Íme néhány sokat idézett érdekesség, ami a legismertebb mozis logóhoz kapcsolható:
“Az MGM filmek ismert jelképét, a bőgő oroszlánt eredetileg némának szánták, de a logó rögzítésekor egy bankrablópár – név szerint Boris Regina és Karl Maninovsky – nyitott be véletlenül a felvétel helyszínére. Az állat elbődült, majd a betörőkre támadt: egyikük a kórházban halt bele sérüléseibe, a páros másik tagját pedig menekülés közben ütötte el egy helyszínre érkező rendőrautó.
“Az oroszlán a róla készített felvétel másnapján megölte idomárját és annak két asszisztensét”.
“A felvételt maga Alfred Hitchcock dirigálta.“

Több MGM-oroszlán is volt
Mindenekelőtt az első dolog, amit érdemes tisztázni: ugyanúgy, ahogy Marlboro Manből sem csupán egy volt a történelem során, úgy oroszlánból sem egy állt a kamera elé hosszú évtizedek alatt. Az ötlet egyébként még a cég 1924-es keletkezését, vagyis a három korábban alapított filmstúdió összeolvadását is megelőzi, ugyanis már az egyik előd, a Goldwyn is használta.
Ahogy az egykori MGM-es Ed Vigdor visszatekintő írásából kiderül, az első oroszlán, a dublini születésű Slats (munkában 1916 és 1928 között) még csak némán forgatta fejét a logó közepén. Slatsot Volney Phifer tréner edzette, és az állat 1936-os halálát követően a saját birtokán temette el.

A második oroszlán, Jackie (1928–1935) volt az első hangos oroszlán. Ha tehát hinni akarunk a legendának, hogy eredetileg néma állatot akartak felvenni, csak a betörők ezt megzavarták, akkor ennek a különös esetnek valamikor 1928-ban kellett volna megtörténnie. Erről azonban semmi hiteleset nem találtam, a történet a Snopes szerint minden bizonnyal kitaláció.
Az 1915-ös születésű Jackie-nek, aki egyébként főállásban Tarzan-filmekben is szerepelt, beceneve is volt: “The Lucky”. Az állat ugyanis túlélt több balesetet, köztük egy repülőszerencsétlenséget, valamint egy stúdiórobbanást is.

Két további oroszlánt (Tellyt és Coffee-t) használtak a Technicolor színezési kísérleteihez 1927 és 1934 között, őket azonban a céges legendárium nem sorolja a hivatalos logóoroszlánok közé.
Aztán jött Tanner huszonkét éves időszaka (1934-1956), ő volt az összes oroszlán közül a legmorcosabb, mégis a második leghosszabb időszakot töltötte az MGM-koszorúban. Vigdor írása szerint nincs utalás arra, miért kellett őt 1956-ban George-ra cserélni. Miként arra sem, miért szolgált George ezt követően csupán két éven át. Mindenesetre jó táptalaj az összeesküvés-elméletnek, mást ugyanis a trénertámadásról hiteles forrásból nem sikerült találnom.

Végül jött Leo, aki – leszámítva egy rövid időszakot 66 és 68 között – 1957 óta napjainkig látható (a kieső két évben egy stilizált MGM-logót használtak, mint ahogy az a 2001: Űrodüsszeia című filmben is látható). A különböző oroszlánbődüléseket esetenként párhuzamosan is futtatták, sőt, még az egyes oroszlánoknak is voltak hosszabb és rövidebb fellépéseik (két- illetve hárombődüléses verziók).
Ami a Hitchcock-rendezést illeti
Bár valóban kering egy 1958-as Clarence Sinclair Bull fotó a neten, ami Hitchcockot mutatja instruálás közben, ez azonban inkább csak afféle PR-kép. A fotó a rendező aktuális és egyetlen MGM-filmjéhez, az Észak-Északnyugathoz készült. Van egy másik kép is, amin teázik az oroszlánnal, és egy autós is, amin épp kimenti a logóállatot a stúdióból.

