A többek között a Magnolia című filmben is bemutatott történet szerint…
“… egy erdőtűz oltása közben a kaliforniai tűzoltók egy búvár szénné égett tetemére bukkantak a fák között. A boncolás kimutatta, hogy a szerencsétlenül járt férfi halálát nem égési sérülések, hanem súlyos belső vérzések és zúzódások okozták. A fogazata alapján azonosított férfiról kiderült, hogy az erdőtűz napján búvárkodni indult, az erdőtűz helyszínétől mintegy húsz kilométerre fekvő óceánpartra. A magyarázat szerint az erdőtűzzel küzdő tűzoltók helikopteres segítséget kértek. A mentőakcióban résztvevő légi járművek aljára hatalmas, vödörszerű tárolókat erősítettek, amelyeket az óceánba merítve töltöttek fel oltóanyaggal. Az egyik ilyen vödörrel a szerencsétlen férfit is kiemelték a vízből, s ő az ürítés során 300 méteres magasságból lezuhanva életét vesztette”.
Az interneten 1996 óta keringő történet a Snopes szerint 1987 óta ismert. Több változata is létezik, ezek hol Kaliforniába, hol Franciaországba teszik a meglepő incidens helyszínét. Létezik egy olyan verzió is, amely egy szénné égett halászról számol be, aki még halálában is kitartóan szorongatta elszenesedett horgászbotját. Egyik változat sem igaz.
Technikailag sem lehetséges
A kétkedők részére a Snopes.com felsorolja azokat a tényeket, amelyek valószínűtlenné teszik a történetet. A helikopterekre erősíthető legnagyobb víztároló berendezés szívócsövének átmérője egy láb, vagyis valamivel több mint 30 centiméter. Bár a vödör 10 000 gallon (vagyis 37 854 liter) vizet tud felszívni, a teljes mennyiség ezen a 30 centiméteres nyíláson át áramlik bele. Ezen pedig még egy kisméretű ember sem férne át, nem beszélve egy felnőtt férfiról, aki teljes búvárfelszerelést (oxigénpalack, békauszony, stb.) visel.
A Bombardier cég vízibombázói két szivattyúval töltik fel tartályaikat. Ezek azonban még kisebbek, 4×10 inchesek (vagyis kb. 10×25 centiméteresek), ráadásul a nyílásokat rácsok fedik, hogy megakadályozzák bármilyen nagyobb test felszippantását.
Mint a fenti példák bizonyítják, gyakorlatilag lehetetlen, hogy egy embert e módon felszippantsanak. Ennek ellenére legalább egy eset ismert, amikor egy ilyen eszköz sérülést okozott valakinek. 1998-ban Korzikán egy úszónő túl közel merészkedett egy újratöltést végző helikopterhez, és a turbulenciák következtében nekicsapódott egy stégnek, ami lehorzsolta a lábát.
Miért olyan népszerű ez a történet?
A legenda eredetét a Snopes munkatársai a „hogyan halhatott meg ez az ember”-típusú találós kérdésekhez kötik. Az efféle hipotetikus találós kérdések terjedésük során jó eséllyel hagyják el egy idő után már az „mi lenne ha?” formulát. A történet pedig ezt követően úgy fut tovább, mintha valóban megtörtént volna.
A búváros sztori népszerűségének oka a Snopes.com szerkesztője szerint abban keresendő, hogy az emberek szeretik a bizarr történeteket, és általában remekül szórakoznak a nyakatekert halálesetekről szóló sztorikon.
Nem véletlen, hogy a Darwin-díj ekkora népszerűségre tehetett szert. Az erdőtüzes sztorit egyébként ezen az oldalon is megpróbálta elsütni valaki, fel is került a szájtra, de csak mint városi legenda. (Egy testvértörténet ugyanonnan, szintén legenda: Bad Day at the Office)
A történetet unalomig cáfoló búvárok egyike végül megelégelte az állandóan a balszerencsés kolléga iránt érdeklődőket, és létrehozta a firediving.com weboldalt, ahol gyakorlati tanácsokkal látják el a látogatókat a „helikopteres búvárugrással” kapcsolatban.
Frissítés: egy hozzászólónk felhívta a figyelmünket arra, hogy a történettel 15. adásában a Mythbusters is foglalkozott.
Frissítés 2.: a legenda megjelenik a 2010-es Barney és a nők című filmben is.
Scuba Divers and Forest Fires
Bad Day at the Office
Corpus Crispy
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
SA!
Ezt a sztorit a CSI (Helyszínelők) egyik epizódjában is feldolgozták. Ugyanez az erdőtüzes alapötlet, kiegészítve a fán ülő búvárral, akinek asszem az oxigénpalackja robbant be és repítette a fára, de a főszereplő (Grissom, az a szexi tudós bácsi :)) is ehhez a fentebb említett hoax-hoz kötötte az esetet, hogy állítólag már volt ilyen.
M.
A legenda tenyleg sok verzioban megjelent, az egyikben a buvart egy olyan helikopter szivta fel, amelyik a vizet a helikopter belselyeben tarolja, es egy szivo cso seitsegevel jutattja be a vizet a tartajba.A tortenet e fele valtozata ugyancsak tobb szempontbol hihetetlen, es valotlan, ugyanis az efele helikoptereknek, eppen erre a celra (azert, hogy ne kerul;jon a szivocsobe hal, vagy szemet), egy vedoszurot raknak.Ebbol kovetkezoen a helokopternek tavolrol sincs annyi ereje, hogy felszivja a szerencsetlen uszkalot.Ha viszont a vedo halotol el is tekintunk, legfeljebb kisebb seruleseket okozhat a boron egy ilyen szivattyu, es tavolrol sincs akkora ereje, hogy a vizbol kiemeljen valakit.
A legendarol tobb informaciot a mithbusters cimu sorozatban lehet talalni, amelyet a discovery channel sugaroz.
Gyu
Fura, hogy egyik nyomozó se említi Mordecai Richler Így látta Barney (Barney’s_Version) c. könyvét, ami elég drámaian dolgozza fel ezt a legendát.
Amikor először kaptam meg ezt a körlevelet, azt hittem, hogy a küldő fel akar vágni azzal, hogy ismeri a könyvet, és ezért képes lelőni a poént.
[…] a filmkészítők megoldják a rejtélyt, de ez már durván SPOILER, csak az kattinson a folytatáshoz, aki már látta a […]
A cikkben leírtak csak a tűzoltásra specifikált, belsőtartályos gépek esetében igazak.
Egyes általános célú helikoptereknél (pl: Mi-8, Mi-17, Mi-26, UH-60) van lehetőség külső oltózsák függesztésére, amelynek a működtetése semmivel nem bonyolultabb mint egy vödör használata. :) nincs semmiféle szűrő, szívóberendezés vagy cső, megmerítik és már indulhat is a tűzhöz. A Magyarországon is rendszeresített változatok három és őt köbméteresek tudomásom szerint.
http://www.sg.hu/kep/2005_08/sg_t7_15.jpg
http://belsoseg.blog.hu/2007/09/03/erdotuzek_1
de a 4×10 inch hogy lett 10×25 cm? :)))
Hát úgy, hogy 1 inch 2,54 cm. Tehát 4×10 inch = 10,16×25,4 cm, amire bátran rá lehet mondani, hogy 10×25. :D
Ez a történet 1990 körül hazánkban is kiadott Városi legendák című könyvben is szerepelt
Én emlékszem amikor ezt az esetet az egyik híradóban egy kaliforniai erdőtűz idején bemondták.