Adj választ mindegyik kérdésre, majd nyomd meg a lap alján lévő Beküldöm gombot. Ezek után a kérdéssor alatt láthatod az eredményedet, az elrontott válaszok alatt pedig a magyarázatot. Az összes helyes választ a cikk első hozzászólásában találod.
Örülök, ha tetszik a kvíz, de azt érdemes fejben tartani, hogy ez csupán egy szemléltető játék. Az Urbanlegends.hu viszont azon van, hogy betekintést nyújtson a hírek és az álhírek működési mechanizmusába is. Ha fontos számodra ez a munka, támogasd te is az oldal működését!

#1 Tényleg belugát láttak a Temzében?
#2 Bálint gazda tényleg politikai és ezoterikus konteókat terjeszt a neten?
NEM. A kamuhíres oldalak kamucikkeire Bálint gazda is reagált: “99 éves koromra nem ért hirtelen megvilágosodás, nem hiszek a titkos ezotérikus tanokban, összeesküvés-elméleteim sincsenek”. Részletek.
#3 A Daubner cukrászda tényleg politikai okokból nevezte át az Esterházy-tortát?
NEM. Bár elterjedt egy ilyen vélemény a Facebookon, valójában az átnevezésre már évekkel ezelőtt sor került, és annak nem politikai oka volt. Részletek.

#4 Justin Bieber tényleg keresztbe eszi a burritót?
NEM. A fotón nem Justin Bieber látható, hanem Brad Sousa, az énekes egyik hasonmása, és az egész csak átverés volt. Részletek.
#5 A pittsburghi merénylet 97 éves halálos áldozata tényleg holokauszt-túlélő volt?
NEM. Bár a sajtóban több helyen is megjelent ez az állítás, utólag kiderült: Rose Mallinger sosem volt koncentrációs tábor foglya. Nem része a kérdésnek, de érdemes megemlíteni: volt viszont a támadásnak egy magyarországi születésű, 80 éves túlélője, aki viszont valóban járt ilyen táborban a második világháború során. Részletek.

#6 A rendőrök tényleg még a szobrokat is igazoltatják a hajléktalantörvény miatt?
NEM. A kép – amelyet a Kétfarkú Kutya Párt facebookos oldala terjesztett el – természetesen manipuláció. Nem a megtévesztés igényével készült (lásd a lábak elnagyolt eldolgozását), a hozzászólások tanúsága szerint mégis sokan készpénznek vették.

#7 Az alábbi képeken tényleg migránsok randalíroznak amiatt, hogy nem zárták le London utcáit Ramadán alatt?
NEM. A videó helyszíne nem London, nem is Birmingham (mint a korábbi verziókban), és még csak nem is Metz (mint a még korábbi változatokban), hanem a svájci Basel. A rendbontók pedig nem muszlim migránsok, hanem zürichi focihuligánok. Részletek.
#8 Egy férfi tényleg megpróbálta ellopni a Magna Carta egyik eredeti példányát?
#9 Egy kínai város tényleg az éjszakákat világosabbá tevő, mesterséges hold fellövését tervezi?
IGEN. A Csengtu városára koncentráló fényforrás a tervek szerint 2020-től lépne működésbe. Részletek.
#10 A portlandi parkokban tényleg minden órában megerőszakolnak egy kutyát?
NEM. Legalábbis nem tudjuk. Az erről beszámoló kamustatisztika egy tudományosnak álcázott kamutanulmányban jelent meg, amellyel a szerzők a tudományos publikálásban uralkodó állapotokat szerették volna leleplezni. Részletek.
Az eredményed:
Ha belejöttél a nyomozásba és az ikszelgetésbe, próbáld ki magad az előző havi kvízekkel is!
Fotó: Bernard Hermant / unsplash.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
SPOILER!!!
|
|
|
*
*
*
|
|
|
1. IGEN. Az Északi-sark környéki tengerekben honos beluga (magyar nevén fehér delfin) valószínűleg eltévedt.
2. NEM. A kamuhíres oldalak kamucikkeire Bálint gazda is reagált. “99 éves koromra nem ért hirtelen megvilágosodás, nem hiszek a titkos ezotérikus tanokban, összeesküvés-elméleteim sincsenek” – írja.
3. NEM. Bár elterjedt egy ilyen vélemény a Facebookon, valójában az átnevezésre már évekkel ezelőtt sor került, és annak nem politikai oka volt.
4. NEM. A fotón nem Justin Bieber látható, hanem Brad Sousa, az énekes egyik hasonmása, és az egész csak átverés volt.
5. NEM. Bár a sajtóban több helyen is megjelent ez az állítás, utólag kiderült: Rose Mallinger sosem volt koncentrációs tábor foglya. Nem része a kérdésnek, de érdemes megemlíteni: volt viszont a támadásnak egy magyarországi születésű, 80 éves túlélője, aki viszont valóban járt ilyen táborban a második világháború során.
6. NEM. A kép – amelyet a Kétfarkú Kutya Párt facebookos oldala terjesztett el – természetesen manipuláció. Nem a megtévesztés igényével készült (lásd a lábak elnagyolt eldolgozását), a hozzászólások tanúsága szerint mégis sokan készpénznek vették.
7. NEM. A videó helyszíne nem London, nem is Birmingham (mint a korábbi verziókban), és még csak nem is Metz (mint a még korábbi változatokban), hanem a svájci Basel. A rendbontók pedig nem muszlim migránsok, hanem zürichi focihuligánok.
8. IGEN. A Salisbury katedrálisban kiállított példányhoz a 45 éves férfi egy üvegfal áttörésével próbált hozzáférni, ám a riasztó működésbe lépése megakadályozta ebben.
9. IGEN. A Csengtu városára koncentráló fényforrás a tervek szerint 2020-től lépne működésbe.
10. NEM. Legalábbis nem tudjuk. Az erről beszámoló kamustatisztika egy tudományosnak álcázott kamutanulmányban jelent meg, amellyel a szerzők a tudományos publikálásban uralkodó állapotokat szerették volna leleplezni.