ugyis tenyleg ugyis megdöglünk,,,a termeszet elintezi az emberi fajt… ezt a szemetet…
Csapj bele, csillagásztesó!
Élni nem lehet a díszkivilágítástól. Jön a szemedbe, az ég vörös, nem tudsz rendesen aludni (már ha akarsz), a világ meg nem a turistákért él! Legyen újra miénk az éjszaka!
Csillagász