A vitaminok hatása, a vitaminszedési gyakorlat napi vita tárgya a tudósok között, az embereket azonban ez nem foglalkoztatja. A statisztikák szerint minden második felnőtt amerikai napi szinten vesz magához multivitamint – olvasható Hírbehozó mikroblogján. Az eladási számok eddig fokozatosan növekedtek, idén viszont drasztikusan nőtt a vitaminvallás híveinek tábora.
A lap által idézett kutatások szerint azonban az olyan komoly egészségügyi problémák esetén, mint a rák vagy a szívproblémák, nem számít, hogy valaki szedett-e korábban rendszeresen vitamint vagy sem. A Timesnak nyilatkozó szakértő szerint ami valóban segíthet elkerülni a betegségeket, az az egészséges táplálkozás és a mozgás.
Ha ez a két dolog nincs meg, a multivitamin-fogyasztás segíthet, de a cikk szerint akkor járunk a legjobban, ha csak azokat a vitaminokat szedjük, amik hiányoznak a szervezetünkből – ez pedig egy vérteszttel megállapítható. Ezt a pénztárcánkon kívül (bár az elgondolkodtató, mi kerül többe: egy multivitamin vagy háromféle vitamin) a testünk is meghálálja. Elképzelhető ugyanis, hogy bizonyos vitaminból többre van szükségünk, mint ami egy multivitamin bombában van belőle, másik oldalról pedig a túlzott vitaminfogyasztás sem ajánlott.
Mint arról korábban a HVG vitamin mellékletében beszámolt: a túlzott bevitel egyes esetekben komoly mellékhatásokhoz vezethet. A C-vitamin napi ajánlott beviteli értéke 60–90 milligramm. Ennek több százszorosát nem ajánlatos fogyasztani, mert bár a felesleg kiürül a vizelettel, a túlfogyasztás például veseproblémákat okozhat. De igaz ez a zsírban oldódó vitaminokra is: a túl sok A-vitamin például májpanaszokat, terhes nőknél pedig akár a magzat károsodását okozhatja.
– A C-vitamin és a meghűlés
– Hitek és tévhitek a vitaminokról
– A NYT vitamindossziéja
“Melyik is a veszélyesebb?”
Az, amelyiket újabban cukorkaként fogyasztja az emberiség “egészségtudatos” része. A vitaminmérgezés pedig tág fogalom. Le lehet szűkíteni magára a vitaminra és ki lehet bővíteni a vitamin[b]tablettával[/b] ahol ott van a vivőanyag is, ami esetleg sokkal károsabb.
És van akut vitaminmérgezés, amit te mondasz a 600 tabletta lenyelésével és van a krónikus, ami hosszútávon fejti ki hatását és esetleg tünetmentes vagy a tünetekhez is hozzászokik az ember, mert annyira lassú.
Az E vitamint kihagytad, ami hosszútávon növeli a tüdőrák kockázatát (most kutatják) és egy olyan vitaminról van szó, ami sok alapvető táplálékban megtalálható. Margarinokban, napraforgóolajakban, mogyoróban, húsokban, tojásban.
Úgyhogy bármennyire is kényelmes lenne bekapni 1-2 tablettát és megspórolni az ebédidőt a termelékenység érdekében, sajnos nem pótolja egyik sem a változatos és egészséges táplálkozást ahogy rá is van írva mindegyik dobozára vagy tájékoztatójára.
Ez így igaz, nem pótolja az ugyanúgy szükséges, ahogy az is igaz, hogy pusztán változatos és minőségi táplálkozással nem lehet bevinni a szükséges tápanyagokat, tehát kell étrendkiegészítő is mellé, hiszen senki sem tud pl. 20 kiló almát vagy 2 kiló citromot megenni naponta, hogy elegendő vitaminhoz jusson. Nagyon lecsökkent a vitamintartalom az utóbbi 50-60 évben szinte minden élelmiszernél. Műtrágyázás, GMO, tartósítószerek stb.