Hogy azért ne maradjatok MGM és oroszlántámadás nélkül
A történethez ugyan semmi köze, de 2010-ben a Las Vegasi MGM kaszinó egy állatidomárjára ugrott rá egy ottani oroszlán. A férfi megúszta a támadást, de nem minden idomárnak volt ilyen szerencséje – az eset kapcsán az ABCNews korábbi tragédiákat is felelevenít.
A bejegyzés angol verziója: DID AN MGM LION REALLY KILL ITS TRAINER?
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
A “véletlenül benyitott a bankrablópár” történet teljes agyrém. Hogy csak a két legnyilvánvalóbb hülységet elítsem:
– Ha eredetileg némának szánták, akkor nyilván nem vittek a helyszínre hangrögzítő aparátust – mert minek? Tehát, akkor véletlenül sem rögzíthették az álalt hangját (sejthetően, aki kitalálta ezt, nem volt tudatában, hogy akkoriban a hangot még egy teljesen más körön rögzítették, mint a képet – ha nem akartak hangot rögzíteni, akkor teljesen feleslegesen cipelték volna a helyszínre a mikrofonokat, vezetékeket, hagfülkét, stb… – és teljesen feleslegesen állították volna fel a rendszert – arról nem is beszélve, hogy miért kapcsolták volna be?);
– Még manapság is eléggé vigyáznak, ha hangosfelvétel készül, pláne akkoriban, amikor még sokkal kevésbé volt toleráns a technika – egyszerűen kizárt, hogy illetéktelenek “véletlenül” benyissanak oda.
bio
… viszont… még valamikor a 80as években olvastam egy magyar újságban (már nem emlékszem, melyikben), hogy a felvételkor az oroszlán nem volt hajlandó “hangosan” szerepelni, csak tátogott minduntalan, ezért a bőgés hangját később egy ember leutánozta, és azt vágták alá. Elég valószínű, hogy ez is kamu sztori – ha már utólag kellett volna alávágni a hangot, nyilván találtak volna valódi oroszlánbőgést is, pölö…
De annyira nem emlékszem, melyik lapban olvastam, lehetett akár a Ludas és eleve poén is…
bio
Az oroszlánbőgés legjobb jelenete a Keménykalap és krumpliorrban, amikor a plakátot rázza a Vadliba őrs pár tagja az állatkertben
Komoly, ahogy a videón a nőstényoroszlán az idomároknak segít és nem a kannak :)
Pedig egyszerű a sztori: Az idomár és a nőstény kavarnak, és a hím most jött rá. Ezért segít a nő csillapítani a férjét.
Én úgy halottam a sztorit hogy valamelyik közülük épp párzott, és egy véletlen “elkapás volt”. Gondolom a legelső..
A videón a hím már jelez, hogy a faszi rossz helyen áll. Egy oroszlánt soha nem szabad hátulról megközelíteni vagy az ő periférikus zónájában tartózkodni. Ez a területőrző ösztön beindítását jelenti nála. Nyilván valami újonc lehetett a faszi. A nőstényoroszlánok ritkán agresszívak és az emberekre is ritkán támadnak. Valószínűleg egy összeszokott oroszlánpár volt ahol a nőstény azonnal a hímet fogta vissza. Ő volt az ész a családban. “a simabőrűt aki villámló bottal jár nem eszük meg” Apaoroszlán meg egész nap a kocsmában ivott, így lemaradt az oktatásról :)
A bankrablók benyitnak egy hatalmas filmstudióba, mert azt hiszik, hogy bank???????????????????
Bocs, látom már, betörő, de az is elég tré! Ha valamelyik dolgozó vagy biztonsági nyit be, akkor hihetőbb lenne.
ezt nem lehet kihagyni, a legjobb:
http://www.youtube.com/watch?v=wzvcWj_bCVA
[…] Az egyik legismertebb MGM-es legenda szerint az ismert jelkép rögzítésekor egy bankrablópár nyitott be a felvétel helyszínére. Az állat elbődült, majd a betörőkre támadt: egyikük a kórházban halt bele sérüléseibe, a páros másik tagját pedig menekülés közben ütötte el egy helyszínre érkező rendőrautó. Egy másik szóbeszéd szerint az oroszlán a róla készített felvétel másnapján megölte idomárját és annak két asszisztensét, egy harmadik szerint pedig a felvételt maga Alfred Hitchcock dirigálta. E sokat és sokfelé idézett érdekes történetekből azonban semmi nem igaz, mint az ki is derül ebből a néhány évvel ezelőtti bejegyzésből. […]