Íme a rendszerváltás állítólagos forgatókönyvét “leleplező”, rózsadombi paktum néven ismert konteó egy neten fellelt változata:
“Hozzák nyilvánosságra a Rózsadombi 13 titkos Paktumát!
Egy budai villában 1991. március 15-én [az eredeti verzióban az eseményt 1989-re datálták – UL] titkos tárgyaláson vett részt a távozó szovjet hadsereg tábornoka, a szovjet titkosrendőrség ezredese, az amerikai követség első titkára, a CIA egyik tisztje, az izraeli titkosszolgálat egyik képviselője, a magyar katolikus egyház és az izraelita hitközség egy-egy megbízottja, valamint öt magyar politikai vezető, akik ma is pozíciókat töltenek be. Ők írták alá a magyar nép nevében (!) az ország szabad újjáépítésének tervét korlátozó diktátumot, amelynek értelmében kimennek ugyan a szovjet megszállók, de ezért súlyos árat kell fizetnünk. Íme a hírhedt Paktum húsz pontja:
[1] A szovjet csapatok békés és barátságos kivonulása Magyarországról.
[2] A Szovjetunió kárpótlása a hátrahagyott értékekért és javakért.
[3] Barátságos politikai és gazdasági viszony kiépítése a Szovjetunió és Magyarország között.
[4] Szovjetellenes tevékenységek megakadályozása.
[5] A határok kölcsönös megnyitása a Szovjetunió és Magyarország között.
[6] A volt kommunista párttagok minden büntetés alól való mentesítése.
[7] A volt kommunista titkosszolgálat, határőrség és rendőrség megvédése az esetleges megtorlásoktól.
[8] A megbízható volt kommunisták más pártokban való indítása a választásokon.
[9] Az államvagyon átmentése a volt kommunisták kezébe.
[10] Az igazságszolgáltatás megtartása a volt kommunisták kezében.
[11] Minden zsidóellenes megnyilatkozás, megmozdulás és szervezkedés megtorlása.
[12] A jobboldali, szélsőjobboldali pártok indulásának és szervezkedésének megakadályozása.
[13] Állandó hangoztatása annak, hogy a magyar határok véglegesek és azokon nem lehet változtatni.
[14] Az új magyar kormány nem tarthat kapcsolatot jobboldali emigráns személyekkel, szervezetekkel, csoportokkal.
[15] A románok, jugoszlávok és a szlovákok felé csak barátságos nyilatkozatok láthatnak napvilágot.
[16] Az 1956-os eseményeket, mint a kommunizmus megjavítását célzó mozgalmat kell beállítani, és csak azokat szabad szóhoz juttatni, akik ezt így értelmezik.
[17] A magyar hadsereget egyharmadára kell csökkenteni.
[18] A Szovjetunió az átmentett kommunistákon keresztül megtartja politikai befolyását Magyarországon, az Egyesült Államok viszont megerősíti gazdasági befolyását a magyar életben.
[19] Magyarország teljes garanciát ad a magyarországi nemzetiségek nyelvi, népi, kulturális, politikai és gazdasági jogainak gyakorlására.
[20] Magyarország teljesen kártalanítja a magyar zsidóságot a második világháború alatt elszenvedett veszteségeiért.Azok, akik 1991. március 15-én aláírták a fenti húsz pontot, még akkor sem mentesülhetnek a vád alól, ha kényszerhelyzetben tették ezt. Másfelől, ha a Paktum pontjait — titokban — még [2002-ben is-TJ] érvényesnek tartják, akkor ez a magatartás hazaárulásnak minősül, amiért törvény előtt kell felelniük.
A találkozó résztvevői: Antall József, Boross Péter, Göncz Árpád, Horn Gyula, Paskai László, Pető Iván, és a MAZSIHISZ-től Zoltai Gusztáv. +++ Tóth Judit”
A 20 pont a kilencvenes évek közepe óta rendszeresen felbukkan különböző szélsőjobbos portálokon – esetenként a nagypolitikában is. A fent idézett változatot az emigráns szélsőjobbos sajtó egyik oszlopának számító Hídfő – Új Hídfő – 24. Óra vonulat többedik mutációjáról, a Hazánkért.com-ról szedtem. Ennek különlegessége, hogy míg az eredeti verzióban a történetet 1989-re teszik, itt 1991 a dátum.
