“Ne igyunk hideg vizet kaja után, mert hatására az elfogyasztott zsiradék megszilárdul gyomrunkban, emésztésünk lelassul, majd ez az anyag lerakódik bélfalunkra, idővel pedig ez az egész folyamat rákhoz (infarktushoz) vezethet” – valahogy így foglalható össze egyetlen mondatba az a modern népi okosság, amely a Snopes szerint legalább 2006 óta terjed az interneten, de akár több évtizedes is lehet.
A banális állításnak azonban a legendavadász oldal szerkesztői szerint – hasonlóan a nemrégiben közölt gyümölcsös intelemhez – semmi alapja nincs, ők legalábbis nem találtak erre vonatkozó orvosi bizonyítékot. A hideg italok nem szilárdítják meg az elfogyasztott étel zsírtartalmát: az emberi test belső hője gyorsan kiegyenlíti a szervezetünkbe bevitt élelmiszerek hőmérséklete közötti különbséget, a gyomorsav pedig megbízhatóan bont le minden lebontani valót már a gyomorban.
Mi volt John Wayne beleiben?
Az eltömített belekkel riogató figyelmeztetés kapcsán a Snopes felidéz egy nagy zabás celebekkel kapcsolatos mítoszt is. Ez az egészséges étkezés fontosságát hangsúlyozó városi legenda azzal az elrettentő példával riogatja a “műkaják” híveit és a válogatás nélkül falatozókat, hogy jó John Wayne boncolásakor 18 kiló, Elvis testében pedig 27 kiló bélsarat találtak az orvosok.
Túl a brutálisan magas számok abszurditásán a Snopes megjegyzi: John Wayne esetében már csak azért sem érdemes komolyan venni az állítást, mert a Herceget nem boncolták fel 1979-es halála után. Elvis esetében már volt boncolás, és a jelentések szerint az is igaz, hogy elég nagy rendetlenséget találtak a beleiben (27 kilónyi bélsarat azért nála sem), de állapota orvosai szerint leginkább drog- és gyógyszerfogyasztási szokásainak volt köszönhető.
A fentiek persze nem azt jelentik, hogy az egészséges étkezés ne lenne fontos, csupán annyit, hogy a főképp elrettentésre használt mesék valóságtartalma kevés.
Fotó: pexels.com
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
Nekünk a kerékpáros táplálkozási szakember azt mondta, hogy min. 30 perc teljen el a kajálás és a vízivás közt. Logikusan hangzik, ti. mert egy elindult emésztési folyamatot zavar meg a víz (higít, fel kell melegíteni), tehát valamelyest rontja a hatékonyságot. A pályacsapatnál volt gond, hogy a versenyszám során majd behánytak, pedig start előtt 2 órával evés volt, rendesen. Kihagyták a rögtönivást, és nem hánytak be.
Nyilván nincs szó ennél súlyosabb következményekről.
És mi számít hideg víznek? És mennyi az a mennyiség, ami már káros? Mondjuk, ha az előző kommentben említett “lehűtés” és “hígítás” zavarja meg az emésztési folyamatot… 2 dl 7 fokos víz, vagy 2 l 15 fokos víz a rosszabb?
Nekem gyanús, hogy a verseny előtt elfogyasztott kaja+víz és kaja+semmi variációk közt egyedül a víz mennyisége (amely plusz tömegként terhelte a gyomrot) volt a számottevő momentum. A megivott néhány pohár víz felmelegítésére szánt plusz energia nem számottevő a szervezet szempontjából. Gondoljuk csak el, kb. 80 kg 37 fokos , jórészt vízből álló tömeg áll szemben mondjuk fél kg hűvösebb vízzel – legyen 5 fokos. Engedjünk 80 liter 37 fokos vizet a kádba, majd adjunk hozzá fél liter 5 fokosat. Mennyire hűtötte le a kád tartalmát? Az emésztőnedvek felhígítása sem valami hihető probléma, a tápcsatorna fala ugyanis folyamatosan beállítja a béltartalom víztartalmát az emésztés során. A hígítás csak valami extrém mennyiségben lehet káros, de hát ki iszik meg mondjuk 6-7 liter vizet egyszerre az ebéd után?