A legenda ugyan sok komoly tudományos műben, lexikonban és tankönyvben megtalálható, több mint valószínű, hogy Galilei a szabadesés törvényére az egyre meredekebb lejtőkön legördülő golyók mozgásának méréséből extrapolált.
Sergio Benvenuto Városi legendák című könyve rámutat: Galileo Galilei a kísérlettel csak kinevettette volna magát. Állításával ellentétben a különböző súlyú testek ugyanis nem egyszerre értek volna földet, mert a levegő súrlódása lelassította volna a könnyebbeket.
A hiedelem Vincenzo Viviani 16. századi szövegéből (Racconto istorico della Vita di Galilei. In Viviani: Opere) eredhet, amelyben Viviani azt állította: Galilei a gravitációval kapcsolatos elméletét ugyanazzal az anyaggal, de különböző, azonos környezetben azonos sebességgel mozgó súlyokkal bizonyította, egy kísérletsorozatot mutatva be a pisai ferde torony tetejéről. Az őt követő szerzők – még az 1900-as években is – teljesen bizarr részletekkel dúsították tovább ezt az állítást.
A tudomány álma (Beszélő)
… én mégis egy könyvet írtam (Természet Világa)
Freier Fall (Die Zeit)
Fotó: Stiller Ákos
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
mi most pont ezt tanuljuk
mi is
sokat segített a cikk, köszönöm szépen!4
Galilei (csillagász) már a középkorban képes volt rájönni arra, hogy az egyház hülyeséget tanított, erre 2016-ban olyat kell olvasnom, hogy van aki még mindig elhiszi az egyház hülyeségét?
Az evidens, hogy azoknál a tárgyaknál, amelyeknél a légellenállás nagy, nyilván lassabban fog földet érni a légellenállás miatt, de az alaptétel az volt, hogy egy tárgy annál gyorsabban ér földet, minél nagyobb a súlya.
Tehát egy 1, 10 és 100kg-os golyónak nagyon különböző időpontban kellene a földhöz csapódniuk. Ezzel szemben egyszerre érnének le.
Az alábbi videón az látszik, hogy vákumban a tollpihe(!) is annyi idő alatt ér földet, mint egy golyó:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=118&v=E43-CfukEgs