Jeszenszky többfrontos harca a paktum ellen
A fent idézett Hazánkért közöl egy Jeszenszky Gézának tulajdonított levelet is, amelyben a volt külügyminiszter értetlenkedését fejezi ki a paktum közlésével kapcsolatban.
„ … ez egy primitív kitalálás, jóval az állítólagos dátum után készítették. De ha a tartalmi képtelenségek nem elég meggyőzőek valaki számára, akkor nézzük az állítólagos aláírókat. Antall ’89 tavaszán még egy széles körben teljesen ismeretlen, történész, múzeumi igazgató volt. (…) Az MDF elnöke Bíró Zoltán volt, az ő helyére választották Antall Józsefet az MDF II. országos gyűlésén ’89. október 22-én. Boross Péter akkor még semmiféle politikai szerepet nem vitt, nem volt tagja az MDF-nek, de valószínűleg más pártnak sem, egy vendéglátóipari vállalat vezetője volt. Göncz Árpád a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, majd az abból alakult Szabad Demokraták Szövetségének egyszerű tagja volt (…) 1989. márciusában az akkori MSZMP-nek nem az akkori külügyminiszter, Horn volt a vezetője, a párthierarchiában jóval előtte állt Pozsgay Imre és Németh Miklós miniszterelnök is, tehát ha lett volna ilyen többpárti találkozó, akkor azon az állampártot nem Horn képviselte volna.”
Jeszenszky már korábban – 1996-ban – is szót ejtett a paktumról, akkor Homoki János FKGP-képviselő felszólalására reagálva elmondta:
„Eddig én csak FMR röplapokon hallottam vagy láttam, olvastam és talán suttogó propagandában, hogy itt a rendszerváltozás során lett volna egy úgynevezett ’rózsadombi paktum’. Szeretném itt is leszögezni – aki tanú is voltam -, hogy semmiféle ilyen paktum nincsen”.
Szintén Jeszenszky egy 2005-ös, Hankiss Elemérnek címzett írásában rámutatott:
„Akik ma a kommunizmus bűneinek a számonkérését, a felelősségre vonást, a ’tavaszi nagytakarítást’ kérik számon, és ezt a semmilyen formában nem létezett ’rózsadombi paktum’ számlájára írják, elfelejtik, milyen volt az ország hangulata 1989-ben. 1956-ra emlékeztető egység volt abban, hogy a szocializmusnak nevezett moszkvai mintájú kommunizmus, a ’proletárdiktatúra’, egy súlyos bűnökkel terhelt zsákutca, és a Gorbacsov-féle ’új gondolkodás’ jóvoltából most esélyünk van ettől megszabadulni. (…)”
Mit mond a paktumról az áttért baloldal?
Téma volt a paktum az Új nemzedék 2005-ös kőszegi tanácskozásán is. A rózsadombi paktumtól a Taxisblokádig címet viselő előadáson Szűrös Mátyás elmondta: a szöveg kitaláció. (Vas Népe, 2005. szeptember 2.) Az országgyűlés egykori elnöke cáfolta, hogy a térség átalakulását a nagyhatalmak titkosszolgálatai irányították volna, ugyanakkor megjegyezte, Magyarország az egyetlen szocialista állam volt, ahol az akkori elit részt vett a változásokban. Állításához Csintalan Sándor is csatlakozott, aki szerint az egész nem több népi kitalációnál.
Szűrös szerint ennek ellenére mind a KGB, mind a CIA „kézben tartotta a szálakat”. „… a bomlás és alakulás idején a szovjet hadsereg 20 elit hadosztályt tartott fegyverben az NDK-ban, többet, mint az egész magyar haderő. Ez azt jelenti, hogy nem akarták feladni pozíciójukat. Aztán jött Málta, a két elnökkel. Ezen megegyeztek, hogy szabad folyást adnak a kelet-európai eseményeknek” – mutatott rá Szűrös, hozzátéve: „ a KGB nagy erőkkel volt akkoriban jelen nálunk. Igaz, egészen közvetlen szerepet nem vállalt, eltérően 1956-tól”.
Jobboldali vélemények
„Én rózsadombi és egyéb titkos megállapodásokról nem tudok. Azt viszont nem zárom ki, hogy valamiféle paktum köttetett nemzetközi szinten, így menthette át a diktatúra MSZMP-s és KISZ-es vezető rétege hatalmát a nyolcvanas évek második felében, előbb a gazdaságba és a tömegtájékoztatásba, 1994-ben a kormányzati hatalomba” – nyilatkozta 2005 decemberében Lezsák Sándor a Magyar Nemzetnek.
