Valamikor a tavasz végén jutott eszembe az ötlet, hogy emléket kellene állítani egy pesti legendának vagy egy legendás pesti eseménynek. Megkerestem Flór Pétert a Színes Várostól, aki azonnal rábólintott az ötletre, és a nyár folyamán sikerült is szereznie egy felületet a projekthez – a Mika Tivadar Ház üres tűzfalát. Kiválasztottunk három potenciális jelöltet, majd Flohr Zsuzsi és Tóth Balázs munkájának köszönhetően létrejöttek a látványtervek is.
UPDATE: Rejtő legendabeli pincére kerül a Mika tűzfalára, miután csaknem annyian szavaztatok rá, mint a másik két jelöltre összesen. A 23 ezer beérkezett voksból a pincér 11 ezret, Tesla és Füttyös pedig 6-6 ezer szavazatot kapott. Flór Péter ígérete szerint a festmény megvalósítása tavasszal lesz, átadását pedig Rejtő Jenő születésének március 29-ei évfordulójára várhatjuk. Köszi a sok szavazatért, jelentkezem, amint újabb hírek lesznek.
Az, hogy a három legenda közül melyik kúszik fel a Mika falára, egy online szavazás keretében ti döntitek el. A festés időpontja még bizonytalan, szeretnénk még idén lezongorázni, az idő azonban kifoghat rajtunk. Addig is a jelöltek:
Az első Rejtő Rejtő névtelen pincére…
… akinek a városi legenda szerint a szerzőzseni kéziratokkal fizetett a Japán kávéházban, és aki ezt követően azonnal rohant pénzéért a szemközti kiadóba, ahol már türelmetlenül várták a folytatást. A történet Thuróczy Gergely Rejtő-szakértő szerint nemcsak a kortársak visszaemlékezéseinek, hanem az író írásaihoz való viszonyának is ellentmond. Egyrészt Rejtő kiadója nem valószínű, hogy sokat bajlódott volna az oldalankénti fizetéssel, másrészt Rejtő sosem írta készre műveit. Az író hosszú és dühödt levelekben tiltakozott, ha többszörösen átírt anyagából a kiadó húzott valamit. Márpedig ha valaki ennyire ragaszkodik a szövegéhez, az nem sordíjra ácsingózó bérszerző, hanem igazi művész. A legenda esetében inkább egy vándoranekdota Rejtőre címkézéséről lehet szó, mégis annyira ismert, hogy úgy gondoltuk, ez lesz az egyik jelölt.
A második jelölt Füttyös Gyuri…
… akit fél Budapest ismert, de senki nem tudott róla semmit pontosan, emléke megmaradt viszont Gothár Péter Ajándék ez a nap című filmjében és Kováts Kriszta egy dalában:
“Egy legenda járja Budát és Pestet, / Egy kósza legenda járja, / Egy férfiről, aki nagyokat lépve / A pesti utcákat járja. / Mérnök volt és légnyomást kapott, / legalábbis így szól a fáma, / Negyvenötben, vagy ötvenhatban, / És azóta az utcákat járja.
Csak olyankor látjuk megállni őt, / Ha leszólít: Adj egy kettest! / Messziről látni, ha közeledik, / És a kabátja szárnya repked. / A Keletinél jár, a Nyugatinál jár, / A sapkája persze svájci, / És veri a falat, ahogy őt is verte / Az Isten is meg más is.
Őőő a Gyuri, a Gyuri, a Füttyös Gyuri, / aki fütyül a történelemre, / De naponta újabb hírekkel teli / Napilapokkal csap a fenekekre”.
Mint az a különböző sajtóorgánumok nyomozásaiból kiderült: Gyuri polgári neve Szabó György volt, tizenegyedik kerületi gyerekkori játszótársai szerint pedig nem mérnök volt, hanem autófényező. 1956-ban légnyomást kapott egy orosz lövéstől (más források egy haláleset okozta sokkról beszéltek), ezután anyja gondozta, akivel a hatvanas évek elején Budáról Pestre költözött. Ekkor már mindenki ismerte a városban: a járókelőktől egy forintot kért (mások szerint kettőt), és Esti Hírlapjával (egykori játszótársai szerint sportújságjával) rácsapott minden arra járó nő fenekére. A kilencvenes évek közepén tűnt el a városból, egyesek szerint meghalt a Keletinél, mások szerint vidékre költözött.
… a városligeti sétája, mely során a későbbi világhírű felfedező, akkor még pályakereső fiatal – saját sci-fibe illő elmesélése szerint – felfedezte a váltóáramú motor alapjait. A fiatal Nikola Tesla akkoriban a Központi Távíró Hivatalban dolgozott, szinte éhbérért. Egészségi állapota folyamatosan romlott, az orvosok nem tudtak mit kezdeni rejtélyes megbetegedéseivel. Végül magyar barátja és kollégája, Szigeti Antal találta ki számára, hogy rendszeres mozgással az egészsége is rendbe jöhet. Egyszer egészen a Városligetig sétáltak, ahol Teslának egy Goethe-idézet szavalása közben állítólag bevillant egy működési rajz, amit aztán pálcával gyorsan le is rajzolt a homokba. E jelenésre azonban Teslának nincs hiteles bizonyítéka, a feltaláló visszaemlékezésének köszönhetően azonban a Városligetnek született és a mai napig él egy legendája, ami most a Mika falára kerülhet.
