A szóban forgó 640K-s érték a számítógép memóriájára vonatkozik. Ez az egykor szűkös kapacitás a hetvenes-nyolcvanas években sok fejtörést okozott felhasználóknak és programozóknak egyaránt. A microsoftos Paul Allen és Bill Gates például – előbbi elmesélése szerint – 1974-ben “szinte cipőkanállal” szorította bele a BASIC értelmezőprogram 2 ezer sornyi kódját durván 3200 bájtba (vagyis valamivel több mint 3 kilobájtba), hogy a felhasználóknak minél több helyet spóroljon más műveletekre. Azóta jócskán megváltozott a memória mérete: ma már egy mobiltelefonba is nagyságrendekkel vaskosabb memória kerül, és a kapacitások folyamatosan fejlődnek.
A legenda szerint Gates egy 1981-es számítógépes vásáron mondta az ominózus mondatot, méghozzá egy 640 kilobájt RAM-mal ellátott IBM számítógép piacra dobásakor.
Az állításra vonatkozó korabeli írásos bizonyíték azonban nincs, maga Gates pedig esküszik, hogy nem ő az idézet atyja. “Mondtam pár hülyeséget és hibás dolgot, de ezt sosem. Egész egyszerűen azért nem, mert egyetlen számítógépekkel dolgozó ember sem mondana olyat, hogy egy meghatározott memóriamennyiség mindörökre elég lesz” – idézi a techgurut 1996-ból a Quote Investigator (Mellékszál: a Business Insidernek van is egy gyűjtése a Gates által valóban mondott butaságokból.)
A kérdéssel 2002-ben James Fallows újságíró is foglalkozott, aki cikke írásakor egy ismerősén keresztül egy hosszú levelet kapott Gatestől. Ebben a Microsoft-alapítója részletesen is megpróbálja elmagyarázni, miért gondolta annak idején épp az ellenkezőjét annak, amit a hozzá kapcsolt idézet sugall.
Amikor a Quote Investigator szerzője utánanézett az idézet evolúciójának, azt találta: az állítólag 1981-ben elhangzó mondat írásban először – igaz, más alakban, de hasonló tartalommal – 1985-ben jelent meg, az InfoWorld nevű folyóirat egy szerkesztői cikkében. Ennek szerzője, James E. Fawcette a mondást Gateshez kapcsolta, de pontos forrást nem tüntetett fel. Az idézet ma forgalomban lévő alakját a Quote Investigatornek egy 1990-es InfoWorld cikkig sikerült visszavezetni, az 1981-es keltezés pedig egy 1995-ös Washington Post cikkben jelent meg először.
Mindez persze nem jelenti, hogy Gates ne tagadhatta volna le vagy felejthette volna el a rá nézve ciki mondatot, de amíg az állításra nincs megfelelő írásos bizonyíték, addig csak mások hivatkozás nélküli állítását állíthatjuk szembe Gates szavaival. A Quote Investigator kutatása szerint egyébként az idézet tartalmához legközelebb álló, dokumentáltan is Gateshez kapcsolható gondolat egy 1989-es egyetemi beszéd, amelyet a techguru a kanadai University of Waterloon mondott el. Ebben Gates arra emlékezett vissza, hogy a 64k-ról 640k-ra való ugrás idején azt érezte, tíz évre elegendő szabadságot kapott, de erről jóval korábban kiderült, hogy hiú ábránd volt.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Az vajon igaz, hogy 1946-ban az IBM igazgatója: “A világon 5 darab számítógépre van szükség” ?
Meg a 90-es években milyen óriási tárolónak tűnt a 700 MB-os CD, aztán a 4,7 GB-os DVD. Sokkal nagyobbak voltak, mint az akkori merevlemezek. Ma meg egy gagyibb telefonban több memória van.
“A jövő számítógépei talán már másfél tonnánál is könnyebbek lesznek.”
(Popular Mechanics című folyóirat, 1949)
“Úgy gondoljuk, hogy a világpiacon talán öt darab számítógépet tudnánk eladni.”
(Thomas Watson, az IBM elnöke, 1943)
“Nincs semmi ok, amiért bárki is számítógépet akarna vásárolni az otthonába.”
(Ken Olson, a Digital Equipment Corp. alapítója és igazgatója, 1977)
https://tferi.hu/konyv5/FEJ08.html
A Popular Mechanics jóslata bevált!
Utobbi is hasonlo, mint ez a 640k-s, lasd: http://freakonomics.com/2008/04/24/our-daily-bleg-did-olsen-really-see-no-reason-to-own-a-pc/