Dávid Ibolya egy 2004-es tévéműsorban nézői felvetésre reagálva elmondta: a mendemondákról hallott, de Antall József miniszterelnök a leghatározottabban cáfolta mindezt.
„Ami volt, az az Országgyűlés megalakulásakor, azért hogy kormányozható legyen Magyarország, egy olyan alkotmánymódosítás, amelyet ott a Parlamentben mindenki által tárgyalt módon a kétharmados törvények csökkentése érdekében a Magyar Demokrata Fórum és az SZDSZ között jött létre, csak azért, hogy az ország kormányozható legyen …”
A rózsadombi paktum egyik hirdetője a nagypolitika színpadáról Grespik László volt, aki egy 2002-es gyöngyösi MIÉP-es kampányrendezvényen idézte a pontokat. Grespik azonban hozzátette: a paktum tartalmát annak lejegyzőjétől idézi, felelősséget nem vállal érte, de aki ezt akkor leírta, „irtózatos tehetségű jós volt, mert mindez megvalósult”.
Mit mondanak a történészek és a szociológus?
A szövegről megkérdeztem Ablonczy Balázs történészt is, aki azonban az értelmezéshez inkább egy kulturális antropológust ajánlott (március 15., 13 résztvevő, 20 pont, rózsadombi villa, stb). Mindenesetre annyit elmondott, hogy nincs olyan történészkutató, aki komolyan tudna venni egy olyan szöveget, amelynek egyik pontja azt tartalmazza: “a románok, szlovákok és a jugoszlávok felé csak barátságos nyilatkozatok tehetők”.
Aztán Ablonczy 2009-ben mégis rászánta magát egy részletesebb nyomozásra, amit a komment.hu oldalán publikált. Ebben a történész leírja: a rózsadombi paktum első verziója 1992. február 20-án jelent meg az egyesült államokbeli Akron városában kiadott Amerikai-Kanadai Magyar Életben, az írást Bakos Gyula néven Dömötör Tibor lelkész jegyezte. A lap rendszeresen cikkezett az “elmaradt rendszerváltozásról”, 1991-től látens, majd nem is annyira látens zsidózás is előfordult. Azok az elemek, amelyek megtalálhatók a “paktumban”, már mind jelen voltak Dömötör álnéven írt publicisztikáiban. Ablonczy szerint a pontok többsége inkább néhány emigráns személyiség csalódásait, a magyar radikális jobboldal 1991-1992-es napirendjét és a reálpolitikával kapcsolatos görcseit tükrözik, nem pedig bármiféle, a “háttérhatalmak” által megszabott stratégiát.
A paktummal később Paksa Rudolf történész is foglalkozott, aki A rózsadombi paktum című, 2013-as írásában a Cion bölcseinek jegyzőkönyvéhez hasonlította a teóriát. Kutatása tanulságait Krekó Péter Tömegparanoia című könyvében eképpen foglalta össze:
“A rózsadombi paktum újra és újra felbukkanó meséjét a nyugati életszínvonal elérését remélők csalódottsága teszi ‘hihetővé’ az összeesküvés elméletek iránt fogékonyak körében. A történet ugyanis azt sugallja, hogy a magyarság rendszerváltás utáni sikertelensége, a beteljesületlen remények kizárólag a világot uraló idegen hatalmak és az azokkal szövetkező hazaáruló magyar politikusok összejátszásának köszönhetők. (…) Ezzel pedig felmentést és erkölcsi elégtételt is kínálnak az örökké elégedetlen, de helyzetének javításáért nagyobb erőfeszítésre többnyire nem is hajlandó, s emiatt magát kiszolgáltatottnak érző tömegeknek.”
Magyarországon mindig is kedveltek voltak a kisnemzetek kiszolgáltatottságát bemutató összeesküvés-elméletek – mutatott rá Lakatos László szociológus, az összeesküvés-elméletek kutatója egy 2004-es interjújában (Klubrádió, Kontra). A beszélgetés során – amelyben a rózsadombi paktum is szóba jött – Lakatos megjegyezte: az emberek többsége azért szereti az ilyen típusú elméleteket, mert egyrészt igazolva látja bennük saját előítéleteit, félelmeit, másrészt beavatottnak érezheti magát. De „a fő élvezeti érték, hogy valakit hibáztatni lehet. Hogy itt vannak a gonoszok, akik rosszban sántikálnak”.