Minden rajtatok múlik, szavazni két helyen is tudtok, egy hónapon át. A végén a Facebookon és a Színes Város oldalán összegyűlt szavazatokat összesítjük. Ha tetszik az ötlet, toborozzatok szavazókat a kedvencetekre!
A projekt sajtója:
– Index.hu: Rejtő, Füttyös vagy Tesla legyen a Mika Tivadar Ház falán?
– hvg.hu: Városi legendák a tűzfalakon
– msn mainap: Tűzfalra megy egy budapesti legenda
– Tiszatáj: Rejtő Jenő pincére, Nikola Tesla vagy Füttyös Gyuri képe kerülhet egy budapesti tűzfalra
– MNO: Füttyös Gyurit a tűzfalra?
– Népszabadság: “Aki napilapokkal csap a fenekekre!”
sokszor eszembe jutott már az ötlet h simán lehetne Budapest erről (is) híres. festett falak, tűzcsapok, járda motívumok stb a lehetőségek tárhaza végtelen kb. és nagyon sok művészet kedvelő eljönne megnézni szerintem.(legjobb példa erre Bansky)
Szerintem is jó ötlet, és a szavazás után se hagyjátok abba!
Az index megint hülye mint Potrien őrmester:
“A köddé vált gyár felújított épület áll,”
ja, a fentivel szavaztam is :)))
a pincér fog nyerni. ez mutatja egyrészt, hogy esztétikailag mit tartanak elfogadhatónak a magyar emberek, pedig egy eléggé “buta” ábrázolás ez szerintem, (önmagában nem értelmezhető, és igen egyszerűcske, a stílusról inkább nem is beszélek – bizonyára nem jártak még Amszerdamban, vagy Berlinben ahol ennél 1000x “komolyabb” házfestések vannak.) másrészt valószínűleg ennyire tisztelik a múlt század legnagyobb feltalálóját. mindhárom pályamű gyenge amúgy, de Teslának lenne még értelme, ha a fejekben értelem szikrája gyúlna. arról nem is beszélve, hogy nem városi legendáról van szó, hanem a feltaláló saját visszaemlékezéséről, életművéről. nem teljesen értem, hogy miért kellene ehhez bizonyíték..! ha valamit nem tudok bizonyítani, hogy megtörtént velem, akkor azt csak kitaláltam?? nem lényegtelen a (feltaláló szerint sem), hogy a világnak ezen a sz@ros pontján (budapesti városliget) találta fel a váltó áramú motor működésének elvét, ami a mai napig az egyik legfontosabb a hétköznapokban is használt találmány, és mi magyarok egy rohadt szobrot, emlékművet, vagy bármilyen erre utaló jelet nem vagyunk képesek állítani ennek. már kezdtem örülni, hogy Tesla-nak emlékmű készül, de láthatóan hiába, hiszen ez továbbra is MAgyarország.. :)
[…] Urbanlegends.hu, a Szeretlek Magyarország Médiacsoport és a Színes Város Csoport összefogásának célja, […]
Márk,
minden tiszteletem Tesláé, nagy rajongója vagyok magam is, de az önéletrajzokat – különösen az övét – azért érdemes fenntartásokkal kezelni.
Vagy szó szerint elhisszük neki azt is, hogy …
“In Budapest I could hear the ticking of a watch with three rooms between me and the time-piece. A fly alighting on a table in the room would cause a dull thud in my ear. A carriage passing at a distance of a few miles fairly shook my whole body. The whistle of a locomotive twenty or thirty miles away made the bench or chair on which I sat, vibrate so strongly that the pain was unbearable. The ground under my feet trembled continuously. I had to support my bed on rubber cushions to get any rest at all. The roaring noises from near and far often produced the effect of spoken words which would have frightened me had I not been able to resolve them into their accumulated components. The sun rays, when periodically intercepted, would cause blows of such force on my brain that they would stun me. I had to summon all my will power to pass under a bridge or other structure, as I experienced the crushing pressure on the skull. In the dark I had the sense of a bat, and could detect the presence of an object at a distance of twelve feet by a peculiar creepy sensation on the forehead.”
Nem mondom, hogy a városligeti jelenés nem történt meg, de ettől ez még lehet egy legendás pillanata a városnak.
A kivitelezés minimál stílusával nekem nincs bajom, sőt kifejezetten tetszik is: ötletesnek tartom a két egymástól ennyire távol lévő dokumentum – vers és tervrajz – közös megjelenítését. De ez már ízlés kérdése, erről nem is érdemes vitatkozni.
Ja, hogy Facebook kell a szavazáshoz? Akkor nem lepődöm meg, ha nem Tesla áll nyerésre.
A cikk szerint két helyen lehet szavazni. A másik a post lenne? Mert akkor részemről +1 szavazat Teslára.
Emerson!
A másik hely a Színes Város oldala – ott is tudsz szavazni, a Legendák fül alatt http://szinesvaros.hu/ (bár nekem most épp nem működik az oldal, próbáld meg kicsit később!)
[…] Három tervet dolgoztunk ki, a győztest ti választhatjátok ki” – írtuk ki a szavazást a Színes Város Csoporttal közösen tavaly […]