„A középkori Angliában az emberek nem szexelhettek, csak a király jóváhagyásával (kivétel a királyi család). Mikor egy család gyereket akart a királyhoz kellett fordulniuk kérelemért, aki küldött nekik egy táblát, amit az ajtóra kellett kitűzniük, amikor házas életet éltek. A táblán ez állt: Fornication Under Consent of the King. (F. U. C. K.), azaz paráználkodás a király engedélyével. Innen ered a mai “fuck” angol szó.”
A Snopes.com szerkesztői a fenti változaton kívül az alábbi variációkkal találkoztak:
Fornication Under Charles the King
Fornication Under Crown of the King
Fornication under Christ, King
Forbidden Under Charter of the King
For Unlawful Carnal Knowledge
Forced Unlawful Carnal Knowledge
File Under Carnal Knowledge
Ezek közül egyik sem valódi: a betűszavak – kevés kivétellel – többnyire a 20. században jöttek divatba, a fuck keletkezése azonban ennél jóval korábbra tehető. De tartalmilag és nyelvileg sem stimmel a dolog. Egyrészt az alattvalóknak még a legsötétebb középkorban sem kellett általánosan engedélyt kérniük a királytól a szexhez (pláne mindezt kiírniuk az ajtajukra) másrészt a fornication (paráználkodás) csupán házasság előtti és azon kívüli szeretkezések esetén használatos szó – házaspárok esetében nem.
Maga a fuck a nyelvtudósok többsége szerint rokonságban áll a más germán eredetű, hasonló értelmű szavakkal, de mivel egyrészt argó, másrészt használata évszázadokon át tabu volt, írott formában ritkán jelent meg, ezért pontosan nem is határozható meg a keletkezése. A rövidítésből való eredeztetés valószínűleg az emberek rejtett üzenetekhez való vonzódásából ered, akárcsak a golf szó esetében, amely egyes vad értelmezések szerint a „Gentlemen only, ladies forbidden” formulából származik.
Fuck (Wiki)
Online Etymology Dictonary
What the Fuck? (Snopes)
szabó: Az angolok elég droidok, ha szabályok betartásáról van szó. Az angol törvények meg… hát a balra tartás és a körforgalmuk (https://bit.ly/2yxj7Je) után bármilyen őrültséget el lehet képzelni.
Fuck az fuck. Épeszű magyarázat kellene rá, de egyikőtök sem tudott mondani. Nyilván, hogy nem több, mint urbanlegend az engedélykérés a királytól… Azért a középkorban sem voltak az emberek fából, ha akadt egy jó numera. Persze… Annyira nem kellett engedélyt kérni holmi kis paráználkodásra, hogy – tekintve az akkori lakásviszonyokat – nem nagyon volt mód törődni azzal sem, hogy épp mennyi szemtanúja akad az édes együttlétnek. Keféltek még templomban is, ha épp ott érte őket az éj, legfeljebb a magukkal vitt takarót borították magukra. De ettől a zajok és a mozgások könnyen követhetően lekottázták, mi zajlik a takaró alatt. Aki többet is akar tudni, lapozzon bele Follet: A katedrális c. regényébe, vagy olvasson Ráth-Végh-et.
No fuck nektek:)
“Az angol törvények meg… hát a balra tartás és a körforgalmuk…”
Igen, elég furcsa balról belemenni egy körforgalomba, de az angoloknak van igazuk. Az emberek legtöbbje ugyanis jobb kezes, ezért még a “lovaglós” időkben mindenki balra tartott mert a kard a jobb kezében volt.
A fuck meg tényleg fuck :-)
“Főleg Angliában, ami azért picit nagyobb mint Magyarország.” Szabó igazán tudhatná, hogy a középkori Magyarország bizony nagy volt, legalább akkora, ,int Anglia.
Viveka,
Ráth-Végnek nincs sok nálam nagyobb rajongója – minden könyvét olvastam (bár elég sokféle variációban adták ki…). Nagyon nagy tudástár a munkássága – de azért nagyon nem kevés legendát ő is beszopott ;)
(Mondjuk, a kedvencem az a megállapítása volt, hogy “akkoriban” (az újkorban) az írók munkássága sokszor annyiból állt csupán, hogy elolvastak 10 könyvet és írtak belőlük egy tizenegyediket – és ezt épp Ráth Végh írta, akinek szinte az egész írói munkássága erről szólt (csak nem 10 könyvet olvasott el, hanem inkább tízezret) :D
De amúgy mindenkinek csak ajánlani tudom bármelyik könyvét.
bio
Azért itt van 2 pontatlanság:
1. A paráznaság (lat: fornicatio, görög: porneia) kezdetben (kora középkor) a prostitúciót jelentette. Később, a IV. lateráni zsinatot követően a házasságtörésre, a vadházasságra (élettársi kapcsolat), illetve mindenféle házasságon kívüli kapcsolatra is ezt mondták, mivel ekkor vezették be a házasság szentségére vonatkozó szabályozást.
2. “a betűszavak – kevés kivétellel – többnyire a 20. században jöttek divatba”
Nem igaz. Már az ókorban divatosak voltak. Sőt, mivel akkoriban a papirusz, a pergamen, illetve mindenféle íróeszköz luxuscikknek számított, próbáltak takarékoskodni. Sok régi szöveget éppen a rengeteg rövidítés miatt nehéz olvasni.
https://bit.ly/2pPFvJW
@Claire
“az uraságnak az a joga is megvolt, hogy “letesztelje” a menyasszonyt az esküvő előtt” Nem volt ilyen jog. Még engedélyt sem kellett kérni. A “ius primae noctis” modern kori legenda. Ajánlott irodalom: Ruszoly József – Európa jogtörténete