
A Stimmt’s és a Snopes által megkérdezett uszodatechnikai szakemberek szerint a vizelet hatására elszíneződő medencevíz legendája világszerte ismert, de ilyen jelzőanyagot az üzemeltetők nem használnak. Az adalék meséje mindezek ellenére igen hatásos fegyvere a gyermekeiket medencetisztaságra nevelő szülőknek. A Snopes szerint e tévhit annyira ismert, hogy nemritkán strandok üzemeltetői is érdeklődnek a “csodaszer” után.
Megkerestem az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot is, ahonnan azt a választ kaptam, hogy Magyarországon a fürdőmedencékbe adagolható vegyszerek egészségügyi engedélyhez kötöttek. A tájékoztatás szerint vizelet hatására elszíneződő vegyületek ismertek, de Magyarországon nincs ilyen használatban, sőt nem is kértek rá engedélyt az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól.
A medencék tisztán tartásáért a fürdő üzemeltetője a felelős, amit az ÁNTSZ területileg illetékes intézetei rendszeresen ellenőriznek. Judik Zoltán, a Nemzeti Sportuszodák műszaki igazgatója az Infó Rádiónak 2002-ben adott interjújában elmondta: az ellenőrzések során vizeletet főleg ott találnak, ahol kisgyermekeknek tartott úszásoktatás van.
Update | 2014-es cikkek arról tudósítottak, hogy a medencébe engedés a fentiek ellenére sem veszélytelen gyakorlat, csak épp nem imidzsünk, hanem egészségünk és mások egészsége miatt.
Az Environmental Science & Technology-ben megjelent tanulmány – amit a Scientific American és korábban a The Atlantic is idézett – szerint ugyanis az is tévhit, hogy a klór mindent megold. A klórnak ugyanis az a feladata, hogy megölje a baktériumokat. A testi funkciók semlegesítésére nem alkalmas, még akkor sem, ha e tévhitet úszógigászok is terjesztik. Sőt, a húgysav és a klór keveredésével veszélyes vegyület jöhet létre, többek között cianogén-klorid és nitrogén-triklorid. És bár az ehhez szükséges alapanyagok jöhetnének az izzadtságból is, az idézett kutatás 93 százalékban a vizeletre vezette vissza.
A nitrogén-triklorid eszerint az előadás szerint súlyos szem- és nyálkahártya irritációt okoz, és feltételezések szerint ez a legfőbb oka az úszásoktatók körében megfigyelt káros hatásoknak. A cianogén-klorid pedig hátrányosan befolyásolhatja a tüdőt, a központi idegrendszert, valamint a szív- és érrendszert – idézi a The Atlantic a tanulmányt.
Update 2 | 2016 májusában a Ripost egy – több mint tízezer ember által megosztott – cikkében arról írt, hogy “idén nyáron minden nyilvános strandon bevezetik annak a természetazonos agyagnak a használatát, ami kékre színezi a vizet, ha pisivel kerül reakcióba“. A forrás nélküli cikk szerint ezt egy magyar találmány teszi majd lehetővé, amelyet “már évek óta használnak több országban”, és “mostantól a magyar strandokon is“.
Bár a hivatkozások hiánya sejttette az információ komolyságát, előző megkeresésem óta eltelt annyi idő, hogy másodjára is rá merjek kérdezni az ÁNTSZ-nél. Válaszukban ezt írták: “A megkeresésben hivatkozott cikkben említett témával kapcsolatban Magyarországon jelenleg nincs és nem is várható szabályozás” (…) “Magyarországon jelenleg nincs vizeletet elszínező szer engedélyezve, továbbá nem is kértek ilyen termékre vonatkozóan engedélyt az Országos Tisztifőorvosi Hivataltól”. A teljes közleményt elolvashatjátok itt.
Fotó: sxc.hu
Ha tetszett a cikk, csatlakozz te is az Urbanlegends.hu-t támogató közösséghez! Tudj meg többet itt!
“…az Infó Rádiónak 2002-ben adott interjújában elmondta: az ellenőrzések során vizeletet főleg ott találnak, ahol kisgyermekeknek tartott úszásoktatás van…”
Mint a South Parkban. :-D
Amúgy szerintem nem hangzik hülyeségnek. :-) Ésszerű dolog lenne.
