Ezt a levelet kaptuk:
“Úgy hallottam, hogy a tervező elveszítette a munkáját, de mivel túl melós lett volna a bankjegyeket visszavonni, ma is ott díszeleg. Mivel külföldön élek, nem tudtam igazi bankjegyet gyorsan előkeríteni, így mellékletként megtaláljátok a Nemzeti Bank honlapjáról leszedett képet. De ezen is tökéletesen látszik”

Ha akarjuk, akár férfi nemi szervnek is láthatjuk a fa tövében álló akármit, ez ügyben felesleges vitát nyitni. Miképp azokat sem érdemes lebeszélni, akik ebben a képben mindenáron a Sátán arcát vélik felfedezni a füstfelhőben.
Érdekesebb a szóbeszéd második része, az állását elveszítő tervező története. A Leányfalusi Károly-Nagy Ádám szerkesztette A forint-fillér pénzrendszer című könyvből kiderül: a kétszázas bankjegyeket Vagyóczky Károly tervezte, a hátoldalon lévő képnyomatot pedig Pálinkás György metszette. A kétszázasok első sorozatát 1998. május elsején hozták forgalomba.
A grafikusművész Vagyóczkyt munkája elkészülte után nem mondatták le. Sőt 1998-ban a Magyar Köztársaság Érdemrend Kiskeresztjével díjazták, 1999-ben Heinrich Frigyes-, 2000-ben pedig Ferenczy Noémi-díjat kapott.
Az 1967-es születésű Pálinkás szakmai tanulmányai elvégzését követően került a Pénzjegynyomdába, ahol Vagyóczky irányítása alatt rézmetszői tanulmányokat folytatott. Kisgrafikákon, metszeteken és rézkarcokon kívül bélyegeket is tervez.
Kettejük közös munkája nyomán jött létre a szóban forgó kétszázas óta az 1998 decemberében forgalomba hozott új ötszázas, továbbá a 2001 februári húszezres – elbocsátásukról tehát szó nincs. (Neki viszont mennie kellett, klikk)
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
athoes!
csak kicsit javítanék a hozzászólásodon: a növényhatározó szerint a gomba neve: szemérmetlen szömörcsög, a latin név viszont tényleg így van. És ha már a témánál tartunk itt egy kis unciklopédiás hülyeség: http://unciklopedia.org/wiki/Szemérmetlen_szömörcsög
regina én ott is látom azt a “gombát”, de ott az egész kép kicsit világosabb.
Ez a szömörcsög-tipp aranyos (népi nevén többek között kutyafasza gomba), kár, hogy soha nem nől fa tövében.
Mindig magában áll :)
És rettentő büdös :)) De tényleg, dögszaga van.
Ami még fallikus beleérzéseket kelthet, az – szinte bármelyik – kucsmagomba, esetleg a tintagombák, igaz, csak távolról és hunyorítva. Igaz, ezek sem fa tövében nőlnek. Ha már muszáj gombának lenni, akkor inkább tapló lesz az.
Ez remek munka:
http://laudator.blog.hu/2009/02/10/arulas_es_koncepcios_per_az_ezerforintoson
[…] Egy „Széchenyi-idézet” nyomában – Nemi szerv a 200 forintoson? Címkék: forint, Borzsák István, Claudius, Nagy Sándor, […]
ja! Nem kettőszáz, hanem kétszáz a helyes. Nézz utána! Ez már egy buzi divat, hogy mindig kettőt mondanak, ott is, ahol a “két” szó a helyes.
Megvan a gomba meg mellette a bagoly is. Sőt! A sátán arca is. A 200 forintoson. A gombagoly fában van ez is. A törzsétől balra, a fa közepétől kicsit feljebb. Olyan napszemüveges arcnak tűnik és az eredeti metszeten ez sem látszik.
Hááát, mit mondjak, éppen ideje volt kivonni a forgalomból… Na, persze, tudom, h. nem ezért…
A rézmetsző-grafikusnak élénk fantáziája volt, s abban bízott, h. nem veszik észre, s igaza lett…
El lehet képzelni, h. akkoriban milyen szigorú zsűrizen estek át a pénzjegy-garfikák. Kinagyítva átvizsgálták minden négyzetcentiméterét…
Taknyos gyerekkoromban volt egy kék pénz, talán a papírhúszas, azzal szopattuk egymást, hogy fogd meg a vörös csillagnál, és ha ezt tetted, a másik oldalon látható félmeztelen faszi tökére tetted a kezed…régi szép idők..
Jaj teljesen benedvesedtem a latvanytol…..azzonal kell nekem 1 ilyen gomba Letolom a bugyim es a nedves pinammal beleulok na bye
A múlt század elején Kanadában, azt hiszem, a tízdolláros bankjegyen, a királynő portréján néhány hajfürt egy sátáni arcot adott ki – valószínűleg nem volt szándékos. Botrány lett és visszavonták, újratervezték a bankjegyet.
A régi 5000-esen meg a hátoldalán látható képen az oszlopok között volt egy 120-as Skoda