Fotó: fortepan.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Drága a kenyér, drága a gáz,
Nem igy akarta Kádár apánk!
Csontjait meggyalázták,
Ki a bűnös,mondjad már!
Ez egy tipikus, ostoba fasiszta propaganda, a gyökér szélsőjobbosoknak…
Ezek az idióták mindent elhisznek amiben szerepel a kommunista és a zsidó szó!
és egyre több az ilyen sötét barom, aki az állítólagos szenvedéseit (érdtsd: nem kap sevrolettet, meg szuzukit 70 éves részletre) fogja rá nem létező okokra…
Így van. Egy ilyen legendában zsidónak, és kommunistának mindenképp szerepelnie kel, különben nem elég hihető. És ettől még jobban lehet valakit utálni.
Az, hogy az ország összes jól működő, abszolut profitáló cégét elkótyavetyélték (Tungsram, Ikarus,Ganz,…) az tény.
Az, hogy Antal egy pökhendi pofa volt az is tény.
Az, hogy valójában nincs jobb és baloldal, az is tény.
Az, hogy Gyurcsány a most felvelt IMF kölcsönt ugyanúgy el fogja “kúrni”, ahogy az eddigi regnálása alatt elkúrta a dolgokat (természetesen az “ellenzékkel” egyetértve) az is tény.
Az, hogy paktumnak nevezzük, vagy maffiának, vagy egyivású bűnözők haveri körének, az tök mindegy !
SZép jónapot.
Igaz, vagy nem igaz ez a paktum az tény hogy ma Magyarország így működik ahogy le van írva ebben a 20 pontban. Minden megvalósult jé. Gondolom mindenki halotta hogy a bíróság feloszlatta a Gárdát. Ez a 12. pont a paktumban. Sőt mostanában volt róla szó hogy a mostani határok megerősítésére hoznak törvényt. Ez pedig a 13. pont. EZ A PAKTUM BIZTOS LÉTEZIK, ÉS BITÓFÁRA VALÓ AZ ÖSSZES AKI ALÁÍRTA.
Így van Titusz. Sőt… a 21. pont, amit most fognak csak csatolni, az egy állatkert felállításáról fog szólni, amelyikbe az ilyen kártékony galandgyökereket, mint te, meg egyívású cimboráidat fogják telepíteni. Csak erről az oldalról hatot is lehet már vinni… Majd verheted Titusz a cimboráiddal együtt az üres fejedet a rácsba, de ne szomorodj el! Majd bevezetik hozzátok a Hírtévét, meg a Magyar Nemzetet megkapjátok minden reggel, hogy okosnak hihessétek magatokat. Én büszke vagyok, hogy magyar vagyok, de mikor ilyen Lipótmezei szabadultak sorait olvasom, szégyen önt el…
Üdv mindenkinek!
Egy biztos: a rendszerváltás máig nem következett be. mtibor fantazmagóriái a 21. pontról pontosan ugyanaz a tészta, mint a Rózsadombi paktum. Még ha nincs is a létezésére konkrét bizonyíték, a lassan két évtizede “kitalált” pontok kísértetiesen tettenérhetők a politikai elit tetteiben. Tehát aki “d.Titusz cimborája”, az nyugodtan félhet is, mivel az ÁVO bármikor a börtönbe hurcolhatja, ha mtibor komcsi csettint egyet. Köszönjük a 21. pontot!
[…] magyar Wikipédián vita zajlott arról, töröljék-e a Rózsadombi paktumról beszámoló szócikket. Az indítványozó szerint “ez egy hoax, ezért törlendő”. […]
Apámnak sógora volt Jeszenszky Nándor, kb 1 évig. Nővére elvált, soha nem ment többé férjhez. Eszembe se jutott, míg maga nem mondta, a környékünkről való a külügyminiszter, a nagynéni mindig legyintett, hagyjuk őket, a többi nem szalonképes.
A Kanadai “rózsadombi paktumot” 1 Csurka fejtágítón olvashattuk először, igaz az első 4 és a vége hiányzott, az hitelesebbnek tűnt, ez költött. De ki hisz ma Csurkának?