Azért belegondolok az üzemeltetők helyzetébe: akár hányszor használnák ezt a szert, nem sokkal rá le kellene engedniük a vizet – mert hát ugye az csak-csak elszineződne. Az elszineződött vizbe meg kevesen mennének be :)
Igy inkább maradjon a boldog tudatlanság mindenki számára – s ha igy van, még csak tönkre sem mennek az irdatlan vizszámla miatt. (Hiába, ha nem kell sokszor cserélni, csak olcsóbb) :(
Sok helyen (főleg ahol idősebbek vannak) szükségtelen is lenne a vizeletindikátor. Elég, ha nyitott szemmel jársz. Ahol a vénasszonyok összekapaszkodva áztatnak és pletyiznek naphosszat, és ki sem jönnek a vízből, ott nem is kérdéses a medence vizelettartalma.
Ezzel énis találkoztam még kb. 10éve a Lipóti strandon (ami most már termál- és élményfürdő). Kb. félóránként bemondták a hangosbemondóba h felhívjuk tisztelt vendégeink figyelmét h a medencék vize vizeletjelző anyaggal van ellátva ami elszíneződik ha belecsurgatsz stb…. Sztem megelőzés céljából nagyon hatásos lehet, és főleg gazdaságos mert elég bemondani.
Na igen sokan szoktak belepisálni, ezért ha vizeletjelző lenne akkor tényleg mindig lehetne leereszteni.
Vicc:
Úszómester rászól az egyik vendégre:
-Hé maga, ne pisáljon bele a medencébe
-De hát mások is belepisálnak
-Az lehet, de legalább nem a rajtkőről.
Az egyik Torrente filmven is van egy ilyen jelenet! Talán a háromban.
Torrente besurran valami medencés buliba a emberével, aztán ott rájuk szól a úszómester, hogy ne hugyozzanak a vízbe, persze jön a felhánborodott válasz, hogy de mi nem, meg honnan veszi. Aztán mondja a csávólám, hogy ott a speckó anyag a vízben, majd a kamera mutatja a vizet, embereink köörül, meg egy hatalmas kék folt. :D Nem emlékszem rá, hogy mikori a film, hogy ez generálta e e legendát, vagy fordítva, mindenesetre poén volt! :D
én azt hallottam, hogy anno kitaláltak egy ilyen szert, de azért szüntették meg, mert bizonyos vizeletben található sókristályokra reagált, amikor izzadtság esetén ugyanugy jelen voltak és elszínezték a vizet, így amikor pl. úszók edzettek, hamar elszíneződött az egész medence…
persze lehet hogy az is legenda!
Egy vicces történet, h egy gyerek mondja az anyjának a strandon ,h anyu pisilnem kell. Az anya meg közli, h fiam, pisilj bele a medencébe úgyis mindenki ezt csinálja. Az óvodáskorú gyerek meg szót fogad az anyukájának ,tehát azt teszi, amit mondott. Odaballag a medence szélére gatya letol fütykös elővesz pisilés indul.
Csak számolja ki valaki hogy mennyibe kerülne annyi fenolftaleint önteni egy medencényi vízbe hogy az észrevehető hatást keltsen. Ráadásul a víz PH értéke is változik a normál használati terheléstől függően, és a klór mennyisége is befolyásolja. Amúgy meg maximális szinten tartják a klór értékét így akár egy leprás ló is belehugyozhatna, nyugodtan megihatod steril marad a víz. A termálmedencékben más a helyzet mert azt nem lehet klórozni viszont azt meg sűrűbb vízcserére állítják be. Aki ennek ellenére finnyás az meg ne járjon uszodába. A cucializmusban én is kaptam el többször szemölcsöt az uszodában, nem biztos hogy ma nagyobb biztonságban van az ember egy buszon, szaunában, vagy orvosi váróban.
Akkor már elriasztóbb hatású lenne az amazonasi húgycsőbe felúszó élősködő halak telepítése. Vagy pisára támadó fehér cápáké.
A lipóti strandon nemcsak bemondják, hanem ki is van (volt) írva a medencék mellett egy táblára.
Kár volt erről lerántani a leplet, remélem kevesen olvassák, bizonyára sokakat visszatartott ennek az elszineződésnek a lehetősége.