Az E vitaminról sok tévhit kering, ahogy a C vitaminról is ,amiről régi tévhit ,hogy vesekövet okoz, de bizonyítani senki sem tudta újabban az E vitaminra álltak rá. Szinte alig találni olyan vitamint, aminek van bizonyított mellékhatása ill, ami túladagolás esetén bármi bajt okozna. És akkor is nagyon extrém módon kell túladagolni és még így sem okoz semmi súlyos bajt. A legtöbbször semmi más nem történik mint drága pisit állít elő az ember, egyszerűen kiürül a felesleg.
Én inkább hiszek egy Nobel díjas tudósnak, aki azt mondta, hogy a vitamin csak akkor okozhat kárt ha nem eszik meg, ráadásul olyan tudós mondta ezt, aki iylen kutatásokért kapott Nobel díjat és mellesleg 93 évesen is kiváló egészségnek örvendett, kutya baja sem volt, autóbalesetben halt meg.
A Nobel-díjas tudós C vitamint szedett, nem a mostanság kapható multivitaminokat, ahol egyes vitaminok más vitaminok agonistái és antagonistái.
Túladagolás pedig igenis létezik. Bővebben itt olvashatsz róla: http://www.acu-cell.com/bx2.html
Szent-Györgyi Albert pedig biztos nagyon jó volt a saját szakmájában, de hogy a piacgazdaság törvényszerűségeihez mennyire naivan állt hozzá, arról nem sok maradt fenn az utókor számára.
Így az ő C vitaminra tett állításait ne próbáljuk meg ráhúzni minden vitaminra. És főleg ne próbáljuk meg ráhúzni a gyógyszerekhez képest laza szabályozásokkal övezett táplálékkiegészítő üzletág egyes termékeire.
Ahol a mai napig árulhatnak homeopátiás szereket anélkül, hogy a forgalmazók és a kereskedők is börtönben ülnének csalásért és megtévesztésért, abban a piaci szegmensben én annyira bízom meg, mint a kínai kisboltban kapható termékek minőségében vagy a piacon kapható zöldség-gyümölcs “bio-ságában”.
Szabályozatlan vagy minimálisan szabályzott piacokon bárki bármit megtehet. És meg is tesz a saját haszna érdekében.
Minden az arányokon múlik, ha csak egy vitaminból szedsz sokat akkor persze ,hogy túladagolás lesz, hiszen rendszerben fejtik ki a hatásukat, egymáshoz viszonyított arányokat kell megtartani. Mint egy gyártósor/futószalag, ha az egyik lépésnél nagyon megnöveljük a kapacitást akkor ott torlódás lesz meg túlterhelés, mert hiába dolgoznak gyorsabban ,ha a következő munkafolyamatnál nem tudjk fogadni, mert ott nem növeltük meg a kapacitást. Túl sok a kapacitás X helyen, vagy túl kevés Y-on? Nézőpont kérdése.
A C és az E vitamin az, amit korlátlanul lehet növelni következmények nélkül, túladagolni egyiket sem lehet.
A gyógyszerelnék is állítólag komoly szabályozás van meg engedélyeztetés, aztán időről időre kiderül ,hogy ennek ellenére is piacra kerül kártékony és ártalmas gyógyszer, egyes védőoltásoktól pl. sokan autisták lettek meg terhes nőknek tömegesen felírt gyógyszertől végtaghiányos babák születtek. Az is tény, hogy a vezető halálokok listáján 3. helyen van a gyógyszerek mellékhatásai miatti halálok. A daganatos és a szív és érrendszeri betegségek még megelőzik, ki tudja meddig.
http://kodpiszkalo.blog.hu/2014/06/09/mire_jok_az_antioxidansok
Teljesen mindegy. Az immunrendszer-erősítés egy mítosz, amit rengetegen kihasználnak. Az immunrendszer akkor “erős”, ha egyensúlyban van.