Igazán “értékes” forrásokból táplálkoznak a szerkesztők a témát illetően.
Kezdve csintalan hazaáruló hazudozó mszmp-s káder jelenleg a fidesz farvizein tevékenykedő köpönyegforgató sándortól egészen a cionista ablonczy balázsig hogy a többit ne is említsem.
Gratulálok. Ezek felől aztán tényleg létezhetett a paktum.
Most, hogy már eltelt ennyi idő, jobban lehet látni, hogy volt-e vagy sem ez az egyezmény, vagy legalább is aki leirta mintha lett volna, előre figyelmeztetett az események valószínű megtörténhetőségére, hogy résen legyünk és nehogy megtörténjen. Persze minden úgy lett mert mi csak nézők vagyun már csak, gyerekek akik a TV-től kapják az utasításokat és rettegnek egy pofontól. Aki ezt a pactumot írta valószínűleg ismerte a történelmeket mert hasonló pactumok mindig voltak mielőtt hasonló események történtek az évezredek alatt.
Széchenyi irta jól, hogy minden népnek olyan kormánya van amilyet megérdemel. Ha a nép nem dobja ki a rossz irányitókat akkor szenvedjen és tanuljon.
Valahogy igy irta, már nem emlékszem a pontos szövegre. De ez volt a lényeg.
Ha pedig mi engedünk mindenféle külföldit itt a vezetőségbe és nekik országrészeket eladni, akkor lesz itt is Palesztínia és később magyar írtás.
Mintha ezt nem tudnánk előre.
A politikában nincsenek véletlenek, ezt minden politikus tudja. Azok akik politikai tudományt tanultak, nem vitatkoznak sokat ezzel a pactum dologgal. Ők tudják, hogy az ilyesmi egy szükséges feltétele annak, hogy a változás békésen történjen meg.
Lehet, hogy ez a pactum amit mi olvasunk, nem szó szerint volt igy irva csak a lényeg lett leirva egy beszámoló után.
Minden esetre pontos volt a megtörténteket nézve és ez nekünk egy nagyon siralmas bizonyítvány, hogy ennyi figyelmeztetés ellenére hagytuk magunkat modern nyomorba, Európa legalacsonyabb színvonalára terelni. Szégyenbe hoztuk történelmünk elődeit akik olyan keményen védték a függetlenségünket, politikai és gazdasági autonómiánkat.
A mai magyar nemzet közel sincs ahhoz ami volt régen. A Pató Pál úr féle hasonlat talán jobban illene, de nem illik mindenkire. A szegénység annyira önvédelmi helyzetbe hozta a lakosságot, hogy képtelen bármit is tenni. Akik meg állami támogatásból élnek és arra is szavaznak mindig, és ezeknek a száma mindig növekszik, hogy az állam megtarthassa a hegemóniáját a szavazásokon, a voksukkal fenntartják ezt a helyzetet. Nem a magyar érdekeket nézik hanem a kis sajátjukat.
Ha összefüggéseiben akarod látni az egészet, most már nézheted.
Változást hozni, mint azt láthattuk eddig is, nagyon nehéz és csak olyan 56-os féle úton lehet megint. Most nem kell majd az oroszoktól rettegni.
Csak a lényeg az, hogy legyen egy másik pactum ami majd olyanná alakítja ahogy annak tényleg lennie kell.
Ennyit a pactumról. Magyarország nem eladó.
Ennyit arról, hogy Széchenyi mit (nem) írt:
http://www.urbanlegends.hu/2007/03/minden-nemzetnek-olyan-kormanya-van-aminot-erdemel/
Persze persze, fogjunk fegyvert mi? Aztàn meg majd jönnek a ‘baràti’ Merkava tankok. A sok fotel-huszár meg végig nézné a TVben: ‘Te anyus, erre felé lőnek, most ez paktum vagy nem paktum? ‘
A RÓZSADOMBI PAKTUM EGY SZÉLSŐJOBBOLDALI TÖRTÉNELEMHAMISÍTÓ MARHASÁG. FELEJTSÉTEK EL AZ EGÉSZET, EGYÉRTELMŰEN LÁTSZIK A PONTOKBÓL MI A CÉL: KOMMUNISTAGYALÁZÁS, ANTISZEMITIZMUS, STB….